Krajiny s vysokým podielom premenlivých zdrojov zaznamenali nižšie systémové náklady ako sa predpokladalo, tvrdí Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu.
Krajiny strednej a juhovýchodnej Európy disponujú potenciálom na zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov oproti číslam stanoveným v národných klimaticko-energetických plánoch. Napríklad v prípade Slovenska, ktoré si stanovilo cieľ 19 %, môže byť tento podiel na úrovni 23 %, uvádza Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné zdroje (IRENA).
Najväčší potenciál na Slovensku zo všetkých OZE zdrojov má fotovoltika, a to až takmer o vyše 2 GW viac do roku 2030 ako počíta štátna koncepcia. Zdvojnásobenie kapacity je možné aj pre veterné elektrárne.
“Región strednej a juhovýchodnej Európy disponuje obrovským nevyužitím potenciálom pre solárnu fotovoltickú energiu a veterné elektrárne,” uvádza agentúra. Kapacity možno navýšiť aj pri zdrojoch založených na biomase a bioplyne. “Produkcia elektriny z bioenergie môže zlepšiť diverzifikáciu a bezpečnosť znížením závislosti na dovážaných palivách, ktorých cena závisí na volatilných medzinárodných trhoch.”
Bioenergia pre elektrinu aj teplo
Energetický systém primárne poháňaný obnoviteľnými zdrojmi je podľa agentúry technicky schodným a ekonomicky vhodným riešením. Za jedno z najvýhodnejších riešení ako znížiť závislosť na fosílnych palivách v regióne považuje IRENA prechod na biomasu ako zdroj tepla v centrálnom zásobovaní teplom.
“Účinná elektrifikácia diaľkového vykurovania, ak je možné aj napojenie na geotermálny zdroj, môže ešte viac zvýšiť integráciu OZE v odvetví.”
“Okrem toho bioenergia umožňuje synergiu pri dodávkach elektriny a tepla. Energiu z biomasy a bioplynu môžu efektívne využívať zariadenia kombinovanej výroby elektriny a tepla pri dodávkach tepla do systémov CZT, ktorých je v regióne dostatok.”
Graf č.1: Stav a ciele v podiele OZE na spotrebe energie v krajinách strednej a juhovýchodnej Európy
Zdroj: IRENA
Biomasa a bioplyn môžu poskytovať stabilný a flexibilný zdroj v elektroenergetike. “Biomasa je zároveň ekonomicky najvýhodnejším riešením pri vysokoteplotných procesoch v priemysle v krátkodobom až strednodobom časovom horizonte,” uvádza štúdia.
Ako ďalej konštatuje, bioenergia je už v súčasnosti vďaka rozvinutým technológiam uplatniteľná pri dodávke tepla v centrálnom vykurovaní a aj priamo v budovách, využívaní biomasy v zariadeniach KVET spolu s výrobou bioplynu a tiež používaní biopalív vyrobených z udržateľných surovín a procesov.
Vodné elektrárne, tvoriace zhruba pätinu súčasnej produkčnej kapacity zdrojov v regióne, majú byť dôležitou súčasťou systému pri poskytovaní nákladovo konkurencieschopnej elektriny a umožňovaní integrácie premenlivých OZE.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.