Enesco

Spotreba uhlia v USA poklesne. Neskôr ju však čaká rast, tvrdí štúdia.

Americký nezávislý Inštitút pre energetický výskum (Institute for Energy Research – IER) vo svojom komentári hodnotí výročnú správu Annual Energy Outlook 2012 vládnej agentúry Energy Information Administration (EIA). V prvej časti komentára sa zameral na zhrnutie najzaujímavejších výstupov správy, druhá časť sa venuje vyhliadkam v ťažbe ropy. Tretia časť hodnotí produkciu zemného plynu, štvrtá je zameraná na komoditu uhlie.

Spotreba uhlia v USA poklesne. Neskôr ju však čaká rast, tvrdí štúdia.

Ilustračné foto: Dreamstime   

Predpokladá sa, že medzi rokmi 2010 až 2015 spočiatku klesne spotreba uhlia o 137 miliónov krátkych ton, avšak následne stúpne, takže do roku 2035 dosiahne úroveň 1,137 milióna krátkych ton (short tons - st), čo bude o 86 milióna st viac ako v roku 2010.

Znížený dopyt po uhlí počas prvých rokov sledovaného obdobia bude spôsobený najmä poklesom výroby elektriny zo spaľovania uhlia, ako dôsledok prijatia nových regulácií zo strany EPA. Výsledkom bude skončenie viacerých prevádzok tovární na uhlie, ako aj pridanie nových zariadení požadovaných EPA, ktoré si vynútia odstavenie prevádzky zariadení na uhlie najmenej na 18 mesiacov.


Čítajte: Energetický výhľad v USA: fosílne palivá do budúcnosti do popredia (I. časť)

Čítajte: EIA: USA strácajú závislosť na arabskej rope (II. časť)

Čítajte: Produkcia zemného plynu v USA výrazne porastie. Podľa EIA najmä plynu z bridlíc (III. časť)


EIA vo svojom referenčnom prípade predpokladá, že do roku 2035 ukončí svoju činnosť približne 49 gigawattov výrobnej uhoľnej kapacity, z čoho väčšina (41 gigawattov) ukončí činnosť do roku 2015. V analýzach citlivosti predpovede sa predpokladá, že ukončí činnosť až 69 gigawattov existujúcej uhoľnej kapacity.

IER očakáva ukončenie činnosti takmer 35 gigawattov kapacity len na základe dvoch regulácií od EPA, čo je viac než dvojnásobok predpokladu EPA, ktoré sú takmer vždy podhodnotené. Kapacity uzavretých uhoľných zariadení majú byť nahradené zariadeniami na zemný plyn a obnoviteľnú energiu.

Továrne na uhlie, ktoré ukončia svoju činnosť, sa sústreďujú v dvoch regiónov North American Reliability Council: juhovýchodný (SERC Reliability Cosporation) a väčšina stredoatlantického regiónu a údolia Ohia (The Reliability First Corporation (RFC)). Tieto dva regióny (SERC a RFC) boli v roku 2010 zodpovedné za 65 percent celkovej americkej uhoľnej produkcie.

Až 43 percent z tovární nemá nainštalované zariadenia pre odsírovanie spalín. Uhoľné zariadenia v týchto regiónoch sú poväčšine poháňané bitúmenovým uhlím, vo všeobecnosti najdrahším druhom uhlia.


Diskusia(0)