Tepelné čerpadlá musia používať šetrnejšie chladivá a dosahovať požadovanú energetickú účinnosť. Inak na ich inštaláciu z projektu neprispejú.
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá administruje eurofondová projekt Zelená domácnostiam, dnes, 17. augusta, spúšťa registráciu podporovaných zariadení.
Na zariadenia, ktoré sa prebojujú do zoznamu, budú môcť domácnosti opäť získať podporu. Pokračovanie dotačného programu SIEA ohlásila už na jeseň tohto roka.
„Vytvorenie a naplnenie zoznamu zariadení je prvý krok k tomu, aby domácnosti mohli inštalovať zariadenia čo najskôr,“ priblížil generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič. „Naším cieľom je procesy v čo najväčšej miere zjednodušiť, preto bude aj registrácia zariadení od 17. augusta prebiehať výlučne elektronicky.“
Na druhej strane doterajší zoznam podporovaných zariadení platiť prestane. Register obsahoval takmer 2 000 rôznych fotovoltických panelov, 260 typov slnečných kolektorov, viac ako 800 typov kotlov na biomasu, bezmála 2 200 typov tepelných čerpadiel, ako aj jeden typ veternej turbíny – v praxi sa však domácnosti k podpore na tento typ zariadenia nedostali.
Koľko zariadení sa do zoznamu prebojuje teraz, ukážu najbližšie týždne. Zariadenia však budú musieť splniť nové požiadavky. Pozreli sme sa na ne bližšie.
Kompletné požiadavky kladené vládnou agentúrou na jednotlivé kategórie zariadení si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku. Aj naďalej platí, že registrovať sa môžu fotovoltické panely, slnečné kolektory, tepelné čerpadlá, kotly na biomasu i veterné turbíny.
Čo musia spĺňať fotovoltické panely
V prípade fotovoltiky SIEA vyžaduje, že pre daný typ panelu musí byť vydaná doklad o výkone pri štandardných testovacích podmienkach (ožiarenie 1000 W/m2, teplota panelu 25 °, a to akreditovanou skúšobňou.
Druhou požiadavkou je, že pre daný typ fotovoltického panela musí existovať potvrdenie výrobcu o predpokladanej životnosti fotovoltického panela aspoň 20 rokov.
Do tretice sa vyžaduje, aby zariadenie malo vydané vyhlásenie o zhode podľa § 13 zákon č. 56/2018 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody.
Čo musia spĺňať slnečné kolektory
Pri solárnych kolektoroch slúžiacich na výrobu tepla sa takisto vyžaduje minimálna deklarovaná životnosť 20 rokov.
Ďalšou požiadavkou je, že daný typ kolektora potrebuje doklad vydaný akreditovanou skúšobňou, ktorý bude hovoriť o výkone určenom v skúšobnom protokole certifikátu SolarKeymark pri testovacích podmienkach (ožiarenie 1000 W/m2, teplotný rozdiel 30 °C).
Čo musia spĺňať tepelné čerpadlá
V prípade tepelných čerpadiel sú požiadavky rozpracované najpodrobnejšie. Rôznia sa aj pre jednotlivé typy zariadení – v závislosti od toho, či ide o tepelné čerpadlá zem/voda, voda/voda alebo vzduch/voda.
Zostáva vám 43% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.