Sme presvedčení, že nový blok v Bohuniciach sa stane súčasťou flotily reaktorov AP1000 v Európe, hovorí prezident Westinghouse pre ČR a Slovensko.
Na prvý pohľad symbolický krok, ktorý však predznamenáva, že jadrový gigant vidí na slovenskom trhu potenciál. Spoločnosť Westinghouse Electric Company spustením lokálnej webovej stránky posilňuje svoju prítomnosť v energetickom sektore na Slovensku.
Westinghouse tak nadväzuje na svoju angažovanosť v tunajšom jadrovom priemysle, ktorá zahŕňa už napríklad kontrakt na dodávky jadrového paliva pre Slovenské elektrárne či práce vyradení blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Nový web má teraz umožniť zástupcom slovenského trhu „ľahší prístup k aktuálnym informáciám o aktivitách a technológiách spoločnosti.“
Petr Brzezina: Vybudovali sme vzťahy
Kancelária spoločnosti sa nachádza v Trnave, teda v blízkosti lokalite, kde sa aktuálne jedna jadrová elektráreň vyraďuje a kde vláda plánuje ďalšiu. Westinghouse sa v projekte vidí.
„Sme presvedčení, že nový blok v Bohuniciach sa stane súčasťou flotily reaktorov AP1000 v Európe a že slovenský jadrový priemysel sa bude podieľať na jeho dodávke, servise a prevádzke,“ povedal Petr Brzezina, prezident spoločnosti Westinghouse pre Českú republiku a Slovensko na margo pripravovaného nového jadrového zdroja.
Petr Brzezina na konferencii Jadro - energetická budúcnosť SR | Foto: APZD
„Spoločnosť Westinghouse je dlhoročným partnerom slovenskej jadrovej energetiky a sme radi, že sa môžeme podieľať na jej ďalšom rozvoji počas výstavby nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach. V tejto lokalite pôsobíme už dlhé roky a naša trnavská pobočka sa významne podieľa na vyraďovaní dvoch odstavených blokov. Vybudovali sme si dobré vzťahy s univerzitami, inštitúciami a mnohými firmami na Slovensku a s niektorými z nich spolupracujeme aj na projektoch mimo Slovenska,“ doplnil.
Zatiaľ čo v českom tendre na dostavbu atómky Dukovany Westinghouse nepochodil, vo viacerých iných štátoch regiónu sa firma vo výstavbe nových blokov už presadila. Aktuálne má rozpracované projekty jadrových reaktorov AP1000® v Poľsku, Bulharsku a zmluvu na deväť blokov na Ukrajine. A spoločnosť tvrdí, že okrem Slovenska má v hľadáčiku aj Slovinsko, Švédsko, Fínsko a Holandsko.
„Pokročilý reaktor AP1000 je jediným prevádzkovaným reaktorom generácie III+ s plne pasívnymi bezpečnostnými systémami, modulárnym dizajnom a najmenšou dostupnou plochou na MWe. Zároveň je to jediný overený a prevádzkovaný reaktor svojej veľkosti, ktorý je pripravený na široké nasadenie v celej Európe. Očakáva sa, že flotila reaktorov začne komerčnú prevádzku v druhej polovici 30. rokov, čo vytvorí významné príležitosti pre miestne spoločnosti v susedných krajinách a v celom regióne,“ uviedla spoločnosť v tlačovej správe.
Kancelária spoločnosti v Trnave | Foto: Westinghouse
Westinghouse je na Slovensku už roky
Spoločnosť Westinghouse je na Slovensku fyzicky prítomná od roku 2017, keď inžinieri z jej trnavskej pobočky začali pracovať na vyraďovaní reaktorových blokov v JE Jaslovské Bohunice V1. Tento projekt, ktorý riadi Slovenská jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), zahŕňa demontáž komponentov primárneho okruhu a nakladanie s rádioaktívnym odpadom.
V lete 2023 spoločnosť Westinghouse ďalej posilnila svoje partnerstvo so Slovenskom podpísaním memoranda o porozumení so spoločnosťou JAVYS o potenciálnom nasadení reaktorov AP1000 a malých modulárnych reaktorov AP300.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.