Skúmali, koľko miesta zaberajú veterné elektrárne v porovnaní s inými. Od plynových sa v tomto aspekte prakticky nelíšia.
Veterná infraštruktúra zaberá iba 5 % plochy
Vedci z McGill University v Montreale skúmali energetickú účinnosť veterných elektrární vo vzťahu k ploche, na ktorej sa rozkladajú. Veterná energia je pomerne lacná a predovšetkým obnoviteľná, no jej rozmach v niektorých prípadoch brzdí predpoklad, že veterné elektrárne zaberajú príliš veľa miesta v porovnaní s elektrárňami na fosílny pohon.
Kanadskí vedci analyzovali využitie pôdy v okolí tristoosemnástich veterných parkov v Spojených štátoch amerických s takmer šestnástimi tisícami turbín s cieľom určiť, koľko pôdy parky skutočne zaberajú. Doterajšie odhady pokrytia krajiny veternými elektrárňami sa totiž skokovo líšili z dôvodu nedostatku údajov a nekonzistencie v metodologických postupoch.
Z novej štúdie vyplýva, že v kalkuláciách sa väčšinou celá plocha veterného parku uvádza ako pôda podstúpená rozvoju veternej energetiky, avšak infraštruktúra spojená s veternou energiou, pod ktorú spadajú napríklad samotné turbíny alebo prístupové cesty, v skutočnosti zaberá iba 5 % plochy veterného parku, pričom zvyšná časť sa využíva na iné účely, napríklad na poľnohospodárstvo.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.