INNOGY
INNOGY
TVIP

Zákon o regulácii ide na Ústavný súd. ÚRSO je spolitizovaný, tvrdí Kiska

Prezident Andrej Kiska dnes oznámil, že požiada Ústavný súd o preskúmanie súladu zákona o regulácii s Ústavou SR a európskym právom. Prekáža mu najmä politická závislosť regulačného úradu a účasť ministerstiev v cenových konaniach.

Andrej Kiska

Foto: Kancelária Prezidenta SR

Zákon o regulácii v sieťových odvetví bude preskúmavať košický Ústavný súd. Vládnou novelou zákona z mája tohto roku sa podľa prezidenta dostali do legislatívy ustanovenia, ktoré odporujú Ústave i právu EÚ.

Spornú novelu regulačného zákona pri jej schvaľovaní ostro kritizovala opozícia a následne ju vetoval i prezident Andrej Kiska. Vládna väčšina však Kiskovo veto prelomila a novelu presadila.

„Namiesto potrebných zmien, ktoré by umožnili zlacniť elektrickú energiu, vládna väčšina zareagovala politickým tlakom. Zmenou zákona narušila existujúcu deľbu moci, systém vzájomných protiváh medzi prezidentom a vládou. Zároveň podriadila voľbu predsedu regulačného úradu a rozhodnutia úradu priamej politickej kontrole vlády, ktorá je aktuálne pri moci. Z tejto funkcie sa spravila politická funkcia,“ uviedol prezident.

Kiska: nominácia Jahnátka potvrdila obavy

Po novelizácii regulačného zákona okrem iného prezident stratil vplyv pri menovaní predsedu ÚRSO v prospech vlády. Tá uvoľnené miesto po Jozefovi Holjenčíkovu obsadila poslancom Ľubomírom Jahnátkom. Menovanie poslanca NR SR za Smer a dvojnásobného ministra za Smer podľa Kisku obavy z politizácie regulačného úradu jednoznačne potvrdili.

„Ako bývalý minister hospodárstva je pritom pán Jahnátek priamo zodpovedný za niektoré pravidlá hry, kvôli ktorým nedokážeme na Slovensku dostať pod kontrolu záujmy firiem v energetike, ani účinne obhajovať záujem našich občanov a zamestnávateľov,“ vyhlásil Andrej Kiska na adresu nového predsedu ÚRSO.

Problematický vplyv štátu

Novela zároveň opätovne ustanovila ministerstvá hospodárstva a životného prostredia za účastníkov cenových konaní, kvôli čomu už Slovensko v minulosti čelilo kritike od Európskej komisie.

Deň odpadového hospodárstva 2017

„Preto sa v roku 2012 zo zákona vypustila spoluúčasť ministerstiev na procese rozhodovania regulačného úradu. Opätovné ustanovenie účasti ministerstiev hospodárstva a životného prostredia v cenových konaniach — tak ako to vládna väčšina presadila v schválenom zákone — je v rozpore s pravidlami EÚ. Zvyšuje riziko politického zasahovania do rozhodnutí úradu,“ pripomenul Kiska.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako transformovať Hornú Nitru? Banský podnik má viacero návrhov

Ako transformovať Hornú Nitru? Banský podnik má viacero návrhov

Podpora obnoviteľných zdrojov energie, rastlinná výroba na poddolovaných územiach či rozvoj cestovného ruchu. Hornonitrianske bane sa chcú podieľať na transformácii regiónu po útlme ťažby uhlia.

PAS: Zlacniť elektrinu najväčším odberateľom je nespravodlivé. Radšej zastavte dotácie na uhlie

PAS: Zlacniť elektrinu najväčším odberateľom je nespravodlivé. Radšej zastavte dotácie na uhlie

Podnikateľom sa nepáči, že ministerstvo hospodárstvo neodstráni vysoké ceny elektriny aj pre menšie firmy, zbytočne im zhoršujú konkurencieschopnosť.

Nová batéria premieňa odpadové teplo na elektrinu

Nová batéria premieňa odpadové teplo na elektrinu

Japonskí vedci vyvíjajú pevný termoelektrický článok, založený na sodíkovo-iónovej batérii. Množstvo znovuzískanej energie je zatiaľ minimálne.