Východoslovenská energetika a.s. podporila vznik Dubovej aleje nad obcou Nový Ruskov | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
VSE

Východoslovenská energetika podporila vznik Dubovej aleje nad obcou Nový Ruskov

Práve tu sa ešte začiatkom 20. storočia vynímal 120-hektárový dubový les. Realizáciu tohto zeleného projektu podporila VSE v rámci služby Zelená energia.

Východoslovenská energetika a.s. (VSE) podporila vznik Dubovej aleje nad obcou Nový Ruskov

Pohľad na poľnú cestu pred výsadbou | Zdroj: OZ Zelený Nový Ruskov

  • Aktuality |  19.07.2021 |  PR VSE Holding

Živá pripomienka dubového lesa z minulého storočia v podobe dubovej aleje bude zdobiť cestu využívanú turistami, cyklistami a poľnohospodármi nad obcou Nový Ruskov. 

VSE patrí medzi veľkých zamestnávateľov dlhodobo pôsobiacich na východnom Slovensku. Na našom regióne nám záleží, vážime si tradície, našu históriu a dbáme o ochranu životného prostredia, preto sme sa v apríli rozhodli, že so spustením novej služby Zelená energia podporíme šesť zelených projektov na východnom Slovensku," uviedol Miroslav Kulla, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VSE a.s.

„Jedným z nich je aj projekt Dubová aleja nad obcou Nový Ruskov. Občianskemu združeniu Zelený Nový Ruskov pomôžeme v opätovnom zapustení koreňov na mieste, kde sa pred sto rokmi rozprestieral 120-hektárový dubový les,“ pokračuje M. Kulla.

Výrez mapy z 19. storočia zobrazujúci dubový les – Ruszki-Les (zdroj: OZ Zelený Nový Ruskov)

„Les patril v 19. storočí grófovi Júliusovi Andrassymu, následne bol v dvadsiatych rokoch 20. storočia vyklčovaný a premenený na ornú pôdu. Od tohto roku bude nad obcou Nový Ruskov v časti Veľký Ruskov v okrese Trebišov rásť nová symbolická zeleň. Z finančného daru VSE v súčasnosti nakupujeme sadenice a pomocný kotviaci materiál. Táto dubová aleja nám pripomenie, že tu niečo pred nami bolo, ale zároveň tu po nás aj niečo zostane,“ vysvetľuje Jaroslav Štefanko z občianskeho združenia Zelený Nový Ruskov.

Dubová aleja nebude len pripomienkou minulého storočia. Duby skrášlia poľnú cestu a zabezpečia tieň poľnohospodárom, dedinčanom, turistom a cyklistom. Samotná realizácia začne na prelome augusta a septembra, keď nastanú vhodné pôdne podmienky.

Občianske združenie Zelený Nový Ruskov sa okrem iného stará o ochranu životného prostredia a biodiverzity v obci Nový Ruskov a v jej okolí. Svoje aktivity smeruje k obnoveniu úcty k prírode a k životu, podpore uvedomenia si prirodzených vzťahov človeka k prírode cez ochranu prírody a krajiny.

Zameriava sa aj na ekologické pestovanie rastlín, ekologický a etický chov zvierat. V neposlednom rade prispievanie k rozvoju obce a regiónu, k rozvoju vidieckej turistiky a k rozvoju miestnej ekonomiky.

Dubová aleja je jedným zo šiestich zelených projektov, ktoré tento rok podporila nová služba od VSE Zelená energia. Výber projektov bol zameraný na výsadbu nových drevín a kríkov a na podporu slovenského včelstva.

Podieľajte sa aj vy na zelenom vývoji východného Slovenska, podporte projekty a znížte uhlíkovú stopu svojej domácnosti. Viac informácii o Zelenej energii od VSE nájdete na www.zelenaenergia.sk.

VSE je komunikačný partner denníka Energie-portal.sk


Mohlo by vás zaujímať

Ceny za dodávku elektriny a plynu vzrástli za rok o 76 %

Ceny za dodávku elektriny a plynu vzrástli za rok o 76 %

Ceny priemyselných výrobcov v dodávke elektriny a plynu sa od začiatku roka zvýšili o tri štvrtiny, vyplýva z údajov štatistického úradu.

GreenWay kupuje nabíjacie stanice svojho konkurenta

GreenWay kupuje nabíjacie stanice svojho konkurenta

Sieť spoločnosti sa rozrastie o 70 AC nabíjačiek pre elektromobily.

SIEA podporí inovácie v energetike, otvára novú výzvu pre podnikateľov

SIEA podporí inovácie v energetike, otvára novú výzvu pre podnikateľov

Zapojiť sa môžu všetky slovenské podniky so sídlom mimo bratislavskej župy.