Enesco

Čistý zisk Gazpromu klesol o štvrtinu

Moskva - Zisk ruského plynárenského koncernu Gazprom v prvom kvartáli medziročne klesol o 24 percent.

Čistý zisk Gazpromu klesol o štvrtinu
Hlavnými dôvodmi sú zníženie tržieb a vrátanie peňazí európskym zákazníkom, ktorí sa sťažovali na vysoké ceny plynu.

Nižší prepad
Prepad zisku však bol nižší, než sa očakávalo. Čistý zisk Gazpromu v trojmesačnom období od januára do konca marca klesol na 357,84 miliárd rubľov (asi 8,8 miliardy eur) zo 467,97 miliardy rubľov v rovnakom období vlani. Analytici oslovení agentúrou Reuters počítali so znížením zisku až na 344,93 miliardy rubľov. Tržby klesli na 1,22 bilióna rubľov z 1,32 bilióna rubľov, pričom analytici prognózovali 1,24 bilióna rubľov.

Zmena kontraktov
Koncern sa s veľkými európskymi zákazníkmi dohodol na zmene dlhodobých kontraktov a vrátil im časť peňazí, ktoré zaplatili. Tieto retroaktívne platby presiahli v prvom štvrťroku sumu 78 miliárd rubľov. Európska komisia napriek tomu spustila minulý týždeň vyšetrovanie obchodných praktík Gazpromu v krajinách strednej a východnej Európy. Komisia tvrdí, že ruský koncern zneužíva svoje dominantné postavenie na týchto trhoch.

Diskusia(0)