10 otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu, ak sa chystáte zmeniť svojho dodávateľa elektriny alebo zemného plynu.
Ako často môže domácnosť zmeniť dodávateľa energií? Treba pri zmene dodávateľa inštalovať nový elektromer alebo plynomer? A čo sa stane, ak nový dodávateľ elektriny alebo plynu skrachuje?
Na tieto a ďalšie čaté otázky v súvislosti so zmenou dodávateľa energií reaguje na svojom webovom sídle Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).
Prinášame prehľad 10 otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu, ak chcete mať jasno v tom, ako zmena dodávateľa prebieha, čo obnáša a aké sú vaše práva a povinnosti.
Zmena dodávateľa - otázky a odpovede
1. Čo treba zvážiť, keď uvažujem o zmene svojho dodávateľa elektriny a plynu?
ÚRSO odporúča, aby ste si predovšetkým na začiatku rozhodovania o zmene dôkladne vyhodnotili, či je ponuka vášho dodávateľa elektriny či plynu v porovnaní s inými pre vás skutočne najvýhodnejšia.
Do úvahy by ste mali zobrať aj celkovú povesť a tradíciu firmy, osobné preferencie a tiež referencie od vašich známych a priateľov. V konečnom dôsledku sú to práve ceny, zľavy, výhody a služby, ktoré jednotlivých dodávateľov od seba v konkurencii odlišujú a ktoré treba pred zmenou dodávateľa zvážiť.
2. Kde a ako sa dajú porovnať ponuky cien elektriny a plynu od dodávateľov?
Regulátor poskytuje odberateľom možnosť nezávislého porovnania cien jednotlivých dodávateľov elektriny alebo plynu prostredníctvom cenovej kalkulačky. ÚRSO odberateľom tiež odporúča, aby sa osobne alebo telefonicky obrátili na aspoň troch rôznych dodávateľov so žiadosťou, aby Vám zaslali konkrétne cenové ponuky, ktoré porovnáte.
Na webovom sídle úradu nájdete aj grafy, ktoré ukazujú aktuálny vývoj komoditných cien elektriny a plynu na svetových burzách. Ceny energií, ich vývoj a dôležité súvislosti priebežne mapujeme aj na Energie-portal.sk. Viac sa dozviete v týchto článkoch.
3. Ako sa dá v praxi pri zmene dodávateľa elektriny či plynu ušetriť?
Neponáhľajte sa, dajte si na rozhodnutie čas a buďte opatrní. V prvom rade si treba pozorne prečítať zmluvu o združenej dodávke elektriny alebo plynu. Práve pri zľavách a výhodách môže odberateľ v konečnom dôsledku zaplatiť najviac.
Niektorí dodávatelia dávajú do základných cenníkov nižšie ceny a nepotrebujú ponúkať dodatočné zľavy.
Najdôležitejšie je sledovať rozdiel medzi dĺžkou viazanosti a dĺžkou plnenia benefitu. Zľava na 12 mesiacov pri 24-mesačnej viazanosti môže ďalší rok ceny predražiť. Percento zľavy, ktoré dodávateľ uvádza, nemusí byť zľavou z celej faktúry, ale len z ceny komoditnej zložky koncovej ceny elektriny alebo plynu.
Koncovú cenu elektriny bez DPH tvorí sedem rôznych zložiek, koncová cena plynu bez DPH pozostáva zo štyroch položiek.
4. V médiá sa stále objavujú správy o energetických šmejdoch. Ako postupovať, ak nechcem naletieť nekalým predajcom?
V prvom rade je dôležité si overiť, s akou spoločnosťou uzatvárate zmluvu. V každej uzatvorenej zmluve je v úvodných ustanoveniach uvedená konkrétna spoločnosť, ktorá sa stane novým dodávateľom energií.
V prípade, že je v zmluve uvedený iný názov spoločnosti než je tá, za ktorú sa obchodný zástupca vydáva, ide jednoznačne o zavádzanie. Spoločnosť, s ktorou sa uzatvára zmluva, bude novým dodávateľom, tejto spoločnosti sa budú uhrádzať zálohové platby a táto spoločnosť bude odberateľovi doručovať vyúčtovacie faktúry.
Je dôležité vedieť, že po uzatvorení zmluvy má odberateľ zákonnú 14-dňovú lehotu na odstúpenie od zmluvy odo dňa uzatvorenia bez sankcie a bez udania dôvodu. Počas tejto lehoty si môže odberateľ zistiť dodatočné informácie o danej spoločnosti, dôkladne si preštudovať zmluvu a uistiť sa, že chce v tomto zmluvnom vzťahu zotrvať.
Okrem toho si treba pozorne prečítať i podmienky a všetky náležitosti odstúpenia od zmluvy.
5. Koľko zaplatím za zmenu dodávateľa elektriny alebo plynu?
Zmena dodávateľa energií je bezplatná. Má na ňu právo každý odberateľ. Podmienkou zmeny je ukončenie zmluvy s doterajším dodávateľom v súlade s podmienkami výpovednej lehoty pôvodného dodávateľa.
Podrobnosti zmeny dodávateľa energií sú uvedené v prevádzkovom poriadku prevádzkovateľa distribučnej siete, obchodných podmienkach dodávateľa elektriny alebo plynu a taktiež na webe ÚRSO.
6. Čo ak nový dodávateľ elektriny/plynu skrachuje?
Tento prípad je legislatívne ošetrený tak, že ak by mal dodávateľ elektriny či plynu akýkoľvek problém, odberateľ ani sekundu nesmie zostať bez dodávky energií.
Náhradnú dodávku okamžite zabezpečí iný dodávateľ za cenu, ktorú schválil ÚRSO. Tento náhradný dodávateľ sa označuje ako „dodávateľ poslednej inštancie“.
7. Treba pri zmene dodávateľa inštalovať nové meradlo, nový elektromer či plynomer?
Všetky elektrické vedenia a plynovody pred meradlom vrátane meradla sú majetkom distribútora. V prípade zemného plynu distribučnú sieť prevádzkuje spoločnosť SPP - distribúcia, v prípade elektriny sú to tri distribučné spoločnosti prevádzkujúce miestne distribučné sústavy: Východoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Západoslovenská distribučná.
Znamená to, že ak zmeníte dodávateľa, tak elektrina či plyn vám budú distribuované po rovnakých elektrických vedeniach a rovnakým plynovodom ako doteraz. Meradlo meniť nebude.
Jediná zmena, ktorú si všimnete je to, že Vám bude chodiť faktúra od nového dodávateľa.
8. Začne mi po zmene dodávateľa chodiť faktúra od nového dodávateľa a bude mi chodiť aj faktúra od distribútora? Bude dodávať dve faktúry?
Ak zmeníte dodávateľa, tak budete dostávať iba jednu faktúru a to od nového dodávateľa.
Vo faktúre vám bude tak ako doteraz, súčasne faktúrovaná cena za dodávku elektriny alebo plynu a ceny viažuce sa k sieťovým poplatkom, teda k cenám za využitie elektroenergetických sústav alebo plynárenských sietí.
9. Musím pri zmene dodávateľa zmeniť spôsob platby a aj výšku záloh?
Nový dodávateľ spravidla preberá od súčasného dodávateľa aj cyklus fakturácie. Cyklus fakturácie sa nedá zmeniť, závisí od prevádzkovateľa distribučnej sústavy alebo prevádzkovateľa distribučnej siete, do ktorej je odberné miesto pripojené.
Výška záloh a spôsob platby je určená v príslušnej legislatíve a taktiež je vecou dohody medzi vami a novým dodávateľom.
10. Ako často môžem ako odberateľ meniť dodávateľa?
Podľa platnej legislatívy môže byť zmena dodávateľa realizovaná k prvému dňu v mesiaci. ÚRSO odporúča zmeniť dodávateľa vždy vtedy, keď sa vám to oplatí.
Určite však treba rozlišovať zmluvy na dobu neurčitú a zmluvy uzatvorené na dobu určitú. V druhom prípade je potrebné odsledovať, na akú dobu bola zmluva uzatvorená, aby ste sa vyhli sankciám za predčasné vypovedanie zmluvy zo strany odberateľa.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.