Zákon má zaviesť osobitné povoľovanie stacionárnych zdrojov znečisťovania ovzdušia. Samosprávy budú môcť v niektorých prípadoch prikázať pripojenie k CZT.
Dlho očakávaný zákon o ochrane ovzdušia je na svete. Predbežnú informáciu o pripravovanom zákone Ministerstvo životného prostredia SR(MŽP SR) zverejnilo už v máji 2020. Vlaňajší Plán legislatívnych úloh vlády počítal s tým, že rezort predpis predstaví v druhom polroku 2021. Napokon ministerstvo nový zákon predložilo až dnes, v pondelok 21. marca 2021.
Základným právnym predpisom, ktorý v súčasnosti určuje podmienky podnikania vo vzťahu k ochrane ovzdušia, je zákon o ovzduší. Ten už podľa MŽP SR „neposkytuje dostatočnú odozvu na aktuálne výzvy ochrany ovzdušia.“ Envirorezort chce preto presadiť úplne novú právnu úpravu. Tá má v porovnaní so súčasným stavom zaviesť viacero nových pravidiel a povinností.
Návrh zákona o ochrane ovzdušia bude v pripomienkovom konaní do piatku 8. apríla. Po vyhodnotení pripomienok by ho mali dostať na stôl poslanci NR SR. Ministerstvo počíta s tým, že zákon nadobudne účinnosť k 1. januáru 2023.
Plné znenie návrhu zákona, vrátane navrhovaných vykonávacích prihlášok a ďalšej sprievodnej dokumentácie, si môžete stiahnuť cez odkaz v závere tohto textu.
V článku sa dozviete:
- čo bude platiť pre už existujúce a nové zdroje znečisťovania,
- v čom sa rozšíria právomoci samospráv,
- kedy bude môcť obec prikázať pripojenie k centrálnemu vykurovaniu,
- s akými zákazmi návrh zákona počíta,
- ako sa zmenia podmienky pre kvalitu palív.
O čo ide?
Zlá kvalita ovzdušia je dlhodobým problémom viacerých regiónov Slovenska. Znečistenie ovzdušia tuhými časticami podľa odhadov zodpovedá za 1 600 predčasných úmrtí ročne, pričom v piatich najpostihnutejších okresoch majú nebezpečné emisie na svedomí 5 % všetkých úmrtí.
Dôvodom je najmä nevhodné vykurovanie domácností pevnými palivami, ktoré podľa poslednej Správy o stave životného prostredia na Slovensku za rok 2020 zodpovedá za 80 % emisií tuhých častíc PM2,5. Európska komisia považuje reakciu zo strany štátu za nedostatočnú a v minulom roku preto voči Slovensku podala žalobu.
Predstavitelia rezortu životného prostredia hovoria o sprísňovaní legislatívy v oblasti ochrany ovzdušia už od nástupu novej vlády v roku 2020. Jedným z hlavných nástrojov, ktoré má priniesť zlepšenie súčasného stavu, bude podľa ministerstva nový zákon o ochrane ovzdušia.
Zostáva vám 73% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.