VSDS
INNOGY
INNOGY

Vysoké účty za teplo nehrozia vďaka miernej zime

Tohtoročná zima nebola chladnejšia ako minuloročná, pri nezmenených zálohových platbách budú preplatky a nedoplatky domácností približne rovnaké, tvrdia teplári.

Vysoké účty za teplo nehrozia vďaka miernej zime

Foto: Fotolia

Napriek prekvapivo chladnému počasiu v marci  a pomerne chladnému februáru, nebola tohtoročná zima chladnejšia  ako tá minuloročná. Počas minulej zimy, od decembra do marca,  bolo v priemere len o 3,48 % chladnejšie ako počas tohtoročnej zimy v rovnakých mesiacoch Vo vyúčtovaní sa preto domácnosti nemusia obávať o výšku platieb za dodané teplo.

„Aj napriek chladnému marcu a čiastočne februáru, v konečnom dôsledku táto zima z pohľadu dennostupňov  nebola chladnejšia ako minuloročná zima. Lebo január a december boli teplejšie ako počas minuloročnej zimy. Ľudia sa vzhľadom na vývoj počasia v januári až marci tohto roka nemusia obávať vyšších nákladov na teplo, avšak na celoročné hodnotenie je v súčasnosti priskoro. Vykurovať sa bude aj v závere kalendárneho roka, a tak ďaleko vývoj počasia nie je reálne v súčasnosti odhadnúť,“ tvrdí Stanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla.

„To, či budú mať preplatky alebo nedoplatky, bude závisieť od nastavenia výšky zálohových platieb. Ak mali zálohové platby nastavené rovnako ako minulý rok, tak podľa doterajšieho vývoja počasia,  môžu očakávať približne rovnaké preplatky, respektíve nedoplatky,“ uvádza ďalej vo vyhlásení Slovenský zväz výrobcov tepla. Výška preplatku, alebo nedoplatku je rozdiel medzi skutočnými nákladmi na teplo na byt, ktorý je  uvedený vo vyúčtovaní od správcu a uhradenými zálohovými platbami, ktoré sa za byt počas roka zaplatia. Ak sú skutočné náklady vyššie ako suma uhradených záloh, vznikne nedoplatok a naopak.  

Ako teplárne vyhodnocujú priebeh vykurovacej sezóny?

Slovenské teplárenské spoločnosti vyhodnocujú charakter vykurovacej sezóny prostredníctvom tzv. dennostupňov. O čo ide? Teplári merajú priemernú vonkajšiu dennú teplotu a na jej základe počítajú, o koľko stupňov musia vykúriť priestor v bytoch, aby sa dosiahla požadovaná vnútorná komfortná teplota 20C°. Táto hodnota sa vyjadruje v dennostupňoch.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Šesť grafov o útlme uhlia v EÚ. Čierne uhlie ťažia už iba Poliaci a Česi

Šesť grafov o útlme uhlia v EÚ. Čierne uhlie ťažia už iba Poliaci a Česi

Spotreba čierneho aj hnedého uhlia v EÚ podľa najnovších čísel Eurostatu naďalej klesá.

Slovenská firma spolupracovala na návrhu úložiska pre rádioaktívne odpady v Iraku

Slovenská firma spolupracovala na návrhu úložiska pre rádioaktívne odpady v Iraku

Pri realizácii projektu spoločnosť využila skúsenosti s prevádzkou Republikového úložiska rádioaktívnych odpadov v Mochovciach.

Minimálna sankcia za nerealizovanie energetického auditu sa zníži na 500 eur

Minimálna sankcia za nerealizovanie energetického auditu sa zníži na 500 eur

Novela zákona o energetickej efektívnosti zavádza zjednodušený audit pre veľké podniky a znižuje výšku minimálnej sankcie.