INNOGY
VSDS
INNOGY

Zamestnávatelia varujú pred príliš ambicióznymi klimatickými cieľmi. Mohli by poškodiť priemysel

Zamestnávateľské organizácie sú presvedčené, že prijatie príliš ambicióznych cieľov by mohlo položiť európsky priemysel na kolená. Volajú po zvolení vyváženého prístupu.

Zamestnávatelia varujú pred príliš ambicióznymi klimatickým cieľmi. Mohli by poškodiť priemysel

Foto: Depositphotos

Republiková únia zamestnávateľov spolu s ďalšími piatimi zamestnávateľskými organizáciami strednej a východnej Európy vyzýva najvyšších predstaviteľov členských štátov, aby pri tohtotýždňovom rozhodovaní o klimatickom cieli EÚ do roku 2030 prijali vyvážené rozhodnutie, ktoré európsky priemysel nepoloží na kolená.

Podľa návrhu Európskej komisie má dôjsť k zavedeniu ambicióznejšieho cieľa v znižovaní emisií skleníkových plynov zo súčasných -40 % na -55%, pričom zámerom je dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050.

„Toto sprísňovanie prichádza v čase, kedy Európa v kontexte pandémie COVID-19 čelí bezprecedentným výzvam celosvetového rázu,“ zdôrazňuje RÚZ.

Volajú po vyváženom prístupe

Keďže prechod na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku závisí od schopnosti priemyslu dekarbonizovať a súčasne udržať svoju konkurencieschopnosť na lokálnej a globálnej úrovni, je podľa zamestnávateľských organizácií dôležité, aby Európsky zelený dohovor zvolil vyvážený prístup.

Zaistenie súžitia klimatických ambícií, konkurencieschopnosti a bezpečnosti dodávok energie a kritických surovín umožní Európe nielen naplniť svoje ciele, ale aj zabezpečiť prosperujúce podnikateľské prostredie.

Budú potrebné obrovské dodatočné investície

Podľa únie a spomínaných organizácií toto rozhodnutie výrazne ovplyvní priemyselné odvetvia, ako aj celkový energetický systém.

RÚZ dodáva, že zníženie skleníkových plynov o -55 % do roku 2030 bude mať rozsiahle negatívne vplyvy najmä na niektoré priemyselné odvetvia, čo jasne vyplýva aj z hodnotenia vplyvu, ktoré vypracovala Európska komisia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Slovenské elektrárne sú pripravené zavážať jadrové palivo do reaktora hneď, ako povolenia nadobudnú právoplatnosť. Minister Sulík očakáva námietky z Rakúska.

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Energetická efektívnosť je o ekonomike aj životnom prostredí, zhodli sa šéfovia Mondi SCP, OFZ a Slovnaftu. S ministrom hospodárstva podpísali dohodu o znížení spotreby elektriny.

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Na účte Envirofondu sa nakopilo už 826 miliónov eur z predaja emisných kvót. Ministerstvo hospodárstva ich chce využiť pre priemysel a na spolufinancovanie podpory pre obnoviteľné zdroje, envirorezort zatiaľ nevie.