Dvořák Hager & Partners
INNOGY
SPP - Distribúcia

Zateplením bytovky sa mení aj rozpočítavanie nákladov na teplo

Polohové koeficienty, zohľadňujúce umiestnenie bytu v dome, majú opodstatnenie v nerekonštruovaných domoch. Čo však pri renovovaných objektoch?

Zateplením bytovky sa mení aj rozpočítavanie nákladov na teplo

Foto: Fotolia

Rozpočítavanie nákladov na vykurovanie v bytovom dome je často zložitým rébusom. Byty orientované na slnečné južné alebo západné strany, nachádzajúce sa v strede bytového domu spotrebujú ročne menej tepla ako bytové jednotky so severnou alebo východnou orientáciou, či situované nad nevykurovanými priestormi alebo pod nezateplenou strechou.

Tento hendikep sa pri rozpočítavaní nákladov na teplo zohľadňuje prostredníctvom tzv. “polohového” koeficientu, upravujúceho hodnotu nameraných jednotiek o určitú konštantu na základe polohy a orientácie miestností v byte. Potreba tepla v takýchto bytoch je totiž spravidla značne vyššia, v starších domoch aj o 30 až 50 % viac než vo výhodnejšie situovaných jednotkách.

Čo však v prípade, že bytový dom prejde celkovou rekonštrukciou, vrátane zateplenia vonkajšieho plášťa? Ako sa tieto úsporné opatrenia prejavia na potrebe tepla v znevýhodnených bytoch? Je nutné naďalej upravovať indikované jednotky odčítané z pomerových rozdeľovačov tepla polohovými koeficientami?

Bytový dom pred a po rekonštrukcii

Na túto otázku hľadal odpoveď Jozef Buzaši zo Stavebného bytového družstva Banská Bystrica v rámci príspevku “Vplyv polohových koeficientov na rozpočítanie nákladov dodávky tepla,” prezentovanom na vlaňajšej konferencii Vykurovanie 2017. Objektom skúmania bol bytový dom v Banskej Bystrici postavený začiatkom 70. rokov minulého storočia.

Nachádza sa v ňom 24 bytov na ôsmich poschodiach. Na každom poschodí je jeden jednoizbový byt s podlahovou plochou 25,36m 2 , jeden dvojizbový byt s podlahovou plochou 61,51m 2 a jeden trojizbový byt s podlahovou plochou 73,41m 2. V roku 2012 prebehla rekonštrukcia bytového domu – zateplenie obvodového plášťa, rekonštrukcia a zateplenie lodžií, balkónov. Celkové náklady dosiahli takmer 200-tisíc eur.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Meranie a rozpočítanie tepla 2018

Pozvánka na konferenciu: Meranie a rozpočítanie tepla 2018

V poradí 18. ročník konferencie sa uskutoční 8. - 9. novembra 2018 v Senci.

Východoslovenská distribučná preinvestuje vo Veľkom Šariši takmer dvestotisíc eur

Východoslovenská distribučná preinvestuje vo Veľkom Šariši takmer dvestotisíc eur

Zástupcovia Mesta Veľký Šariš a spoločnosti Východoslovenská distribučná slávnostne potvrdili užšiu vzájomnú spoluprácu na nasledujúce roky, a to podpisom Memoranda o porozumení a vzájomnej spolupráci.

Stačia dva kroky, aby ste sa nestali obeťou nekalých praktík

Stačia dva kroky, aby ste sa nestali obeťou nekalých praktík

Východoslovenská energetika, člen innogy, opäť upozorňuje zákazníkov na nekalé praktiky na trhu s elektrinou a zemným plynom a prináša odporúčania, ako predísť nepríjemným prekvapeniam