Výrobcovia kotlov zásadné zmeny v preferenciách domácností nezaznamenali | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Výrobcovia kotlov zásadné zmeny v preferenciách domácností nezaznamenali

Domácnosti na Slovensku využívajú na vykurovanie viacero druhov palív. Okrem plynu, ktorý je vysoko rozšíreným palivom, využívajú aj výhody vysokej lesnatosti Slovenska a na ňu naviazanej dostupnosti palív na báze biomasy. Spotrebiteľské preferencie sa podľa dodávateľov kotlov a iných vykurovacích zariadení minulý rok zásadne nemenili. Oslovili sme niekoľko zástupcov väčších hráčov na trhu s týmito zariadeniami.

Výrobcovia kotlov zásadné zmeny v preferenciách domácností nezaznamenali

Fotolia

Hlavným predajným portfóliom spoločnosti VIADRUS, ktorá dodáva kotle s rovnomenným označením, boli i v roku 2014 kotly na pevné palivo, buď s manuálnym prikladaním, alebo automatickou prevádzkou. Pre Energie-portal.sk to potvrdil obchodný zástupca spoločnosti Daniel Dymanus. „V minulom roku sme na slovenskom trhu zaznamenali minimálny nárast v prospech automatických kotlov spaľujúcich drevené pelety v kombinácii s čiernym uhlím,“ vysvetlil.

Najväčší medziročný nárast predaja zaznamenali pri nástennom kondenzačnom kotle NAOS K4. „Tento údaj však nemusí platiť globálne, pretože oficiálne sme kotol uviedli na slovenský trh až v septembri roku 2013,“ objasnil Dymanus, podľa ktorého spotrebiteľské preferencie ovplyvňuje mnoho faktorov. Dôležitú úlohu zohrávajú aj štátne dotácie, v Česku napríklad pri nákupe automatických kotlov na pevné palivo v daných emisných triedach.


MAPY ENERGIE-PORTAL.SK


Zásadný presun v štruktúre palivovej základne v rámci predaja kotlovej techniky nezaznamenal vlani ani ďalší popredný európsky dodávateľ, spoločnosť Viessmann. Potvrdil to zástupca spoločnosti Branislav Sedlák, podľa ktorého spotrebiteľské preferencie najviac ovplyvňuje cena paliva. „V tomto prípade sa presúvajú preferencie medzi jednotlivými palivami – plyn, biomasa alebo elektrina,“ dodal.

Slovenský a český majú svoje trhové danosti, ktoré ich navzájom odlišujú. To podľa Sedláka podstatne určuje dopyt po zariadeniach. „Na Slovensku máme plynofikáciu na úrovni 90 %, v Čechách cca 70 %. Z toho je zrejmé, že v Čechách nie je až taký vysoký podiel kotlov na plyn na celkovom trhu. Vyšší podiel majú najmä kotly na biomasu a tepelné čerpadlá,“ uzavrel.

Podobné odpovede poskytla aj Lenka Roztočilová zo spoločnosti Jaroslav Cankař a syn ATMOS, ktorá sa špecializuje na výrobu kotlov na tuhé palivo. Firma nezaznamenala zmenu v orientácii domácností na iný druh paliva, vlani však zaregistrovali nárast odbytu na českom trhu a pokles na slovenskom.

Zdá sa tak, že vývoj cien jednotlivých palív v minulom roku sa na spotrebiteľských preferenciách zatiaľ zásadne neprejavil.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nadácia VSE podporí inovatívne projekty za viac ako 115-tisíc eur

Nadácia VSE podporí inovatívne projekty za viac ako 115-tisíc eur

Nadácia VSE vyhlásila výsledky grantového programu s názvom Podpora malých inovácií 2022: digitalizácia.

Fotovoltické panely dokážu nielen vyrábať elektrinu, ale aj zvyšovať výnosy plodín

Fotovoltické panely dokážu nielen vyrábať elektrinu, ale aj zvyšovať výnosy plodín

Aké výhody prináša agrofotovoltický systém a aké prekážky bránia rozvoju fotovoltiky na poliach.

Pozvánka na konferenciu: SSCHE 2023

Pozvánka na konferenciu: SSCHE 2023

49. medzinárodná konferencia Slovenskej spoločnosti chemického inžinierstva – SSCHE 2023 sa uskutoční v polovici mája v čarovnom prostredí Vysokých Tatier.