VSDS

Plus – mínus týždeň

V novej pravidelnej rubrike komentujeme dve správy uplynulého týždňa. Tentoraz si Aplauz týždňa vyslúžilo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky. Naopak o Wat(t)erloo týždňa sa postarali poslanci, ktorí liberalizačný balíčkom rozšírili regulovanie cien energií.

Plus – mínus týždeň
Takmer bez povšimnutia Slovensko prešlo iniciatívu z Bruselu preklasifikovať vedľajšie energetické produkty z uholných teplární a elektrární na odpad.

Kým priebeh diskusií si verejnosť mohla nevšimnúť, dopady kladného rozhodnutia by už prehliadla len ťažko. Vedľajšie energetické produkty, takzvané popolčeky, sa totiž využívajú napríklad v stavebníctve a ich predaj pomáha výrobcom tepla a elektriny znižovať výrobné náklady.

Povinnosť nakladať s nimi ako s odpadom by niektoré slovenské subjekty položilo na lopatky, prejavilo sa na cenách stavebnín, podpísalo na vyšších nákladoch  na výrobu energie a v neposlednej rade zvýšilo i objem odpadu skladovaný na Slovensku.

Preto jednoznačne, aj keď dodatočne, Aplauz týždňa zasluhuje postoj slovenského ministerstva životného prostredia. Envirorezort sa k bruselskej iniciatíve postavil s náležitou odbornosťou a prejavil otvorenosť k argumentom dotknutých strán. Pod tlakom takmer väčšiny európskych krajín nakoniec Brusel radšej preklasifikoval len svoj nápad. Ako vedľajší produkt byrokratický produkt ho uložil tam kam patrí – do oddelenia „Zatiaľ príliš aj na Brusel.“

Wat(t)erlo týždňa - Liberalizujeme reguláciou

Naopak vyslovene nezmyselná správa prišla s prijímaním takzvaného tretieho energetické balíčka. Nedôvera k pojmu „liberalizovaný trh“ zrejme u vlády Róberta Fica nikoho neprekvapí. No keď sa pod heslom liberalizácie rozširuje aj cenová regulácia na ďalšie subjekty, tak to je skutočne revolúcia v až veľkoktóbrovom zmysle slova.

Práve preto sa o Wat(t)erlo týždňa zaslúžili poslanci, ktorí schválili zákon obsahujúci tak prázdne pojmy ako energetická chudoba, či predovšetkým zraniteľní odberatelia. Výsledkom čoho sa naše právne prostredie opäť zanieslo neskrývanou vatoidnosťou navyše so socialistickým názvoslovím. Regulačný zákon i vďaka tomu umožnil rozšíriť dosah URSO na ceny energií z domácností i na malé podniky.

A vláda Róberta dokázala, ako vládne Macko Pú po steroidnej kúre. Svoju podstatu nemení, rafinovanosť ani nepredstiera, pretože to svoje si kedykoľvek vyboxuje.

Víkend nabitý príjemnými zážitkami a veľa energie do budúceho týždňa

Vám želá redakcia energie-portal.sk.


Diskusia(1)