Zisťovacie konanie sa vyčleňuje spod správneho poriadku, čím sa má zamedziť neodborným pripomienkam.
Legislatíva v oblasti posudzovania a povoľovania investícií prechádza dynamickými zmenami. Viaceré novelizované aj úplne nové zákony sa pripravujú paralelne, pričom ich vzájomná nadväznosť a prepojenosť je niekedy otázna.
V prípade novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) čaká jeden návrh na opätovné schválenie parlamentom, zatiaľ čo ministerstvo životného prostredia už pripravuje ďalšiu novelu. Návrh zo začiatku tohto roka si kladie za cieľ zjednodušiť a zrýchliť proces posudzovania investičných zámerov.
Dosiahnuť sa to má cez zníženie limitných hodnôt prevádzok, ktoré sú rozhodujúce z hľadiska komplexnosti posudzovania zámeru (zisťovacie konanie vs. “veľká” EIA). Druhou zmenou je čiastočné obmedzenie prístupu verejnosti k pripomienkovaniu akejkoľvek investície. Práve často nie úplne racionálne pripomienky rôznych aktivistických združení sú jedným z hlavných dôvodov naťahovania už aj tak komplikovaného procesu posudzovania.
V článku sa dozviete:
- ako má novela zákona o EIA zrýchliť a zjednodušiť proces posudzovania investícií,
- ako sa zmení prístup verejnosti k vyjadrovaniu sa k zámerom,
- čo ukazuje štatistika o odvolaniach pripomienkujúcich subjektov v rámci zisťovacích konaní,
- aké výhrady k zákonu majú samosprávy.
Novela zákona predpokladá vypustenie účasti tzv. „laickej“ verejnosti vo fáze zisťovacieho konania. Táto možnosť bude iba pri samotnom posudzovaní vplyvov činnosti, ktoré však niektoré zámery nemusia absolvovať.
Ministerstvo argumentuje snahou o „zrýchlenie a zefektívnenie procesov, o čom sa ľahšie hovorí, no ťažšie realizuje“. Najmä preto, že legislatíva musí zároveň rešpektovať nadradenú smernicu o EIA aj Aarhuský dohovor o účasti verejnosti v rozhodovacom procese.
Mimo správny poriadok
„Do roku 2015 bola EIA mimo správneho poriadku a všetko fungovalo viac menej bez problémov. V posledných rokoch sa proces veľmi skomplikoval. Nikto nechce obchádzať verejnosť, ale nejakým spôsobom treba z verejnosti spraviť naozaj odbornú verejnosť, “ uviedla Katarína Jankovičová, generálna riaditeľka sekcie posudzovania vplyvov na životné prostredie MŽP SR, na nedávnej Konferencii vodohospodárov v priemysle.
Na zisťovacie konanie sa nebude vzťahovať Správny poriadok, čím sa obmedzí vstupovanie verejnosti a rôznych organizácií do tohto procesu. Vyjadrovať k zámeru sa budú iba povoľovacie, dotknuté orgány a obec, pričom majú možnosť sa odvolať. Ak je odvolanie úspešné, zámer musí ísť do riadneho povoľovacieho konania.
Stop naťahovaniu zisťovacích konaní
Zostáva vám 50% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.