Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Využitie plného potenciálu OZE by Slovensko stálo 22 miliárd eur

Krajiny s vysokým podielom premenlivých zdrojov zaznamenali nižšie systémové náklady ako sa predpokladalo, tvrdí Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu.

Využitie plného potenciálu OZE by Slovensko stálo 22 miliárd eur

Foto: Depositphotos

Krajiny strednej a juhovýchodnej Európy disponujú potenciálom na zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov oproti číslam stanoveným v národných klimaticko-energetických plánoch. Napríklad v prípade Slovenska, ktoré si stanovilo cieľ 19 %, môže byť tento podiel na úrovni 23 %, uvádza Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné zdroje (IRENA).

Najväčší potenciál na Slovensku zo všetkých OZE zdrojov má fotovoltika, a to až takmer o vyše 2 GW viac do roku 2030 ako počíta štátna koncepcia. Zdvojnásobenie kapacity je možné aj pre veterné elektrárne.

“Región strednej a juhovýchodnej Európy disponuje obrovským nevyužitím potenciálom pre solárnu fotovoltickú energiu a veterné elektrárne,” uvádza agentúra. Kapacity možno navýšiť aj pri zdrojoch založených na biomase a bioplyne. “Produkcia elektriny z bioenergie môže zlepšiť diverzifikáciu a bezpečnosť znížením závislosti na dovážaných palivách, ktorých cena závisí na volatilných medzinárodných trhoch.”

Bioenergia pre elektrinu aj teplo

Energetický systém primárne poháňaný obnoviteľnými zdrojmi je podľa agentúry technicky schodným a ekonomicky vhodným riešením. Za jedno z najvýhodnejších riešení ako znížiť závislosť na fosílnych palivách v regióne považuje IRENA prechod na biomasu ako zdroj tepla v centrálnom zásobovaní teplom.

“Účinná elektrifikácia diaľkového vykurovania, ak je možné aj napojenie na geotermálny zdroj, môže ešte viac zvýšiť integráciu OZE v odvetví.”

Viessmann rezerva

“Okrem toho bioenergia umožňuje synergiu pri dodávkach elektriny a tepla. Energiu z biomasy a bioplynu môžu efektívne využívať zariadenia kombinovanej výroby elektriny a tepla pri dodávkach tepla do systémov CZT, ktorých je v regióne dostatok.”

Graf č.1: Stav a ciele v podiele OZE na spotrebe energie v krajinách strednej a juhovýchodnej Európy

Zdroj: IRENA

Biomasa a bioplyn môžu poskytovať stabilný a flexibilný zdroj v elektroenergetike. “Biomasa je zároveň ekonomicky najvýhodnejším riešením pri vysokoteplotných procesoch v priemysle v krátkodobom až strednodobom časovom horizonte,” uvádza štúdia.

Ako ďalej konštatuje, bioenergia je už v súčasnosti vďaka rozvinutým technológiam uplatniteľná pri dodávke tepla v centrálnom vykurovaní a aj priamo v budovách, využívaní biomasy v zariadeniach KVET spolu s výrobou bioplynu a tiež používaní biopalív vyrobených z udržateľných surovín a procesov.

Vodné elektrárne, tvoriace zhruba pätinu súčasnej produkčnej kapacity zdrojov v regióne, majú byť dôležitou súčasťou systému pri poskytovaní nákladovo konkurencieschopnej elektriny a umožňovaní integrácie premenlivých OZE.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltiku a kotly idú aj v roku 2021

Príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltiku a kotly idú aj v roku 2021

Zelená domácnostiam II pokračuje v roku 2021 s navýšeným rozpočtom. Dodatočné financie pôjdu najmä na príspevky na tepelné čerpadlá.

Objem nutných investícií do distribučných sietí v EÚ sa odhaduje na 400 miliárd eur

Objem nutných investícií do distribučných sietí v EÚ sa odhaduje na 400 miliárd eur

Hlavným dôvodom potreby modernizácie elektrických sústav nie sú obnoviteľné zdroje, digitalizácia ani dekarbonizácia, ale niečo iné.

OKTE opäť ponúkne záruky pôvodu elektriny v aukcii. Tu sú vyvolávacie ceny

OKTE opäť ponúkne záruky pôvodu elektriny v aukcii. Tu sú vyvolávacie ceny

Aukcia záruk pôvodu elektriny prebehne už začiatkom februára. OKTE v nej chce vysúťažiť záruky pôvodu elektriny v objeme 721 GWh.