V zásobníkoch na území štátov EÚ je aktuálne necelých 700 TWh plynu, čo predstavuje zhruba 17 % ročnej spotreby plynu v Únii.
Zásobníky plynu v EÚ sú aktuálne naplnené na 62 %. Naplnenosť zásobníkov sa pritom v jednotlivých štátoch výrazne líši: zatiaľ čo v Chorvátsku je to 37 %, niektoré krajiny hlásia stav okolo úrovne 100 %. Ukazujú to najnovšie údaje z databázy plynárenských zásobníkov v Európe (AGSI)
To, na koľko percent sú zásobníky v jednotlivých štátoch naplnené, je však relatívny údaj. Napríklad Poľsko síce vykazuje, že jeho zásobníky sú naplnené na 97,4 %, lenže ich technická kapacita predstavuje 36,4 terawatthodín (TWh), pričom ročná spotreba plynu v krajine je 247,9 TWh. Aj napriek vysokej úrovni naplnenosti zásobníkov tak má Poľsko v zásobníkoch dostatok plynu na pokrytie iba 14,3 % svojej ročnej spotreby.
Pozreli sme sa, koľko plynu sa aktuálne nachádza v zásobníkoch v jednotlivých štátoch EÚ, koľko plynu tieto krajiny ročne spotrebujú a akú časť ročnej spotreby dokážu aktuálne zásoby pokryť.
V článku sa dozviete:
- koľko z ročnej spotreby plynu je aktuálne v zásobníkoch na Slovensku,
- ako sú na tom ostatné krajiny regiónu a EÚ,
- aké sú maximálne možné kapacity zásobníkov na Slovensku a inde v EÚ,
- aká je ročná spotreba plynu v jednotlivých štátoch.
Slovenské zásoby patria k najväčším
V zásobníkoch plynu na území štátov EÚ bol podľa dát za pondelok (11. júla) uskladnený plyn v objeme 689,6 TWh. Vzhľadom na celkovú technickú kapacitu európskych zásobníkov 1 110,8 TWh, teda objem plynu, ktorý do nich je možné reálne natlačiť, to znamenalo naplnenosť na 62,1 %.
Oproti rovnakému obdobiu minulého roka sú zásobníky plynu v EÚ aktuálne plnšie. Podľa údajov AGSI za 10. júl 2021 bol pred rokom v EÚ uskladnený plyn v objeme 567,5 TWh, čo predstavovalo 50,7 % vtedajšej kapacity zásobníkov (1 118 TWh).
Podstatným údajom vo vzťahu k energetickej bezpečnosti je však aj ukazovateľ, ktorý hovorí o tom, akú časť ročnej spotreby dokážu zásoby plynu pokryť. A v tomto prípade dáta AGSI hovoria, že aktuálny objem plynu v zásobníkoch v EÚ (spomínaných 689,6 TWh) predstavuje 16,6 % z ročnej spotreby plynu v štátoch Únie (4 152 TWh).
Situácia sa naprieč EÚ z tohto pohľadu významne rôzni. Suverénne najviac plynu vzhľadom na svoju spotrebu má momentálne v zásobníkoch Lotyšsko. Krajina disponuje zásobami plynu v objeme 10,3 TWh, čo predstavuje 83,8 % jej ročnej spotreby (12,3 TWh). Celková technická kapacita lotyšských zásobníkov (21,8 TWh) je pritom stále naplnená na menej ako polovicu (47,5 %).
Ďalšími štátmi EÚ, ktoré majú v zásobníkoch plynu uskladnenú podstatnú proporciu svojej celoročnej spotreby sú Rakúsko (47,1 %) a Slovensko (40,5 %), s odstupom Česko (34,5 %), Dánsko (28,6 %) a Maďarsko (25,4 %). Z hľadiska naplnenosti zásobníkov pritom čísla za tieto krajiny vyzerajú úplne inak: zatiaľ čo dánske kapacity sú naplnené na 82,7 % a české na 72,5 %, zásobníky v Maďarsku (43,8 %) a Rakúsku (48,3 %) sú naplnené na menej ako polovicu.
Zásobníky na Slovensku prevádzkujú dve firmy
Dôvodom, prečo sa percentuálna naplnenosť zásobníkov a údaj o zásobách plynu vo vzťahu k spotrebe líšia, je rôzne veľká spotreba a rôzne veľká kapacita zásobníkov v jednotlivých krajinách.
Nasledujúci graf sumarizuje dáta o ročnej spotrebe plynu v jednotlivých krajinách EÚ a o aktuálnom objeme plynu v zásobníkoch na ich území.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.