VSE
TESLA
Belimo

Odmietli zaplatiť za dodané energie. Medzi VSE a Chemes pokračujú súdne konania

Zisťovali sme, ako sa hýbe spor ohľadom dodávok energií pre Chemes. Od mestského podniku má do 1. júna zinkasovať ďalšie milióny eur.

plyn

Foto: Depositphotos

Na jednej strane energetici, ktorí dodali energie, na druhej strane podnik, ktoré za ne odmieta zaplatiť. A na konci reťazca mestský podnik, ktorý zabezpečuje dodávky tepla pre obyvateľov.

Tak by sa dal zhrnúť spor medzi Východoslovenskou energetikou (VSE) a spoločnosťou Chemes Humenné, ktorý v médiách rezonuje už viac ako mesiac. Podnik je pritom kľúčovým dodávateľom tepla pre Humenskú energetickú spoločnosť (HES), ktorá dodáva teplo a teplú vodu koncovým odberateľom v meste.

Podľa informácií, ktoré koncom apríla priniesol web Denníka E, sú v hre pohľadávky v celkovej výške takmer 20 miliónov eur. VSE na situáciu vzápätí reagovala stanoviskom, ktoré sme priniesli aj na Energie-portal.sk.

Teraz sme sa zúčastnených strán pýtali, ako celý spor vznikol a ako sa za mesiac pohol.

V článku sa dozviete:

  • o aké energie v prípade ide,
  • ako VSE realizovala dodávku energií,
  • o čom rozhodujú súdy,
  • ako argumentuje Chemes,
  • čo o dodávkach hovorí mestský podnik.

Nezaplatili za dodávky elektriny a plynu

Celý prípad sa týka dodávok elektriny a plynu, ktoré VSE poskytla Chemes v období od septembra do konca roka 2022. Teda v období, kedy ceny energií na trhoch dosahovali oproti súčasnosti násobne vyššie úrovne.

Dodávky energií v tomto období dosiahli vo finančnom vyjadrení viac ako 19 mil. eur. VSE túto sumu vyfakturovala na základe uzatvorenej zmluvy. A potom prišiel problém.

„Spoločnosť Chemes túto elektrinu a plyn odobrala, spracovala a predala ďalej svojim zákazníkom, ktorí jej zaplatili. Chemes si však svoje záväzky voči spoločnosti VSE dodnes nesplnil,“ vysvetľuje VSE v reakcii na naše otázky.

Energetici pritom argumentujú, že spoločnosť Chemes odmieta uhradiť dohodnutú cenu za plyn a elektrinu, ktorú im stanovili v súlade so zmluvou. Všetci ostatní odberatelia pritom podľa VSE vlani dohodnuté ceny za energie riadne platili.

„Mimoriadna situácia na energetickom trhu sa dotkla všetkých jeho účastníkov, najviac však tých, ktorí podobne ako Chemes špekulovali na pokles trhových cien. Nikto iný okrem Chemesu si však nedovolil jednostranne požadovať, aby mu bola dodatočne znížená už raz dohodnutá cena za dodané energie,“ uviedla spoločnosť.

„O cene sa rokuje vždy pred uzatvorením zmluvy a tak to bolo aj v prípade Chemesu. Nie je v súlade s právom ani dobrými mravmi, ak odberateľ najprv akceptuje ceny energií, odoberie ich a následne odmietne za ne zaplatiť dohodnutú cenu, lebo sa mu zdá vysoká. Uvítali by sme, ak by spoločnosť Chemes uhradila svoje záväzky za už vykonané dodávky plynu a elektriny našej spoločnosti a nepodsúvala médiám zavádzajúce fakty,“ dodávajú východoslovenskí energetici.

Burzové ceny energií rekordne rástli

Genéza celého príbehu siaha až do roku 2021, kedy začal nárast cien energií na trhoch. Práve jeseň 2021 spustila aj vlnu krachov viacerých menších dodávateľov energií, ktorí nemali energie nakúpené vopred. Na rovnaký problém narazil aj humenský podnik.

Chemes v čase rastu cien odkladal podpis novej zmluvy o dlhodobej dodávke energií – dúfajúc, že ceny klesnú. Lenže ceny rástli v priebehu roka 2022 ďalej a firme sa riskantný krok nevyplatlil.

Bez dlhodobého kontraktu s VSE sa podnik dostal do situácie, kedy nemal zmluvne garantované pevné ceny. A to v čase mimoriadneho nárastu burzových cien znamenalo, že nárast na trhoch sa plne prelial do cien, ktoré Chemes dostal na faktúrach. VSE totiž energie pre podnik priebežne dokupovala na trhu.

Na druhej strane Chemes teraz svoje konanie odôvodňuje tým, že sa mu nepozdáva cenotvorba dodávateľa. „VSE od jesene roku 2021 nevysvetlila a ani nepredložila podklady, ako je tvorená cena plynu, ktorú predávala spoločnosti Chemes,“ reagoval humenský podnik na naše otázky.

Požadovať burzové ceny energií v roku 2022 na úrovni z predošlého roku 2021 ale podľa VSE nedáva zmysel. Realita na trhoch sa v priebehu roka razantne zmenila a elektrina i plyn výrazne zdraželi. VSE pritom zdôrazňuje, že podniku vždy fakturovala elektrinu a plyn za ceny, na ktorých sa dohodli tak, ako to predpokladala zmluva.

„Chemes netvrdí, že by VSE porušila nejakú konkrétnu zmluvnú povinnosť. VSE všetky svoje zmluvné záväzky splnila riadne a včas,“ reagujú energetici. „Spoločnosť Chemes mohla už v roku 2021 s predstihom nakúpiť energie na rok 2022, či už od VSE alebo iného dodávateľa.“

Podnik zároveň vzniesol voči svojmu dodávateľovi plynu a elektriny finančný „protinárok“ vo výške 8,5 až 14 mil. eur. „Chemes svoj protinárok vyčíslil ako odhad, kvôli netransparentnému konaniu spoločnosti VSE. Jeho presná výška tak bude ustálená až v súdnom spore,“ uviedla spoločnosť pre Energie-portal.sk.

Na ťahu sú súdy

Celý spor ohľadom neuhradených faktúr rieši už viacero súdov. Prípad pritom zamotalo i to, že Chemes zriadil v prospech VSE záložné právo na pohľadávky, ktoré má voči mestskému podniku HES. A to práve pre prípad, že by Chemes porušil svoje platobné povinnosti voči VSE.

Chemes využíva energie dodané VSE najmä na výrobu tepla a teplej vody pre HES. Ako priblížil konateľ mestskej spoločnosti Martin Lichman, HES odobrala od Chemes za štyri vlaňajšie mesiace celkovo 31,3 GWh tepla, z toho 2,9 GWh v septembri, 5,9 GWh v októbri, 9,5 GWh v novembri a 13,0 GWh v decembri.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemecko chce položiť základy kľúčovej vodíkovej infraštruktúry počas najbližších ôsmich rokov.

Chcú využiť odpadové teplo z Mochoviec. Čo by išlo do vzduchu, má vykurovať byty

Chcú využiť odpadové teplo z Mochoviec. Čo by išlo do vzduchu, má vykurovať byty

Teplo z jadrovej elektrárne by malo nahradiť výrobu tepla z biomasy.

Chcú na Slovensku vybudovať štyri reaktory. Briti podpísali dohody

Chcú na Slovensku vybudovať štyri reaktory. Briti podpísali dohody

Spoločnosť newcleo dnes oznámila podpis dvoch rámcových dohôd s poprednými slovenskými jadrovými spoločnosťami JAVYS a VUJE.

X
X
X
X