VSDS
INNOGY
Belimo 2

Východoslovenská energetika podporila vznik Dubovej aleje nad obcou Nový Ruskov

Práve tu sa ešte začiatkom 20. storočia vynímal 120-hektárový dubový les. Realizáciu tohto zeleného projektu podporila VSE v rámci služby Zelená energia.

Východoslovenská energetika a.s. (VSE) podporila vznik Dubovej aleje nad obcou Nový Ruskov

Pohľad na poľnú cestu pred výsadbou | Zdroj: OZ Zelený Nový Ruskov

Živá pripomienka dubového lesa z minulého storočia v podobe dubovej aleje bude zdobiť cestu využívanú turistami, cyklistami a poľnohospodármi nad obcou Nový Ruskov. 

VSE patrí medzi veľkých zamestnávateľov dlhodobo pôsobiacich na východnom Slovensku. Na našom regióne nám záleží, vážime si tradície, našu históriu a dbáme o ochranu životného prostredia, preto sme sa v apríli rozhodli, že so spustením novej služby Zelená energia podporíme šesť zelených projektov na východnom Slovensku," uviedol Miroslav Kulla, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VSE a.s.

„Jedným z nich je aj projekt Dubová aleja nad obcou Nový Ruskov. Občianskemu združeniu Zelený Nový Ruskov pomôžeme v opätovnom zapustení koreňov na mieste, kde sa pred sto rokmi rozprestieral 120-hektárový dubový les,“ pokračuje M. Kulla.

Výrez mapy z 19. storočia zobrazujúci dubový les – Ruszki-Les (zdroj: OZ Zelený Nový Ruskov)

„Les patril v 19. storočí grófovi Júliusovi Andrassymu, následne bol v dvadsiatych rokoch 20. storočia vyklčovaný a premenený na ornú pôdu. Od tohto roku bude nad obcou Nový Ruskov v časti Veľký Ruskov v okrese Trebišov rásť nová symbolická zeleň. Z finančného daru VSE v súčasnosti nakupujeme sadenice a pomocný kotviaci materiál. Táto dubová aleja nám pripomenie, že tu niečo pred nami bolo, ale zároveň tu po nás aj niečo zostane,“ vysvetľuje Jaroslav Štefanko z občianskeho združenia Zelený Nový Ruskov.

Dubová aleja nebude len pripomienkou minulého storočia. Duby skrášlia poľnú cestu a zabezpečia tieň poľnohospodárom, dedinčanom, turistom a cyklistom. Samotná realizácia začne na prelome augusta a septembra, keď nastanú vhodné pôdne podmienky.

Občianske združenie Zelený Nový Ruskov sa okrem iného stará o ochranu životného prostredia a biodiverzity v obci Nový Ruskov a v jej okolí. Svoje aktivity smeruje k obnoveniu úcty k prírode a k životu, podpore uvedomenia si prirodzených vzťahov človeka k prírode cez ochranu prírody a krajiny.

Zameriava sa aj na ekologické pestovanie rastlín, ekologický a etický chov zvierat. V neposlednom rade prispievanie k rozvoju obce a regiónu, k rozvoju vidieckej turistiky a k rozvoju miestnej ekonomiky.

Dubová aleja je jedným zo šiestich zelených projektov, ktoré tento rok podporila nová služba od VSE Zelená energia. Výber projektov bol zameraný na výsadbu nových drevín a kríkov a na podporu slovenského včelstva.

Podieľajte sa aj vy na zelenom vývoji východného Slovenska, podporte projekty a znížte uhlíkovú stopu svojej domácnosti. Viac informácii o Zelenej energii od VSE nájdete na www.zelenaenergia.sk.

VSE je komunikačný partner denníka Energie-portal.sk


Mohlo by vás zaujímať

Heger: Najviac peňazí zo stámiliónového fondu získa Horná Nitra

Heger: Najviac peňazí zo stámiliónového fondu získa Horná Nitra

Fond na spravodlivú transformáciu rozdelí 459 miliónov eur. Dotácie majú ísť aj na obnoviteľné zdroje či modernizáciu diaľkového vykurovania v štyroch krajoch.

Zastaralá elektrická sieť v Európe môže spôsobovať vážne výpadky prúdu

Zastaralá elektrická sieť v Európe môže spôsobovať vážne výpadky prúdu

Energetická infraštruktúra je už pár dekád za optimálnou dobou životnosti. Riziko rastie so zvyšujúcou sa elektrifikáciou ekonomiky, upozorňuje dodávateľ elektrickej kabeláže.

Elektrina na burzách zdražuje, ÚRSO už avizuje vyššie ceny elektriny na rok 2022

Elektrina na burzách zdražuje, ÚRSO už avizuje vyššie ceny elektriny na rok 2022

Regulátor ukázal, z akej ceny elektriny bude vychádzať pri výpočte regulovaných cien na rok 2022 a aké zdražovanie môžu odberatelia očakávať. Hore pôjde aj cena plynu.