Vyhoreté jadrové palivo by mohlo premieňať organický odpad na aditíva do biopalív | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Vyhoreté jadrové palivo by mohlo premieňať organický odpad na aditíva do biopalív

Na Lancasterskej univerzite uskutočnili výskum, v rámci ktorého objavili spôsob výroby obnoviteľných aditív do biopalív pomocou žiarenia, ktoré by mohlo pochádzať z jadrového odpadu.

Vyhoreté jadrové palivo by mohlo premieňať organický odpad na aditíva do biopalív

Foto: Pexels

Obnoviteľné aditíva sú budúcnosťou

Obnoviteľný podiel benzínu sa podľa predpokladov v nasledujúcich rokoch zvýši na 20 % a nový spôsob výroby aditív by mohlo pomôcť znížiť emisie oxidu uhličitého a teda aj prispieť k spomaleniu klimatickej zmeny.

V štúdii s názvom „Výroba aditív do obnoviteľných palív z odpadových organických látok poháňaná jadrovou energiou“, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Communications Chemistry, vedci navrhujú postup výroby aditíva, ktoré sa nazýva solketál, za využitia odpadu z biochemického a jadrového priemyslu.

Arran Plant, ktorý pôsobí ako výskumný pracovník na Lancaster University, hovorí: „Tento výskum predstavuje pokrok, v rámci ktorého sa využíva radiácia, ktorá by v budúcnosti mohla pochádzať z jadrového odpadu, na výrobu obnoviteľných prísad do biopalív z odpadu z bionafty, ktoré by sa potom dali použiť v moderných zmesiach palív na báze ropy.“

„Vzhľadom na to, že podiel obnoviteľných látok v palivách na báze ropy sa má do roku 2030 zvýšiť z piatich na dvadsať percent, palivové aditíva získané týmto spôsobom by mohli pomôcť dosiahnuť ciele nulových emisií oxidu uhličitého,“ dodáva.

Aditíva ako súčasť pridruženej výroby

Profesor jadrového inžinierstva na Lancasterskej univerzite Malcolm Joyce uvádza, že pridružená výroba pri produkcii jadrovej energie je v súčasnosti dôležitou oblasťou výskumu. Ide napríklad o využitie tepla, ktoré vzniká pri výrobe elektriny.

Cieľom vedcov v novej štúdii bolo zistiť, či podobnú možnosť môže ponúkať aj radiácia. Prišli na to, že áno – poskytnúť môže nízkouhlíkové aditívum do paliva.

„Z našej práce sa veľmi teším, keďže odhaľuje novú metódu spracovania odpadov z bionaftového priemyslu za pomoci už vyprodukovanej jadrovej energie. Táto zelená technológia uľahčí využívanie odpadu ako zdroja na výrobu cenných chemikálií a biopalív,“ vysvetľuje Dr. Vesna Najdanovic, odborníčka na biopalivá z Aston University.   

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odporuje to naradeniu EÚ, hovoria výrobcovia elektriny o návrhu MH SR na mimoriadnu daň

Odporuje to naradeniu EÚ, hovoria výrobcovia elektriny o návrhu MH SR na mimoriadnu daň

Ministerstvo svoj návrh s odbornou verejnosťou nijako nekonzultovalo, bude to ďalšia rana pre obnoviteľné zdroje, myslí si riaditeľ SAPI Karaba.

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

Užívatelia budú za odber aj dodávku do sústavy na jednom mieste platiť iba raz.

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Európa vraj prichádza o cenovú konkurencieschopnosť v mnohých oblastiach, obzvlášť pri nákladoch na elektrinu a plyn. Môže to ohroziť transformáciu priemyslu.