Vzduchové clony v budovách sú energeticky aj ekonomicky úspornejšie ako zádverie | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Vzduchové clony v budovách sú energeticky aj ekonomicky úspornejšie ako zádverie

Štúdia porovnávala  celkovú spotrebu energie budovy pri vstupoch bez použitia vzduchovej clony, s použitím vzduchovej clony a so zádverím.

Vzduchové clony v budovách sú energeticky aj ekonomicky úspornejšie ako zádverie

Foto: Wikimedia

Vzduchové clony sa najčastejšie používajú ako bariéra pred otvorenými dverami, kde vytvoria silnú vzduchovú stenu. Zabraňujú pritom výmene teplého a studeného vzduchu medzi interiérom a exteriérom a pomáhajú znižovať spotrebu energie na vykurovanie alebo chladenie interiéru.

Vhodné sú do predajní, reštaurácií, kancelárskych budov, priemyselných, či skladových objektov a do každých dverí, ktoré sa často otvárajú.


Clony sú úspornejšie ako zádverie

Štúdia organizácie AMCA (Air Movement and Control Association International) porovnávala celkovú spotrebu energie budovy pri vstupoch bez použitia vzduchovej clony, s použitím vzduchovej clony a napokon so zádverím. Jednalo sa vždy o priestory s dvomi vstupnými dverami.

Autori dospeli k názoru, že vzduchová clona predstavuje trojnásobne účinnejšie riešienie na zabránenie vniknutia vonkajšieho vzduchu a energeticky omnoho účinnejšie ako zádverie.

Energetické straty v budovách vznikajú aj premiešavaním vzduchu rôznej teploty vo vstupných priestoroch. Preto sa na minimalizovanie strát vo vstupných priestoroch často používa zádverie. To však nemusí predstavovať najideálnejšie riešenie, a nielen preto, že zbytočne zaberá časť priestoru.

Efektívnejším spôsobom obmedzenia tepelných strát sú vzduchové clony. Výsledky komparatívnej štúdie potvrdili, že clona poskytuje približne 65 % ochranu proti prenikaniu vonkajšieho vzduchu. Druhé najúčinnejšie riešenie - zádverie poskytuje len 23 % ochranu proti vniknutiu vonkajšieho vzduchu.

Porovnanie ročných nákladov na vykurovanie a chladenie pri použití vzduchovej clony a zádveria

Štúdia tiež testovala čisté úspory energie vypočítané a analyzované pre model stredne veľkej kancelárskej budovy. Budova mala vyvážený systém vetrania a vstupmi prechádzalo priemerne 100 ľudí za hodinu.

Výsledky ukázali, že celková spotreba energie budovy bola nižšia s inštalovanými vzduchovými clonami ako v prípade použitia zádveria.

Efekt vzduchových clôn bol lepší v chladnejších oblastiach, kde boli energetické úspory dosiahnuté menšou infiltráciou chladného exteriérového vzduchu a teda prostredníctvom úspor v nákladoch na vykurovanie budovy.

Štúdia preukázala, že vzduchová clona je nielen účinnejšia ako zádverie, ale má taktiež oveľa nižšie inštalačné náklady a vyžaduje podstatne menší priestor vo vstupných priestoroch.

Vzduchové clony v budovách sú energeticky aj ekonomicky úspornejšie ako zádverie

Ceny a typy vzduchových clôn

Cena vzduchových clôn sa pohybuje od zhruba 1000 eur pri tých najmenších dverových clonách až do 8 000 pri priemyselných vzduchových clonách, určených pre komerčné a priemyselné priestory s veľkými vstupnými bránami.

Existujú rôzne typy aj podľa spôsobu ohrevu. Vzduchové clony bez ohrevu, vzduchové clony s teplovodným ohrevom, prípadne vzduchové clony s elektrickým ohrevom. Podľa spôsobu montáže možno zvoliť vertikálne alebo horizontálne vzduchové clony.

Na stránke výrobcu Frico, ktorá umožňuje aj výpočet tepelných a energetických strát budovy, si podľa vlastných požiadaviek môžete navrhnúť vhodný produkt. Pred definitívnym výberom clony sa však odporúča konzultácia s odborníkmi. Predajcom značky Frico na Slovensku je spoločnosť Systemair.

Vzduchové clony vyrábajú aj spoločnosti Remak, Doormaster, 2VV, GEA alebo Dimplex.

Nielen vzduchový výkon, aj rýchlosť je dôležitá

Väčšina architektov, projektantov a developerov je zvyknutá posudzovať vzduchové clony len na základe ich vzduchového výkonu, pričom vôbec neberú do úvahy rýchlosť vzduchu. Ak sa však tento aspekt pri navrhovaní a výbere clôn neberie do úvahy, môže to znamenať nekomfortnú vnútornú klímu.

Dôležité je nielen to, že clona má správny vzduchový výkon ale aj to, že vzduchový prúd má správnu rýchlosť v celom profile dverí a hlavne pri podlahe, kde je najväčší nápor studeného vzduchu prenikajúceho dovnútra.

Optimálna vzduchová bariéra má naviac okrem správneho pomeru vzduchový výkon/rýchlosť vzduchu aj výfukovú mriežku, ktorá je navrhnutá tak aby mal vyfukovaný vzduch správny smer a minimálne turbulencie.

Znalosť týchto faktorov pomáha navrhnúť a vyrobiť takú vzduchovú clonu, ktorá účinne oddelí vnútorné a vonkajšie prostredie a vytvorí optimálnu ochranu.

Moderné vzduchové clony optimalizujú vzduchovú bariéru, ktorá je nielen energeticky účinná, ale poskytuje aj dobrý hlukový komfort. Takéto clony používajú iba toľko vzduchu, koľko je treba na vytvorenie účinnej bariéry, nie viac.

Značky
HVACTZB

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

EXKLUZÍVNE: Zmeny vo vyhláške o kvalite dodávky tepla od 1. decembra 2022 (konsolidované znenie)

EXKLUZÍVNE: Zmeny vo vyhláške o kvalite dodávky tepla od 1. decembra 2022 (konsolidované znenie)

Prinášame konsolidované znenie Vyhlášky č. 152/2005 Z.z. o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa po zapracovaní novely Vyhlášky č. 379/2022 Z.z.

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Zdaňovanie neočakávaných príjmov má veľa negatívnych dôsledkov a často neprináša cielený výsledok. Vysvetľujeme, čo je windfall tax a ako má fungovať v EÚ.

Inteligentná automatizácia zlepšuje chod prevádzok

Inteligentná automatizácia zlepšuje chod prevádzok

Inteligentný systém dokáže prepojiť všetky oblasti, pracovné procesy sú vďaka tomu jednoduchšie a efektívnejšie.