VSD: Podporujeme potenciál východu, podpísali sme zmluvu o pripojení pre VOLV | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Energetici sa pripravujú na príchod automobilky Volvo, podpísali s ňou zmluvu o pripojení

Predstavitelia spoločností VSD a Valaliky Industrial Park podpísali zmluvu o pripojení do sústavy pre švédsku automobilku.

Východoslovenská distribučná podporuje industriálny potenciál východu

Jaroslav Hrušč, Radoslav Haluška, Miloslav Durec | Foto: VSD

Kapacitu pre odber elektriny, ktorá by objemovo postačovala aj pre Košice ako druhé najväčšie mesto na Slovensku spolu s predmestím, zabezpečí pre novovznikajúci Strategický park Valaliky Východoslovenská distribučná (VSD).

Včera (24. 8.) podpísali zástupcovia distribútora elektriny Radoslav HaluškaJaroslav Hrušč, a za druhú stranu konateľ spoločnosti Valaliky Industrial Park, s.r.o. (PARK) Miloslav Durec, zmluvu o pripojení do sústavy. Predmetom je nateraz vyhradená maximálna rezervovaná kapacita na úrovni 60 MW, a to je len začiatok.

Ešte v rámci prvej etapy sa aktuálne zazmluvnených 60 MW zdvojnásobí. Obaja partneri tak potvrdili serióznu pripravenosť na realizáciu investície, ktorá na východe Slovenska nemá za ostatné desaťročia obdobu.

„Strategický park Valaliky potrebuje elektrinu už pre začiatočné práce, ďalej pre vybudovanie, no najmä samotnú prevádzku industriálneho parku, pre potreby Volva ale aj ďalších firiem, pre ktoré toto strategické územie pripravujeme. Podpis zmluvy o pripojení je preto jedným z prvých a veľmi významných míľnikov k naplneniu záväzkov z investičnej zmluvy a zámerov, na ktoré bol industriálny park vytvorený,“ potvrdil Miloslav Durec.

Rýchle uzavretie zmluvy o pripojení na takýto objem umožnili jednak niekoľkoročné predikčno-analytické investície VSD do distribučnej sústavy, ktorými pripravovala východ Slovenska na potenciálnych investorov a takisto plánovaný investičný vklad do dobudovania potrebných konkrétnych prepojení pre strategický park.

„V rámci prvej etapy zabezpečíme spolu kapacitných 125 MW, čo sa vyrovná takmer maximálnemu príkonu Košíc aj s predmestím s približne 10 km rádiusom. Kapacitne by tento objem, pre prirovnanie, utiahol nielen košické domácnosti ale aj firmy na úrovni vysokonapäťových odberov – železničné meniarne, DPMK, letisko, obchodné a priemyselné centrá na území mesta Košice, vrátane priemyselného parku Pereš a pod,“ uviedol Radoslav Haluška, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VSD.

Spoločnosť tak víta významného investora s dobre predpripravenou infraštruktúrou a v spolupráci so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou (SEPS) pracuje na technických riešeniach dobudovania konkrétnych zariadení a premostení v sústave v objeme miliónov eur.

„Strategický park Valaliky sme schopní pripojiť do siete do 5 pracovných dní od vydania kolaudačného rozhodnutia. Aktuálne pracujeme na technických riešeniach na úrovni VVN, teda veľmi vysokého napätia, s ktorou máme aj v oblasti výstavby skúsenosti nielen doma ale aj v zahraničí,“ dovysvetlil Jaroslav Hrušč, riaditeľ divízie Sieťový obchod VSD.

V rámci pripojenia Strategického parku Valaliky budú zabezpečené elektroenergetické požiadavky proklamovanej výroby výhradne elektrických áut a autobatérií ako aj potreby nadväzujúcich obchodných partnerov. Pripomeňme, že švédska automobilka Volvo na východe Slovenska má zamestnať približne 3.300 pracovníkov a ďalší trojnásobok v pridružených odvetviach a spoločnostiach.

VSD je komunikačným partnerom denníka Energie-portal.sk.Mohlo by vás zaujímať

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Plán ministra Hirmana počíta s tým, že kľúčovú rolu opäť zohrá štátny SPP.

Predaj naftových a benzínových áut bude zákazaný. S výnimkou e-palív

Predaj naftových a benzínových áut bude zákazaný. S výnimkou e-palív

Brusel ustúpil tlaku Nemecka, ktoré požadovalo výnimku pre vozidlá so syntetickými palivami.

Svetová kapacita OZE vlani rekordne vzrástla. Najviac sa darilo fotovoltike, geotermu len minimálne

Svetová kapacita OZE vlani rekordne vzrástla. Najviac sa darilo fotovoltike, geotermu len minimálne

Lídrom v pridávaní nových kapacít bola Čína.