oceľ V kríze je európske oceliarstvo aj dekarbonizácia. Nevyhýba sa ani Slovensku (TÉMA) Odporúčame Projekty na „zelenú oceľ” padajú v celej Európe. Minister Taraba však obvinil U. S. Steel, že s úmyslom zámerne klamala. Najväčšie české oceliarne postavia elektrickú pec. Ročne budú potrebovať 1,3 TWh elektriny Neprinesie nám to vyššiu produkciu, zamestnanosť ani pridanú hodnotu, ale znížime emisie, hovorí šéf podniku o projekte za miliardu eur. Nakúpili elektrinu pre výrobu zeleného vodíka a ocele Vo Švédsku rastie prvá nová oceliareň v Európe za posledných 50 rokov. Bude odoberať aj zelenú elektrinu. Je to obrovské sústo. Uhlíkové clo CBAM naráža na problémy, hovorí odborníčka Kontrolovať CBAM certifikáty pri množstve dovozov, ktoré vstupujú na trh EÚ, bude ťažká úloha, vysvetľuje Dáša Šuleková. Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy) Odporúčame Poradie najväčších producentov emisií sa premiešalo. Pozreli sme sa, aké hodnoty firmy nahlásili za rok 2023. Začalo platiť uhlíkové clo. Dovozcovia musia podávať správy, IT systém to nevydržal Dovozcovia si mali splniť novú povinnosť po prvýkrát do konca januára 2024. Blíži sa nová povinnosť CBAM. Dovozcovia sa musia registrovať cez MŽP SR Nový Mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach, tzv. uhlíkové clo, pokrýva elektrinu, vodík, cement, hnojivá, ale aj hliník, železo a oceľ. Nečakáme na vodík. Výrobu ocele elektrifikujeme už dnes, hovorí manažér oceliarní Rakúsky výrobca ocele vymení staré pece za oblúkové. Pre udržanie kvality produktov však bude potrebovať aj vodík a biometán. Slovenská firma sa zaujíma o vodík, jej experti si vymenili skúsenosti s Rakúšanmi Skupina rakúskych firiem vyrába zelený vodík, ktorý sa primiešava do koksárenského plynu. Švédi hlásia prielom v dekarbonizácii priemyslu. Oceľ vyrobili bez uhlia, využili vodík Prvými zákazníkmi švédskeho výrobcu sú automobilky Volvo a Mercedes-Benz.
V kríze je európske oceliarstvo aj dekarbonizácia. Nevyhýba sa ani Slovensku (TÉMA) Odporúčame Projekty na „zelenú oceľ” padajú v celej Európe. Minister Taraba však obvinil U. S. Steel, že s úmyslom zámerne klamala.
Najväčšie české oceliarne postavia elektrickú pec. Ročne budú potrebovať 1,3 TWh elektriny Neprinesie nám to vyššiu produkciu, zamestnanosť ani pridanú hodnotu, ale znížime emisie, hovorí šéf podniku o projekte za miliardu eur.
Nakúpili elektrinu pre výrobu zeleného vodíka a ocele Vo Švédsku rastie prvá nová oceliareň v Európe za posledných 50 rokov. Bude odoberať aj zelenú elektrinu.
Je to obrovské sústo. Uhlíkové clo CBAM naráža na problémy, hovorí odborníčka Kontrolovať CBAM certifikáty pri množstve dovozov, ktoré vstupujú na trh EÚ, bude ťažká úloha, vysvetľuje Dáša Šuleková.
Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy) Odporúčame Poradie najväčších producentov emisií sa premiešalo. Pozreli sme sa, aké hodnoty firmy nahlásili za rok 2023.
Začalo platiť uhlíkové clo. Dovozcovia musia podávať správy, IT systém to nevydržal Dovozcovia si mali splniť novú povinnosť po prvýkrát do konca januára 2024.
Blíži sa nová povinnosť CBAM. Dovozcovia sa musia registrovať cez MŽP SR Nový Mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach, tzv. uhlíkové clo, pokrýva elektrinu, vodík, cement, hnojivá, ale aj hliník, železo a oceľ.
Nečakáme na vodík. Výrobu ocele elektrifikujeme už dnes, hovorí manažér oceliarní Rakúsky výrobca ocele vymení staré pece za oblúkové. Pre udržanie kvality produktov však bude potrebovať aj vodík a biometán.
Slovenská firma sa zaujíma o vodík, jej experti si vymenili skúsenosti s Rakúšanmi Skupina rakúskych firiem vyrába zelený vodík, ktorý sa primiešava do koksárenského plynu.
Švédi hlásia prielom v dekarbonizácii priemyslu. Oceľ vyrobili bez uhlia, využili vodík Prvými zákazníkmi švédskeho výrobcu sú automobilky Volvo a Mercedes-Benz.