Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Zisk Skupiny MOL v druhom štvrťroku 2020 výrazne klesol

MOL znížil odhad zisku pre tento rok na maximálne 1,6 mld. eur.

skupina mol

Rafinéria Slovnaft / Foto: Skupina MOL

Skupina MOL, matka bratislavskej rafinérie Slovnaft, dnes oznámila finančné výsledky za prvý polrok a druhý štvrťrok 2020. Za prvých šesť mesiacov vytvorila Skupina MOL EBITDA vo výške 975 miliónov USD, pričom v druhom štvrťroku EBITDA výrazne klesla v dôsledku pandémie a ekonomickej krízy.

Kapitálové výdavky pre rok 2020 zostávajú na úrovni 1,5 miliardy USD, s predpokladom nepretržitej tvorby kladného voľného cash-flow vypočítaného zjednodušenou metodikou. Aj napriek výzvam zostal zjednodušený voľný cash-flow v druhom štvrťroku kladný na úrovni 356 miliónov USD a za prvých šesť mesiacov sa pri medziročnom porovnaní nezmenil, keďže objem investícií bol v reakcii na pandémiu a následnú ekonomickú krízu upravený.

Pre rok 2020 bola EBITDA upravená na úroveň 1,7 – 1,9 miliardy USD (1,44 mld. eur - 1,61 mld. eur), čo odráža náročné podnikateľské podmienky, ktoré podľa očakávaní MOL-u pravdepodobne prevládnu aj v druhej polovici roka.

Predseda predstavenstva Zsolt Hernádi k výsledkom uviedol: "Skupina MOL čelila v druhom štvrťroku 2020 bezprecedentným výzvam, od významných zdravotných a bezpečnostných rizík vyplývajúcich z pandémie až po zásadné problémy pri prevádzkovaní našich závodov počas obmedzenia pohybu obyvateľstva. Napriek tomu sme si zachovali finančnú silu."

Objavili ložiská v Pakistane 

EBITDA divízie Upstream klesla v druhom štvrťroku na 112 miliónov USD a za celý prvý polrok na 297 miliónov USD, čo bolo ovplyvnené kolapsom cien ropy a plynu.

Ťažba sa v štvrťročnom porovnaní zvýšila o 6 % na 117 tisíc boepd, pretože ťažba na poli ACG výrazne vykompenzovala nižšie vyťažené objemy vo Veľkej Británii a Pakistane; priemerná denná ťažba uhľovodíkov v júli dosiahla 130 tisíc barelov ropného ekvivalentu za deň.

V druhom štvrťroku 2020 Skupina MOL v pozícii operátora zaznamenala objav zemného plynu a kondenzátu na bloku TAL v Pakistane, kde prieskumný vrt Mamikhel South-1 identifikoval počas testovania zemný plyn a kondenzát v objeme 6 516 boepd.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 19. - 25. 2. 2021

Monitoring energetiky | 19. - 25. 2. 2021

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Spoločnosť Chemes investovala takmer štyri milióny eur do ekológie

Spoločnosť Chemes investovala takmer štyri milióny eur do ekológie

Vďaka modernizácii technológií hradených z vlastných zdrojov sa hlavným palivom na výrobu tepla stáva namiesto uhlia, zemný plyn.

SSD zmenila podmienky pre pripájanie malých zdrojov

SSD zmenila podmienky pre pripájanie malých zdrojov

Podľa nových podmienok Stredoslovenská distribučná posudzuje nové žiadosti doručené po 15. februári 2021.