Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Využitie plného potenciálu OZE by Slovensko stálo 22 miliárd eur

Krajiny s vysokým podielom premenlivých zdrojov zaznamenali nižšie systémové náklady ako sa predpokladalo, tvrdí Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu.

Využitie plného potenciálu OZE by Slovensko stálo 22 miliárd eur

Foto: Depositphotos

Krajiny strednej a juhovýchodnej Európy disponujú potenciálom na zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov oproti číslam stanoveným v národných klimaticko-energetických plánoch. Napríklad v prípade Slovenska, ktoré si stanovilo cieľ 19 %, môže byť tento podiel na úrovni 23 %, uvádza Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné zdroje (IRENA).

Najväčší potenciál na Slovensku zo všetkých OZE zdrojov má fotovoltika, a to až takmer o vyše 2 GW viac do roku 2030 ako počíta štátna koncepcia. Zdvojnásobenie kapacity je možné aj pre veterné elektrárne.

“Región strednej a juhovýchodnej Európy disponuje obrovským nevyužitím potenciálom pre solárnu fotovoltickú energiu a veterné elektrárne,” uvádza agentúra. Kapacity možno navýšiť aj pri zdrojoch založených na biomase a bioplyne. “Produkcia elektriny z bioenergie môže zlepšiť diverzifikáciu a bezpečnosť znížením závislosti na dovážaných palivách, ktorých cena závisí na volatilných medzinárodných trhoch.”

Bioenergia pre elektrinu aj teplo

Energetický systém primárne poháňaný obnoviteľnými zdrojmi je podľa agentúry technicky schodným a ekonomicky vhodným riešením. Za jedno z najvýhodnejších riešení ako znížiť závislosť na fosílnych palivách v regióne považuje IRENA prechod na biomasu ako zdroj tepla v centrálnom zásobovaní teplom.

“Účinná elektrifikácia diaľkového vykurovania, ak je možné aj napojenie na geotermálny zdroj, môže ešte viac zvýšiť integráciu OZE v odvetví.”

VIESSMANN

“Okrem toho bioenergia umožňuje synergiu pri dodávkach elektriny a tepla. Energiu z biomasy a bioplynu môžu efektívne využívať zariadenia kombinovanej výroby elektriny a tepla pri dodávkach tepla do systémov CZT, ktorých je v regióne dostatok.”

Graf č.1: Stav a ciele v podiele OZE na spotrebe energie v krajinách strednej a juhovýchodnej Európy

Zdroj: IRENA

Biomasa a bioplyn môžu poskytovať stabilný a flexibilný zdroj v elektroenergetike. “Biomasa je zároveň ekonomicky najvýhodnejším riešením pri vysokoteplotných procesoch v priemysle v krátkodobom až strednodobom časovom horizonte,” uvádza štúdia.

Ako ďalej konštatuje, bioenergia je už v súčasnosti vďaka rozvinutým technológiam uplatniteľná pri dodávke tepla v centrálnom vykurovaní a aj priamo v budovách, využívaní biomasy v zariadeniach KVET spolu s výrobou bioplynu a tiež používaní biopalív vyrobených z udržateľných surovín a procesov.

Vodné elektrárne, tvoriace zhruba pätinu súčasnej produkčnej kapacity zdrojov v regióne, majú byť dôležitou súčasťou systému pri poskytovaní nákladovo konkurencieschopnej elektriny a umožňovaní integrácie premenlivých OZE.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

K premiantom na európskom batériovom trhu patrí Česko. Batériu tam má takmer každá domácnosť, ktorá inštaluje fotovoltiku.

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Hoci nastalo zotavenie cien na trhu, tri mesiace ešte nepredstavujú zmenu klesajúceho trendu, konštatujú analytici.

X
X
X
X