VSDS

Vysoké ceny ropy plus nízke predaje benzínu. Slovnaft hlási ďalšie prepady

Bratislava – Európsky prepad rafinérskeho priemyslu sa nevyhol ani Slovensku. Bratislavský Slovnaft tak hlási medziročný pokles čistých tržieb o sedem percent, na 2,13 miliárd eur. „Pretrvával poklesu dopytu po pohonných hmotách, trh bol navyše pod tlakom spôsobeným vysokými cenami ropy, energií, biokomponentov a oslabovaním kurzu eura voči doláru,“ hodnotí výsledky Oszkár Világi, generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft.

Vysoké ceny ropy plus nízke predaje benzínu. Slovnaft hlási ďalšie prepady

Foto: Slovnaft   

Ťahal LPG

Poklesy sú však prítomné i v ďalších ukazovateľoch rafinérie za prvý polrok 2012. „Prevádzkový zisk upravený o aktuálne náklady na zásoby, takzvané CCS medziročne klesol o 78 percent na deväť miliónov eur,“ pokračuje napríklad spoločnosť vo svojom vyhlásení.

Prepadom sa však nevyhli ani benzínové stanice, ktoré u nás Slovnaft prevádzkuje. Predaj benzínu podľa údajov spoločnosti za medziročne klesol o takmer sedem percent, nafty o percenta.

Naopak, príjemným prekvapením sa ukázal vývoj pri skvapalnenom zemnom plyne (LPG). „Takmer pätnásť percentný nárast zaznamenal práve predaj LPG,“ pokračuje spoločnosť.


Čítajte: Ďalší štvrťrok a ďalšie straty. Unipetrol sa prepadáva stále hlbšie


Miliónové investície

Napriek tomu, či práve preto náš rafinérsky gigant investuje milióny eur do zvyšovania efektivity, či nových projektov. „Kapitálové výdavky skupiny v prvom polroku predstavovali 90 miliónov eur,“ oznámila spoločnosť. Medziročne sa tak zvýšili o polovicu. Na ich výške sa však sa podpísala vo veľkej miere generálna revízia výroby, či výmena katalizátorov z apríla a mája tohto roku.

Zároveň Slovnaft pokračoval v rekonštrukcii svojej siete čerpacích staníc, či s výstavbou nových troch na diaľnici D1.


Čítajte: Po reťazcoch ide nové čerpacie stanice otvárať i Slovnaft


Ropovod Adria

Tým sa investičný „apetít“ rafinérskej spoločnosti nekončí. V najbližších rokoch totiž plánuje spolu s materskou skupinou MOL preinvestovať niekoľko stoviek miliónov eur.

„V rámci nášho investičného programu počíta s výstavbou novej petrochemickej jednotky na výrobu polyetylénu a tiež sa v rámci investícií Skupiny MOL budeme aktívne podieľať na rekonštrukcii a zvýšení prepravnej kapacity strategického napojenia Slovenska na medzinárodný ropovod Adria,“ dodal Oszkár Világi.


Diskusia(0)