Zmena v krmive hovädzieho dobytka viedla k poklesu emisií metánu o 80 percent | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Zmena v krmive hovädzieho dobytka viedla k poklesu emisií metánu o 80 percent

Kalifornskí vedci nahradili časť stravy kráv morskými riasami, tie následne produkovali podstatne menej skleníkových plynov. Črtá sa udržateľnejšia výroba mäsových a mliečnych výrobkov?

Zmena v krmive hovädzieho dobytka viedla k poklesu emisií metánu o 80 percent

Foto: Amy Quinton, University of California - Davis, College of Agricultural and Environmental Sciences

Udržateľné mäso a mlieko

Podľa nových zistení vedcov z Kalifornskej univerzity v Davise môže nahradenie podielu bežného krmiva morskými riasami znížiť emisie metánu z hovädzieho dobytka až o 82 %. Výsledky zverejnené v časopise PLOS ONE by mohli viesť k udržateľnému chovu hospodárskych zvierat na celom svete.

„Máme spoľahlivé dôkazy o tom, že morské riasy v strave hovädzieho dobytka účinne znižujú množstvo skleníkových plynov a že miera účinnosti časom neklesá. Poľnohospodárom by to mohlo pomôcť udržateľne vyrábať hovädzie a mliečne výrobky,“ hovorí profesor Ermias Kebreab, ktorý uskutočnil štúdiu spolu s doktorandkou Breannou Roque.

V priebehu piatich mesiacov v minulom roku pridávali Kebreab a Roque do stravy dvadsaťjeden kusov hovädzieho dobytka malé množstvo morských rias, pričom sledovali nárast ich telesnej hmotnosti a emisie metánu.

Kravy, ktoré v rámci denného prídelu skonzumovali asi 80 gramov morských rias, pribrali na váhe rovnako ako zvyšné bez upraveného jedálneho lístka, no do atmosféry vypustili o 82 % menej metánu.

Kebreab a Roque stavajú na svojej predchádzajúcej práci s dojnicami, v rámci ktorej boli vôbec prvými výskumníkmi, ktorí experimentovali s morskými riasami vo výžive hovädzieho dobytka.

Foto: Amy Quinton, University of California - Davis, College of Agricultural and Environmental Sciences

Menej skleníkových plynov

Skleníkové plyny sú označované za hlavnú príčinu klimatickej zmeny a metán je skleníkovým plynom so silnými účinkami. V Spojených štátoch pochádza z poľnohospodárstva 10 % z celkového množstva emisií skleníkových plynov a tvorcom polovice z tohto podielu je hovädzí dobytok spolu s inými prežúvavcami. Metán a ďalšie plyny vznikajú pri trávení krmiva, akým je napríklad tráva či seno.

Keďže hovädzí dobytok je hlavným zdrojom skleníkových plynov v poľnohospodárstve, populárnym sa stáva obmedzovanie konzumácie mäsových výrobkov ako jedno z riešení, ktorým môže každý jednotlivec prispieť k zmierneniu klimatickej zmeny. Profesor Kebreab sa namiesto toho rozhodol zamerať na výživu dobytka.

„Iba malá časť zemského povrchu je vhodná na rastlinnú výrobu. Oveľa viac pôdy vyhovuje len na pastvu, takže hospodárske zvieratá majú zásadnú pozíciu v úlohe nakŕmiť tých desať miliárd ľudí, ktorí čoskoro budú obývať planétu. Keďže veľká časť emisií metánu spojených s chovom hospodárskych zvierat pochádza zo samotného zvieraťa, pri hľadaní riešení zohráva veľkú rolu jeho výživa,“ vysvetľuje Kebreab.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ťažbu plynu v EÚ nerozhýbal ani extrémny nárast cien, produkcia opäť medziročne poklesla

Ťažbu plynu v EÚ nerozhýbal ani extrémny nárast cien, produkcia opäť medziročne poklesla

Európska komisia pripisuje znižujúcu sa ťažbu viacerým dôvodom.

Investori chcú vo veľkom stavať obnoviteľné zdroje, projekty však stagnujú

Investori chcú vo veľkom stavať obnoviteľné zdroje, projekty však stagnujú

Nové inštalácie veterných a fotovoltických elektrární v USA zaznamenali vlani výrazný pokles.

Slovensko čelí žalobe. Meškáte s energetickou legislatívou a nekomunikujete, odkazuje eurokomisia

Slovensko čelí žalobe. Meškáte s energetickou legislatívou a nekomunikujete, odkazuje eurokomisia

Transpozíciu smernice o podpore OZE už Slovensko prijalo, ale neoznámilo to Komisii. Zároveň sa stále čaká na vykonávaciu vyhlášku, bez ktorej transpozícia nie je kompletná.