KI

Slovenská jadrová schizofrénia – ako ďalej?

Zrútenie ZSSR v decembri 1991 priviedlo krajiny „spoza železnej opony“ k novej situácii aj z hľadiska orientácie svojich energetických priorít. Noví členovia EÚ z východného bloku sa dostávali do roztržiek s Bruselom, nakoľko Európska únia mala záujem o urýchlené ukončenie činnosti jadrových elektrární so sovietskou technológiou, píše o situácii v slovenskej a východoeurópskej jadrovej energetike John Daly v v dnešnom článku na OilPrice.com.

Slovenská jadrová schizofrénia – ako ďalej?

© Dreamstime.com

Daly sa zaoberá východiskami Slovenska pri určovaní jeho jadrovej politiky. „Posledná pozícia studenej vojny v post-sovietskom priestore energetického frontu je Slovensko. Čo má urobiť Bratislava k tomu, aby sa stala dobrým, čistým a zeleným členom Európskej únie? Vypnúť všetky jadrové elektrárne a získať tým potlesk v Bruseli, zároveň však spôsobovať problémy vo svojej energetickej sieti? Alebo má Bratislava prosiť o viac času? Práve teraz je odpoveď taká čistá, ako voda v Dunaji.“, komentuje Daly.

Autor sumarizuje v článku informácie o aktuálnom vybavení jadrových zariadení v SR a odstavení dvoch blokov JE Jaslovské Bohunice, čo spôsobilo, že Slovensko sa po prvýkrát stalo väčším dovozcom ako vývozcom elektriny.

„Slovenská vláda však zjavne naďalej usiluje o jadrovú energiu.“, konštatuje Daly a dodáva, že ďalšie dva reaktory boli vo výstavbe od roku 1985 v Mochovciach a mali by byť dokončené v roku 2012-2013. Komplikovanú situáciu vo vzťahu k únii podľa autora dokresľuje i fakt, že Slovenské elektrárne, ktoré patria talianskemu Enelu, prevádzkujú dve jadrové elektrárne.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(1)