Podiel domácností s klimatizáciou sa v Nemecku môže zvýšiť štvornásobne do roku 2030.
Každoročne sa opakujúce letné horúčavy vyvolávajú rastúci záujem o klimatizačné systémy aj v krajinách, kde doteraz táto potreba existovala iba v špecifických prípadoch. Obytné klimatizačné jednotky sú bežnou záležitosťou na juhu Európy, no čoraz viac sa používajú aj v strednej Európe.
Druhý rok za sebou sa opakujúce vysoké teploty v letných mesiacoch nútia ľudí k inštalácii klimatizácií v nových, ale aj rekonštruovaných bytoch, či domoch. Podľa nemeckej organizácie Öko-Institut dopyt po chladiacich systémoch v obytných budovách čaká výrazný nárast. “Stále viac ľudí bude zvažovať nákup klimatizačného systému,” cituje server Clean Energy Wire Tanju Kenkmann z Inštitútu aplikovanej ekológie.
Viac elektriny pre klimatizácie
Teplotné zmeny majú byť citeľné nielen počas najhorúcejších letných mesiacov, ale aj v tzv. “prechodnom” období jari a jesene. Výsledkom má byť nárast spotreby elektriny potrebnej pre chladiace systémy. Dlhšie a častejšie obdobia s vysokými teplotami vzduchu aj s tropickými nocami (kedy teplota neklesá pod 20 stupňov Celzia) sa majú vyskytovať najmä vo väčších mestách.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.