VSE
VSE
Belimo 2

Vykurovanie kotlami na biomasu nie je bez rizík. Ktoré to sú?

Väčšinu bezpečnostných nástrah pri vykurovaní alternatívnym palivom možno eliminovať dodržaním odporúčaní výrobcov.

Riziká vykurovania kotlami na biomasu

Foto: Fotolia

S prevádzkou vykurovacích kotlov na alternatívne palivá sú spojené rôzne bezpečnostné riziká. A to bez ohľadu na cenu kotlov. Riziká môže používateľ z veľkej časti minimalizovať dodržiavaním pokynov výrobcu kotla.

Kotly na biomasu by mali spĺňať nasledovné kritériá:

Kotly na biomasu musia byť ohňovzdorné a bezpečné pre prevádzku. Mali by byť vyrobené z nehorľavých materiálov a odolné voči deformáciam. Iba tak môžu čeliť tlakom vznikajúcich v bežnej prevádzke. Väčšina kotlov, ako je napríklad aj kotol na biomasu Herz pelletstar, obsahujú horák z vysoko žiaruvzdornej ocele.

Samozrejme, v prípade väčšej katastrofy akou je požiar celého objektu vrátane skladu paliva, ani tieto vlastnosti nezabránia vyšším škodám.

Kotol na drevo a drevné pelety” NAME=Foto: Fotolia

Kvapaliny by nemali byť zohriate na nebezpečnú teplotu a v miestnosti, kde sa kotol nachádza, nemôžu unikať plyny v nebezpečnom množstve.

Rovnako je dôležité, aby plameň pri normálnej prevádzke neposkakoval a horúci popol nevypadával. Kotol na biomasu by mal tiež zabrániť nebezpečnému hromadeniu horľavých plynov v spaľovacej komore a dymovodoch.

Výrobcovia navrhujú kotly tak, aby nespôsobovali výraznejší hluk.

Tepelná izolácia kotlov

Kotly by mali umožňovať ľahké ovládanie plameňa alebo spaľovania na rošte. Otvory na skrutky alebo podobné časti, spájajúce odnímateľnú časť zariadenia, nemôžu zasahovať do priestoru, kadiaľ tečie voda. To neplatí pre meracie, riadiace alebo výstražné jednotky.

Neodmysliteľnou súčasťou kotlov je tepelná izolácia. Tá musí odolávať bežným teplotným aj mechanickým tlakom. Preto sa vyrába z nehorľavých materiálov. Ak z nej vychádza dym počas bežnej prevádzky, niečo nie je v poriadku.

Kotly na biomasu vyžadujú kvalitnú tepelnú izoláciu” NAME=Foto: Fotolia

Dôležitá doba trvania spaľovania

Kritickú úlohu zohráva aj komín kotla. Musí byť navrhnutý tak, aby umožňoval voľný pohyb paliva a jeho bezpečné spaľovanie. Výrobca konštruuje zariadenie spôsobom, ktorým sa zabezpečí minimálna doba spaľovania.

Nominálny vykurovací výkon pri kotloch s manuálnym prikladaním sú dve hodiny pre biopalivá, štyri hodiny pre fosílne palivá. Spaľovacia doba sa pri kotloch s automatickým prikladaním predlžuje najmenej na šesť hodín.

Ďalším dôležitým faktorom bezpečnosti kotlov na biomasu je objem popolníka. Ten by mal zodpovedať dobe spaľovania. Jeho naplnenie by nemalo nastať skôr ako o 12 hodín pri použití určeného paliva a menovitého výkonu za predpokladu neobmedzeného priestoru pre vzduch pod roštom.


Text prevzatý a upravený z: “Biomass Boilers – Security Risks And Their Elimination”- Kopča M., Váry M., ÚEAE FEI STU, 6. Medzinárodná vedecká konferencia o obnoviteľných zdrojoch energie, 2016.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nie je to iba spotrebná daň. Aké dane platí firma s fotovoltikou? (prehľad)

Nie je to iba spotrebná daň. Aké dane platí firma s fotovoltikou? (prehľad)

Doby odpisovania sa rôznia, pričom fotovoltický systém treba rozdeliť na technologickú a stavebnú časť.

IBG Slovensko otvára nové sídlo v Modre a rozširuje svoje pôsobenie v oblasti obnoviteľných zdrojov energie

IBG Slovensko otvára nové sídlo v Modre a rozširuje svoje pôsobenie v oblasti obnoviteľných zdrojov energie

Firma poskytuje komplexný prístup, vrátane predbežného poradenstva, návrhu riešenia, inštalácie a servisu.

Pozvánka na konferenciu: Budúcnosť slovenského bioplynu 2024

Pozvánka na konferenciu: Budúcnosť slovenského bioplynu 2024

Slovenská bioplynová asociácia (SBA) pozýva odbornú verejnosť na jubilejný 10. ročník konferencie pre prevádzkovateľov bioplynových staníc.

X
X
X
X