Zelený vodík je prvýkrát lacnejší ako vodík zo zemného plynu | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Zelený vodík je prvýkrát lacnejší ako vodík zo zemného plynu

Hoci sa predpokladalo vyrovnanie nákladov až o desať rokov, zelený vodík je už výhodnejší vo viacerých regiónoch sveta.

Zelený vodík je prvýkrát lacnejší ako vodík zo zemného plynu

Foto: Depositphotos

Tzv. “zelený“ vodík, vyrábaný elektrolýzou z obnoviteľnej elektriny, má byť jedným z hlavných spôsobov dekarbonizácie ekonomických aktivít, kde sa využitie batérií neoplatí. Uplatnenie ekologického vodíka v realite však doteraz brzdila jeho vysoká cena, niekoľkokrát prevyšujúca vodík získavaný zo zemného plynu. Situácia sa však mení.

Podľa odhadov z minulosti sa mali náklady na výrobu zeleného a šedého vodíka vyrovnať približne o desať rokov, čo by podporilo rozvoj infraštruktúry a riešení založených na tomto plyne. Zdá sa však, že rastúca cena zemného plynu, pokračujúci konflikt na Ukrajine a hľadanie alternatívnych zdrojov v Európe tento proces urýchľujú.

V článku sa dozviete:

  • kde je zelený vodík už výhodnejší ako šedý,
  • aká je cena zeleného vodíka a vodíka zo zemného plynu,
  • prečo nie je zelený vodík lacnejší všade.

„Zmena je už tu. Všade tam, kde sa vyrába lacná zelená elektrina, napríklad vo vodných elektrárňach v Škandinávii, alebo veterných a fotovoltických elektrárňach v Namíbii, sú produkty Power-to-X ako zelený vodík už lacnejšie než fosílne zdroje,“ vysvetľuje Michael Sterner z Technickej univerzity v Regensburgu.

Predplatné Energie-portal.sk

Podľa analytikov Bloomberg New Energy Finance je zelený vodík lacnejší ako vodík zo zemného plynu dokonca v niektorých častiach Európy, Stredného východu a Afriky. Zatiaľ čo kilogram šedého vodíka tu stojí 6,71 USD, za rovnaké množstvo zeleného vodíka platia kupujúci 4,84 – 6,68 USD. 

„Pred rokom stála tona šedého čpavku 350 eur, zatiaľ čo zelený čpavok stál 600 až 700 eur. Teraz, keď sa cena zemného plynu znásobila, sa veci zmenili,“ vypočítava Sterner. „Pre priemysel môže byť zrazu hospodárnejšie používať zelený vodík ako šedý. Tento vývoj by inak trval roky,“ cituje denník Handelsblatt Nilsa Aldaga, generálneho riaditeľa výrobcu elekrolyzérov Sunfire.

Všetko o plyne

Samostatné divízie pre elektrolyzéri vznikajú v rámci veľkých priemyselných spoločností ako Siemens Energy, Linde, Thyssen-Krupp alebo Air Liquide. Všade hlásia nárast dopytu po tomto riešení. Veľký záujem je z odvetvia lodnej dopravy. Napríklad spoločnosť Maersk plánuje postaviť v Ázii vlastnú továreň na výrobu e-metanolu zo zeleného vodíka s kapacitou 50-tisíc ton ročne.

Nie všade je však zelený vodík lacnejší ako vodík z plynu, napríklad v Nemecku. Náklady sú ovplyvňované aj reguláciami a konkrétnymi nastavenými pravidlami. Podľa Sternera je možné zelený vodík získať iba z veterných alebo fotovoltických fariem, špeciálne postavených pre tento účel.„A tu opäť záleží na schvaľovacích konaniach obcí, ktoré často trvajú roky.“

Nemecká vláda pritom opäť navýšila maximálne možné kapacity vodíkových elektrolyzérov do roku 2030 na celkových 10-tisíc MW. Ako podotýka denník Handelsblatt, vzhľadom k súčasne inštalovanému výkonu 60 MW znie tento cieľ veľmi ambiciózne.

Elektrolyzéri na Slovensku 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zlacnenie elektriny má pokračovať. Slovenské elektrárne jej však domácnostiam poskytnú menej

Zlacnenie elektriny má pokračovať. Slovenské elektrárne jej však domácnostiam poskytnú menej

Aj cenovo zvýhodnená elektrina bude do roku 2027 postupne zdražovať. Poverený minister Hirman hovorí o motivácii k úsporám.

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Plán ministra Hirmana počíta s tým, že kľúčovú rolu opäť zohrá štátny SPP.

Pripravili legislatívu pre nové dátové centrum. Niektoré postoje boli protichodné, tvrdí ÚRSO

Pripravili legislatívu pre nové dátové centrum. Niektoré postoje boli protichodné, tvrdí ÚRSO

Pravidlá trhu s elektrinou čaká doposiaľ najkomplexnejšia reforma. Regulačného úradu sme sa pýtali na podrobnosti.