Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Zmena v krmive hovädzieho dobytka viedla k poklesu emisií metánu o 80 percent

Kalifornskí vedci nahradili časť stravy kráv morskými riasami, tie následne produkovali podstatne menej skleníkových plynov. Črtá sa udržateľnejšia výroba mäsových a mliečnych výrobkov?

Zmena v krmive hovädzieho dobytka viedla k poklesu emisií metánu o 80 percent

Foto: Amy Quinton, University of California - Davis, College of Agricultural and Environmental Sciences

Udržateľné mäso a mlieko

Podľa nových zistení vedcov z Kalifornskej univerzity v Davise môže nahradenie podielu bežného krmiva morskými riasami znížiť emisie metánu z hovädzieho dobytka až o 82 %. Výsledky zverejnené v časopise PLOS ONE by mohli viesť k udržateľnému chovu hospodárskych zvierat na celom svete.

„Máme spoľahlivé dôkazy o tom, že morské riasy v strave hovädzieho dobytka účinne znižujú množstvo skleníkových plynov a že miera účinnosti časom neklesá. Poľnohospodárom by to mohlo pomôcť udržateľne vyrábať hovädzie a mliečne výrobky,“ hovorí profesor Ermias Kebreab, ktorý uskutočnil štúdiu spolu s doktorandkou Breannou Roque.

V priebehu piatich mesiacov v minulom roku pridávali Kebreab a Roque do stravy dvadsaťjeden kusov hovädzieho dobytka malé množstvo morských rias, pričom sledovali nárast ich telesnej hmotnosti a emisie metánu.

Kravy, ktoré v rámci denného prídelu skonzumovali asi 80 gramov morských rias, pribrali na váhe rovnako ako zvyšné bez upraveného jedálneho lístka, no do atmosféry vypustili o 82 % menej metánu.

Kebreab a Roque stavajú na svojej predchádzajúcej práci s dojnicami, v rámci ktorej boli vôbec prvými výskumníkmi, ktorí experimentovali s morskými riasami vo výžive hovädzieho dobytka.

Foto: Amy Quinton, University of California - Davis, College of Agricultural and Environmental Sciences

Menej skleníkových plynov

Skleníkové plyny sú označované za hlavnú príčinu klimatickej zmeny a metán je skleníkovým plynom so silnými účinkami. V Spojených štátoch pochádza z poľnohospodárstva 10 % z celkového množstva emisií skleníkových plynov a tvorcom polovice z tohto podielu je hovädzí dobytok spolu s inými prežúvavcami. Metán a ďalšie plyny vznikajú pri trávení krmiva, akým je napríklad tráva či seno.

Keďže hovädzí dobytok je hlavným zdrojom skleníkových plynov v poľnohospodárstve, populárnym sa stáva obmedzovanie konzumácie mäsových výrobkov ako jedno z riešení, ktorým môže každý jednotlivec prispieť k zmierneniu klimatickej zmeny. Profesor Kebreab sa namiesto toho rozhodol zamerať na výživu dobytka.

„Iba malá časť zemského povrchu je vhodná na rastlinnú výrobu. Oveľa viac pôdy vyhovuje len na pastvu, takže hospodárske zvieratá majú zásadnú pozíciu v úlohe nakŕmiť tých desať miliárd ľudí, ktorí čoskoro budú obývať planétu. Keďže veľká časť emisií metánu spojených s chovom hospodárskych zvierat pochádza zo samotného zvieraťa, pri hľadaní riešení zohráva veľkú rolu jeho výživa,“ vysvetľuje Kebreab.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

K premiantom na európskom batériovom trhu patrí Česko. Batériu tam má takmer každá domácnosť, ktorá inštaluje fotovoltiku.

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Hoci nastalo zotavenie cien na trhu, tri mesiace ešte nepredstavujú zmenu klesajúceho trendu, konštatujú analytici.

X
X
X
X