INNOGY
INNOGY
Belimo 2

Vyhoreté jadrové palivo by mohlo premieňať organický odpad na aditíva do biopalív

Na Lancasterskej univerzite uskutočnili výskum, v rámci ktorého objavili spôsob výroby obnoviteľných aditív do biopalív pomocou žiarenia, ktoré by mohlo pochádzať z jadrového odpadu.

Vyhoreté jadrové palivo by mohlo premieňať organický odpad na aditíva do biopalív

Foto: Pexels

Obnoviteľné aditíva sú budúcnosťou

Obnoviteľný podiel benzínu sa podľa predpokladov v nasledujúcich rokoch zvýši na 20 % a nový spôsob výroby aditív by mohlo pomôcť znížiť emisie oxidu uhličitého a teda aj prispieť k spomaleniu klimatickej zmeny.

V štúdii s názvom „Výroba aditív do obnoviteľných palív z odpadových organických látok poháňaná jadrovou energiou“, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Communications Chemistry, vedci navrhujú postup výroby aditíva, ktoré sa nazýva solketál, za využitia odpadu z biochemického a jadrového priemyslu.

Arran Plant, ktorý pôsobí ako výskumný pracovník na Lancaster University, hovorí: „Tento výskum predstavuje pokrok, v rámci ktorého sa využíva radiácia, ktorá by v budúcnosti mohla pochádzať z jadrového odpadu, na výrobu obnoviteľných prísad do biopalív z odpadu z bionafty, ktoré by sa potom dali použiť v moderných zmesiach palív na báze ropy.“

„Vzhľadom na to, že podiel obnoviteľných látok v palivách na báze ropy sa má do roku 2030 zvýšiť z piatich na dvadsať percent, palivové aditíva získané týmto spôsobom by mohli pomôcť dosiahnuť ciele nulových emisií oxidu uhličitého,“ dodáva.

Aditíva ako súčasť pridruženej výroby

Profesor jadrového inžinierstva na Lancasterskej univerzite Malcolm Joyce uvádza, že pridružená výroba pri produkcii jadrovej energie je v súčasnosti dôležitou oblasťou výskumu. Ide napríklad o využitie tepla, ktoré vzniká pri výrobe elektriny.

Cieľom vedcov v novej štúdii bolo zistiť, či podobnú možnosť môže ponúkať aj radiácia. Prišli na to, že áno – poskytnúť môže nízkouhlíkové aditívum do paliva.

„Z našej práce sa veľmi teším, keďže odhaľuje novú metódu spracovania odpadov z bionaftového priemyslu za pomoci už vyprodukovanej jadrovej energie. Táto zelená technológia uľahčí využívanie odpadu ako zdroja na výrobu cenných chemikálií a biopalív,“ vysvetľuje Dr. Vesna Najdanovic, odborníčka na biopalivá z Aston University.   

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Energetické podniky odvedú štátu menej na dividendách v nasledujúcich rokoch

Energetické podniky odvedú štátu menej na dividendách v nasledujúcich rokoch

Návrh štátneho rozpočtu predpokladá, že podniky so štátnou účasťou zaplatia na dividendách 330 mil. eur v roku 2022.

Zákon o energetike čaká veľká novela. Pozrite si, čo navrhuje ministerstvo

Zákon o energetike čaká veľká novela. Pozrite si, čo navrhuje ministerstvo

Reforma legislatívy má priniesť nových účastníkov trhu, nové povinnosti pre SEPS a distribučky, ale aj legislatívnu úpravu akumulácie či dereguláciu maloobchodná cien energií.

ÚRSO tlačí na ZSE Energia, SSE a VSE, aby nasledovali SPP. A zvažuje vznik nového fondu

ÚRSO tlačí na ZSE Energia, SSE a VSE, aby nasledovali SPP. A zvažuje vznik nového fondu

Pri úvahách o novom fonde sa ÚRSO inšpiroval v bankovom sektore.