Vyhoreté jadrové palivo by mohlo premieňať organický odpad na aditíva do biopalív | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
VSE

Vyhoreté jadrové palivo by mohlo premieňať organický odpad na aditíva do biopalív

Na Lancasterskej univerzite uskutočnili výskum, v rámci ktorého objavili spôsob výroby obnoviteľných aditív do biopalív pomocou žiarenia, ktoré by mohlo pochádzať z jadrového odpadu.

Vyhoreté jadrové palivo by mohlo premieňať organický odpad na aditíva do biopalív

Foto: Pexels

Obnoviteľné aditíva sú budúcnosťou

Obnoviteľný podiel benzínu sa podľa predpokladov v nasledujúcich rokoch zvýši na 20 % a nový spôsob výroby aditív by mohlo pomôcť znížiť emisie oxidu uhličitého a teda aj prispieť k spomaleniu klimatickej zmeny.

V štúdii s názvom „Výroba aditív do obnoviteľných palív z odpadových organických látok poháňaná jadrovou energiou“, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Communications Chemistry, vedci navrhujú postup výroby aditíva, ktoré sa nazýva solketál, za využitia odpadu z biochemického a jadrového priemyslu.

Arran Plant, ktorý pôsobí ako výskumný pracovník na Lancaster University, hovorí: „Tento výskum predstavuje pokrok, v rámci ktorého sa využíva radiácia, ktorá by v budúcnosti mohla pochádzať z jadrového odpadu, na výrobu obnoviteľných prísad do biopalív z odpadu z bionafty, ktoré by sa potom dali použiť v moderných zmesiach palív na báze ropy.“

„Vzhľadom na to, že podiel obnoviteľných látok v palivách na báze ropy sa má do roku 2030 zvýšiť z piatich na dvadsať percent, palivové aditíva získané týmto spôsobom by mohli pomôcť dosiahnuť ciele nulových emisií oxidu uhličitého,“ dodáva.

Aditíva ako súčasť pridruženej výroby

Profesor jadrového inžinierstva na Lancasterskej univerzite Malcolm Joyce uvádza, že pridružená výroba pri produkcii jadrovej energie je v súčasnosti dôležitou oblasťou výskumu. Ide napríklad o využitie tepla, ktoré vzniká pri výrobe elektriny.

Cieľom vedcov v novej štúdii bolo zistiť, či podobnú možnosť môže ponúkať aj radiácia. Prišli na to, že áno – poskytnúť môže nízkouhlíkové aditívum do paliva.

„Z našej práce sa veľmi teším, keďže odhaľuje novú metódu spracovania odpadov z bionaftového priemyslu za pomoci už vyprodukovanej jadrovej energie. Táto zelená technológia uľahčí využívanie odpadu ako zdroja na výrobu cenných chemikálií a biopalív,“ vysvetľuje Dr. Vesna Najdanovic, odborníčka na biopalivá z Aston University.   

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Päť európskych krajín požaduje zmiernenie znižovania emisií v cestnej doprave a zavedenie prechodného obdobia pre zákaz spaľovacích motorov.

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.

Vedci vyvíjajú veterné turbíny odolné voči hurikánu. Inšpirovali sa palmami

Vedci vyvíjajú veterné turbíny odolné voči hurikánu. Inšpirovali sa palmami

Inovatívny rotor s dvoma ohybnými lopatkami má neštandardnú konfiguráciu a je vhodný predovšetkým na pobrežia. Odolá aj silným náporom vetra.