Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Dron monitoruje elektrické vedenie. Energetici ho prvýkrát vypustili bez priameho vizuálneho kontaktu pilota

Východoslovenská distribučná získala oprávnenie na prevádzku dronov v režime BVLOS. Dron takto dnes odštartoval z Elektrickej stanice v Lemešanoch

dron

Foto: VSD

Energetici, inžinieri leteckých služieb, no najmä nadšenci moderných technológií a bezpilotných lietadiel a bezpilotných leteckých systémov (UAS) majú oddnes (22. mája 2024) za sebou nový spoločný míľnik. Na Slovensku, konkrétne z Elektrickej stanice v Lemešanoch medzi Prešovom a Košicami, totiž prvýkrát oficiálne vyštartoval dron bez priameho vizuálneho kontaktu pilota, a to z vlastnej dokovacej stanice.

Pilot, za účasti zainteresovanej odbornej verejnosti, nadiaľku riadil jeho let (polohu, ako aj snímaný obraz krajiny a vedení) až z dispečingu v Košiciach. Počas približne 9-kilometrovej misie na trati Lemešany – Ruské Pekľany a späť dron monitoroval vzdušné elektrické vedenie veľmi vysokého napätia. Zdokumentoval 21 stožiarov aj fotograficky, aby ich neskôr prenechal umelej inteligencii na ďalšie analyticko-vyhodnocovanie účely o stave distribučnej sústavy v tejto lokalite. Prúdová dráha bola kontrolovaná termovíznou kamerou.

Ako je to možné? Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) v týchto dňoch získala oprávnenie na prevádzku dronov v režime BVLOS (z ang. beyond visual line of sight, teda za hranicou vizuálnej viditeľnosti) od Dopravného úradu Slovenskej republiky, a to ako prvá na Slovensku a v energetike.

Let dronu odštartovala Veronika Krížová z Dopravného úradu SR / Foto: VSD

Princípom dronových letov v režime BVLOS je, že pilot nemusí mať priamy vizuálny kontakt so zariadením, a teda misiu môže vykonávať až do vzdialenosti niekoľkých kilometrov.

„Drony v energetike už nie sú úplnou novinkou. Týmto povolením sme však opäť povýšili ich využitie v praxi. Môžu pomôcť našim kolegom v teréne zmapovať situáciu napríklad v inak nedostupných až nepriechodzích pokalamitných terénoch, odbremenia lezcov na stĺpy či pochôdzkarov od fyzickej kontroly elektrických vedení. S termovíznymi kamerami vieme s pomocou dronov zisťovať aj inak neviditeľné poškodenia vodičov a prúdových spojov, a tak predchádzať výpadkom v distribúcii. Je toho skutočne veľa, v čom nám drony poslúžia a dnešným dňom sa toto portfólio ešte rozširuje,“ povedal Marcel Fitere, člen predstavenstva a prevádzkový riaditeľ VSD.

Prvý let v režime BVLOS bol vykonaný prostredníctvom novinky vo svete bezpilotného letectva, a to konkrétne DJI Dock 2, ktorý na tento účel VSD zapožičala technologická spoločnosť ZEPHYR UAS.

Foto: VSD

„Budúcnosťou bezpilotného letectva sú autonómne lety v režime BVLOS, ktoré dokážu v budúcnosti rapídne zefektívniť inšpekcie prenosových a distribučných sústav. Bolo nám potešením, že sme mohli k prvému BVLOS letu na Slovensku prispieť ako technologicky, tak aj prostredníctvom konzultácií samotného letu,“ uviedol Štefan Dusza, konateľ ZEPHYR UAS.

„Ide skutočne o prvé vydané povolenie tohto druhu v energetike a na Slovensku, čo znamená, že aj naša krajina sa zaradila medzi iné, oveľa väčšie a silnejšie krajiny v európskom priestore, ktoré takého hypermoderné technológie využívajú. Pritom ani v samotnej Európe nejde o bežnú prax, takýchto povolení typu G03 je skutočne aj na celom starom kontinente len zopár,“ doplnil Nofal Kattan, vedúci oddelenia bezpilotného letectva a UTM z Dopravného úradu Slovenskej republiky.

„Píšu sa tu dejiny dronistiky na Slovensku. Týmto sa otvárajú obrovské dvere pre využitie dronov a je super, že energetici sú priekopníkmi v tomto smere. Drony otvárajú zároveň aj nové trhy a obchodné príležitosti a služby pre všetkých a všetky odvetvia, takže dnes máme sviatok. Drony sú budúcnosť a prinášajú so sebou efektivitu, pozitívny dopad na životné prostredie,“ vyjadril sa Rastislav Sopko, riaditeľ asociácie Mám dron. 

Pripomeňme, že VSD patrí k lídrom v oblasti využívania dronov v slovenskej energetike. Aktuálne má 18 vyškolených pilotov z radov zamestnancov a ďalší 10-ti sú vo výcviku. Spolu disponuje viac ako 20-timi bezpilotnými zariadeniami a ďalšie budú pribúdať spolu s vyškolenými zamestnancami pre ich používanie.


Spoločnosť VSD je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Slovenská a česká energetika: jeden cieľ, rozdielne cesty

Pozvánka na konferenciu: Slovenská a česká energetika: jeden cieľ, rozdielne cesty

Organizátor podujatia efocus.sk pozýva na 15. ročník konferencie o aktuálnom pohľade na novú energetiku, jej najnovší vývoj a perspektívy na Slovensku a v Čechách.

Pozvánka na konferenciu: Meranie a rozpočítanie tepla 2024

Pozvánka na konferenciu: Meranie a rozpočítanie tepla 2024

Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia pripravila 23. ročník tradičnej odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou.

Pozvánka na konferenciu: Meranie a rozpočítanie tepla 2023

Pozvánka na konferenciu: Meranie a rozpočítanie tepla 2023

Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia pripravila 22. ročník tradičnej odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou, ktorá sa uskutoční na konci októbra v Senci.

X
X
X
X