KI

V ČR zmiernili diskrimináciu teplární

Poslanecká snemovňa prijala kompromisný návrh variantu, ktorý ruší poplatky za znečisťovanie v prípade oxidov síry a oxidov dusíka po roku 2015. V prípade emisií tuhých látok zostáva spoplatnenie zachované až do roku do roku 2021. Vzhľadom k tomu, že malé zdroje znečisťovania neplatia poplatky vôbec, dochádza tak podľa Teplárenského združenia ČR ku čiastočnému odstráneniu kontraproduktívnej diskriminácie teplární v konkurencii individuálneho kúrenia.

V ČR zmiernili diskrimináciu teplární

© Wikimedia Commons

Ako pripúšťa aj české ministerstvo životného prostredia, poplatky za znečišťovanie ovzdušia majú hlavne fiškálny charakter. Vzhľadom k tomu, že sú vyberané iba od veľkých zdrojov, vytvárajú celkom kontraproduktívne znevýhodnenie ekologického diaľkového kúrenia v konkurencii s individuálnou výrobou tepla, ktorá predstavuje jedno z najväčších rizík pre kvalitu ovzdušia.

Takmer 4 milióny domácností pripojených na ekologické diaľkové kúrenie (CDT- centrálna dodávka tepla) paradoxne za emisie platia, pretože poplatky sa premietajú do ceny tepla, zatiaľ čo ostatní občania nie.

Emisné stropy limitujú ďalší progres

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)