KI

Pravda o Nemecku a „ekonomike čistej energie“

K aktuálnej situácii v podpore obnoviteľných zdrojov energie zo strany prezidenta USA Baracka Obamu vyšiel v americkom Washington Examiner komentár od Wolfganga Müllera a Christophera Hornera.

Pravda o Nemecku a „ekonomike čistej energie“

Ilustračné foto: Dreamstime.com   

Prezident Obama bol nedávno podrobený kritike za to, že v pripravovanej reči poukázal na „poľské tábory smrti“, odrážajúc tým nedostatok povedomia o situácii v Európe. Táto príhoda nám pripomenula ešte niečo, niečo čo je pre amerických voličov dôležitejšie. A síce, že Obamovi tvorcovia prejavov sú si nevedomí faktu, že nemecké média sú k dostupnosti online. A v angličtine.

Inak si je ťažké vysvetliť prečo potom stále nútia pána Obamu citovať energetický sektor Nemecka ako model pre americkú cestu k ekonomickej obnove.

Pozrime sa späť do čias, kedy kandidát a potom aj nový prezident Obama predniesol osem prejavov, v ktorých chválil Španielsko ako model pre jeho „ekonomiku čistej energie“. Ako španielski experti následne poukázali, španielska realita čistej energie bola v skutočnosti pohromou, hoci tento detail bol v konečnom dôsledku prehliadnutý správami o širšom ekonomickom kolapse krajiny.

Ukázalo sa to byť neuveriteľne trápnou historkou a prezident Obama s týmito prejavmi prestal. Neprestal však s presadzovaním tejto politiky, ktorá, ako tvrdil, bola imitáciou tej španielskej. Predpokladajúc, že nikto sa nebude vŕtať v detailoch, Obama pre zmenu poukazuje na Nemecko, čoby jeho úspešný príklad.

Nemecko sa podľa všetkého ukazovalo byť pre Biely dom stávkou na istotu, keďže je vo všeobecnosti považované za zdravého muža Európy. A aj je, relatívne hovoriac. No to nie je to isté ako byť aj naozaj zdravým.

Kolaps Nemecka v OZE

Nemecké štátne médiá chronologicky popísali kolaps štátnej „zelenej energie“ a tieto články sú dostupné online aj v angličtine. Spiegel Online International, okrem iných, priniesol tieto reportáže v bolestivých detailoch. Nemecký energetický sektor je pod väčším tlakom než iné odvetvia v krajine. Krváca v oblasti pracovných miest.

Jeho „zelené“ výrobné spoločnosti sériovo bankrotujú. Iné majú hodnotu na úrovni drobných a mnoho odišlo z vysoko nákladového Nemecka do Číny – krajiny, ktorej vlastné anglicky hovoriace médiá nedávno taktiež priznali, že sa taktiež vzdáva chiméry zelených pracovných miest, keďže najlepší zákazníci ich drahých prístrojov sami zbankrotovali.

Nemecké ohromné náklady na elektrinu sú trikrát vyššie ako tie, ktoré platia Američania, a stále stúpajú. Toto všetko je zapríčinené týmto istým zákonom o transformácii energie, ktorý Obama ohlasuje ako Americkú cestu z ekonomickej apatie. Od prijatia zákona v roku 2000, HDP Nemecka pravidelne rastie o polovicu menej ako HDP USA. V tomto momente rastie o 0,7% ročne. To je teda model!

Zelená bublina spľasla

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)