Výroba pokročilých biopalív sa má riadiť novým usmernením z dielne rezortu hospodárstva. Pozrite si, z akých surovín môžu pochádzať biopalivá druhej generácie.
Zvyšok zo spracovania kukurice, technický odpadový lieh či kaly s obsahom škrobu. Z týchto a ďalších surovín sa môžu vyrábať pokročilé biopalivá v súlade s požiadavkami súčasnej legislatívy.
Vyplýva to z najnovšieho Usmernenia MH SR o surovinách vhodných na výrobu pokročilých biopalív. Celý dokument si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Pokročilé biopalivá, tzv. biopalivá druhej generácie, sú pohonné látky vyrobené z rôznych druhov nepotravinovej biomasy. Na druhej strane biopalivá prvej generácie sa vyrábajú najmä z cukrov a rastlinných olejov, pričom v slovenských podmienkach sa na ich produkciu využívajú plodiny ako repka olejná či kukurica.
Z čoho môžu byť pokročilé biopalivá?
Rezort hospodárstva usmerňuje podnikateľov pri uvádzaní pohonných látok s obsahom biopalív podľa §14, ods 1 zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Na základe tohto ustanovenia ministerstvo vydalo usmernenie, ktoré má zabezpečiť jednotný postup pri akceptácii surovín vhodných pre pokročilé biopalivá.
„Pokročilé biopalivo“ je podľa zákona o podpore OZE definované ako biopalivo vyrobené zo surovín alebo palív uvedených v prílohe č. 1a tohto zákona. Tá obsahuje zoznam vhodných surovín alebo palív v 20 bodoch.
Štvrtý bod tejto prílohy však uvádza všeobecnú definíciu suroviny: „pomerná časť biomasy v rámci priemyselného odpadu nevhodného na použitie v potravinovom alebo krmivovom reťazci vrátane materiálu z malopredaja alebo veľkopredaja agropotravinárskeho a rybolovného odvetvia a odvetvia akvakultúry s výnimkou použitého kuchynského oleja a živočíšnych tukov.“
Aby bol postup pri plnení povinností právnických a fyzických osôb jednotný, MH SR v novom usmernení uvádza, že podľa bodu 4 prílohy č. 1a zákona o podpore OZE sa za suroviny vhodné na výrobu pokročilého biopaliva uznávajú tieto suroviny:
- zvyšok vznikajúci pri spracovaní kukurice,
- odpad z výroby nealkoholického piva,
- kaly s obsahom škrobu,
- lapolové tuky,
- FFA (free fatty acids = voľné mastné kyseliny) a odpadové mydlé,
- technický kukuričný olej z výpalkov,
- technický odpadový lieh, úkvap, dokvap, pribudlina,
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.