Enesco

Nemecko v podpore fotovoltaiky dosnívalo

V Nemecku sa blíži koniec jedného z najväčších politických experimentov so zelenou energiiu na svete a politici v ostatných krajinách by si z neho mali vziať príklad, tvrdí Bjorn Lomborg vo svojom článku v rámci Project Syndicate.

Nemecko v podpore fotovoltaiky dosnívalo

© Dreamstime.com

Nemecko sa kedysi pýšilo titulom „svetového šampióna vo fotovoltaike“. keď rozdeľovalo občanom štedré dotácie – ich celková výška dosiahla podľa výskumu Porúrskéj univerzity viac než 130 miliárd dolárov – aby investovali do slnečnej energie. Teraz však nemecká vláda sľubuje, že dotácie zoškrtá skôr, než plánovala, a že v priebehu nasledujúcich piatich rokov podporu ukončí. Čo sa stalo?

S dotáciami neefektívnych zelených technológií je jeden zásadný problém: sú dostupné iba pokiaľ sa prideľujú v miniatúrnych, symbolických objemoch. Nemci však minulý rok inštalovali 7,5 gigawattov fotovoltaickej (PV) kapacity, čo bolo viac ako dvojnásobok výkonu, ktorý vláda považovala za „prijateľný“. Odhaduje se, že iba kvôli tomuto zvýšeniu zaplatí priemerný odberateľ za elektrickú energiu o 260 dolárov ročne viac.

Podľa týždenníka Der Spiegel dnes dokonca aj členovia kabinetu kancelárky Angely Merkel popisujú túto politiku ako mohutnú bezodnú jamu. Nemecký minister hospodárstva a technológií Philipp Rösler označil raketovo sa zvyšujúcu slnečnú dotáciu za „hrozbu pro ekonomiku“. VIAC SA DOČÍTATE TU.


Diskusia(0)