Aktualizácia podmienok sa týka hlavne bytových domov.
Od vlaňajšieho spustenia registrácie prejavilo záujem o inštaláciu zariadení v novom projekte Zelená domácnostiam už viac ako 1 000 zhotoviteľov a zaregistrovaných bolo vyše 4 400 oprávnených zariadení. K dispozícii sú aktualizované podmienky podpory.
Dnes (30. januára) o tom informovala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá Zelenú domácnostiam administruje. V eurofondovom projekte vznikol viacmesačný sklz, nové dotácie sa mali pôvodne pre domácnosti rozdeľovať už vlani v septembri.
Dôvodov meškania je viacero, okrem iného agentúre stále chýba potrebné IT riešenie. A medzičasom do hry vstúpila aj personálna výmena v čele SIEA.
Podporia aj bytové domy
Aj podľa aktualizovaných podmienok platí, že dotácie sa budú dať využiť na zariadenia inštalované od 30. októbra 2023. O poukážky bude možné žiadať po spustení informačného systému v prvom štvrťroku 2024. Presnejšie SIEA termín nekonkretizovala.
„Zmeny neovplyvňujú osvedčený mechanizmus podpory ani výšku príspevku na inštalovaný kilowatt výkonu,“ informovala SIEA.
Viacero úprav súvisí so zosúladením podmienok pomoci s európskymi environmentálnymi kritériami. Napríklad pri fotovoltických systémoch, ktorých súčasťou sú akumátory (batérie), bude nutné predkladať ich technický list. Pri fotovoltických paneloch, ktoré sú umiestnené mimo budov zas treba preveriť, či inštalácie nezaberajú poľnohospodársky pozemok.
Novinky a spresnenia sa týkajú predovšetkým spôsobu výpočtu oprávneného príspevku pre bytové domy, ktoré budú môcť po prvý raz získať poukážky aj na tepelné čerpadlá a fotovoltické systémy. Podľa aktualizovaných podmienok bude pri určení výšky príspevku v bytových domoch rozhodujúci výkon zariadenia, ktorý navrhne energetický audit so zohľadnením potenciálu úspor a množstva využiteľnej energie v budove.
„Cieľom Programu Slovensko, z ktorého je projekt Zelená domácnostiam financovaný, nie je len zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov energie, ale aj zohľadňovať princíp prvoradosti energetickej efektívnosti. Preto je možné v bytových domoch poukážkami podporiť len taký inštalovaný výkon zariadení, ktorý pokrýva spotrebu energie zodpovedajúcu stavu po vykonaní úsporných opatrení. Tým motivujeme bytové domy, aby znížili vlastnú spotrebu ešte pred inštaláciou zariadení,“ zdôraznil riaditeľ odboru legislatívy, metodológie a vzdelávania SIEA Michal Ilovič.
Dôraz SIEA kladie na požiadavku, aby v energetickom audite bol uvedený odporúčaný výkon zariadenia so zohľadnením potenciálu úspor, teda stavu, ako keby úsporné opatrenia boli vykonané. „Predovšetkým s fotovoltickými inštaláciami súvisí nová zásadná podmienka, že odporúčaný výkon má byť navrhnutý tak, aby sa minimálne 80 % vyrobenej energie spotrebovalo v bytovom dome,“ dodáva SIEA.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.