Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Vyraďovanie bohunickej atómky V1 má za sebou ďalší míľnik (FOTO)

Do konca roka chce JAVYS dokončiť fragmentáciu prvej tlakovej nádoby reaktora.

javys

Foto: JAVYS

V procese vyraďovania JE V1 bol dosiahnutý ďalší významný míľnik, a to posledný rez na vyberateľnej časti hlavného cirkulačného čerpadla 65. Stalo sa tak 28. septembra 2021. Informovala o tom Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS).

"Fragmentácia všetkých hlavných cirkulačných čerpadiel, hlavých uzatváracích armatúr a primárneho potrubia bola týmto ukončená. Z veľkorozmerných komponentov zostáva ešte fragmentácia zvyšných piatich parogenerátorov a reaktorov z oboch blokov," uviedla spoločnosť.

Rezanie druhého nosného plášťa v bazéne mokrého rezania | Foto: JAVYS

Pohľad na rezanie rúrok PG 61 | Foto: JAVYS

Pracovisko suchého rezania parogenerátora (PG 61) | Foto: JAVYS

Rezanie spodnej dosky hlavného cirkulačného čerpadla | Foto: JAVYS

V hermetických boxoch parogenerátorov sa v súčasnosti nenachádzajú už žiadne zariadenia primárneho okruhu. V bazénoch mokrej fragmentácie bola dokončená aj fragmentácia vnútroreaktorových častí prvého reaktora. 

JAVYS chce zároveň do konca roka 2021 sfinalizovať aj fragmentáciu prvej tlakovej nádoby reaktora. V roku 2022 by sa malo zrealizovať dorezanie koša aktívnej zóny, nosného plášťa, bloku ochranných rúr a tlakovej nádoby reaktora 2. bloku.

"Vďaka stabilnej a spoľahlivej prevádzke JE V1, vysoko hodnotenému chemickému režimu, ktorý bol v tejto elektrárni udržiavaný a tiež úspešne zvládnutému procesu preddemontážnej dekontaminácie primárneho okruhu, je možné viac ako 90 % z tohto materiálu vrátiť do recyklačného procesu," uviedla JAVYS.

"Zostávajúcich 10 % sa po spracovaní uloží do vláknobetónových kontajnerov v Republikovom úložisku v v Mochovciach, resp. v Integrálnom sklade RAO v Jaslovských Bohuniciach."


Spoločnosť JAVYS je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO si posvieti na Slovakia Energy, vo firme spúšťa kontrolu

ÚRSO si posvieti na Slovakia Energy, vo firme spúšťa kontrolu

Regulačný úrad zaujíma, ako Slovakia Energy postupuje pri vyúčtovaní voči svojim zákazníkom.

Cena tepla zdražie v Česku najviac za ostatných 13 rokov

Cena tepla zdražie v Česku najviac za ostatných 13 rokov

Teplárne sa môžu dostať do problémov aj kvôli nespoľahlivým dodávateľom plynu. Dodávatelia tepla dúfajú v pomoc štátu.

ÚRSO vydal upozornenie pre dodávateľov tepla

ÚRSO vydal upozornenie pre dodávateľov tepla

Regulátor poukazuje na jedno z ustanovení vyhlášky č. 248/2016 Z.z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike.