INNOGY
INNOGY
INNOGY

Volkswagen predstavil prvú powerbank pre elektromobily

Mobilné nabíjacie stanice možno flexibilne umiestniť aj na miesta bez prístupu k elektrickej sieti.

Volkswagen predstavil prvú powerbank pre elektromobily

Foto: Volkswagen

Nemecká automobilka Volkswagen to s rozvojom elektromobility myslí vážne. Po ohlásení cieľa, že všetky modely vozidiel budú zároveň aj v elektrickej verzii do roku 2030, prichádza v týchto dňoch aj s vlastným riešením nabíjacích staníc. Tie sa majú vyznačovať flexibilitou a nezávislosťou od elektrickej siete.

Ako powerbank pre smartfóny

Spoločnosť predstavila nový typ nabíjacej infraštruktúry, ktorý funguje na podobnom princípe ako power bank pre mobilné telefóny. Rýchlonabíjačku po nabití zo siete možno umiestniť na ľubovoľné miesto bez nutnosti prístupu k sieti. Napríklad na verejné parkoviská, areály firiem, či ako dočasné nabíjačky pri väčších podujatiach.

Nabíjacia kapacita do 360 kWh umožňuje dobitie pre 15 elektromobilov. Doba dobíjania trvá v priemere 17 minút. Ak obsah elektriny v integrovaných batériových článkoch zariadenia klesne pod 20 %, tieto sa jednoducho vyberú a nahradia nabitými batériami. V prípade, že je zariadenie pripojené do elektrickej siete so striedavým prúdom, batériové články sa sami neustále dobíjajú.

Flexibilita umožní rýchlejšie rozširovanie nabíjačiek

Automobilka plánuje otestovať mobilnú nabíjaciu stanicu najskôr vo svojom materskom meste Wolfsburg v Nemecku s termínom spustenia v prvom polroku 2019. V ďalšom roku by sa stanica mohla rozšíriť do ďalších miest a komunít.

“Mobilné nabíjacie stanice sú rozhodujúcim krokom k efektívnej sieti dobíjacích miest. Možno ich umiestniť kdekoľvek je to potrebné, a to s pripojením alebo bez pripojenia do elektrickej siete. Táto flexibilita umožňuje rozvíjať úplne nový prístup pri rýchlom rozširovaní dobíjacej infraštruktúry. Napríklad mestá môžu takýmto spôsobom najskôr nájsť najvhodnejšie lokality pre pevné nabíjacie stanice ešte pred samotným realizovaním veľkých investícií do rozvoja siete,” nazdáva sa Thomas Schmall, predseda správnej rady Volkswagen Group.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

EÚ sa nedohodla na uhlíkovej neutralite do roku 2050

EÚ sa nedohodla na uhlíkovej neutralite do roku 2050

Schválenie ambicióznejšieho cieľa klimatickej politiky stroskotalo na odmietavom postoji krajín V4 a Nemecka. Slovensko sa nakoniec pridalo k väčšine.

Príspevok na slnečné kolektory získal takmer každý, kto požiadal

Príspevok na slnečné kolektory získal takmer každý, kto požiadal

Zelená domácnostiam II pokračovala ďalším kolom zameraným na slnečné kolektory. Solárne kolo po prvýkrát trvalo dlhšie ako pár minút.

Obnova štátnych budov v roku 2019: najviac ide na väznice

Obnova štátnych budov v roku 2019: najviac ide na väznice

Celková podlahová plocha budov štátnej správy, ktoré nespĺňajú minimálne požiadavky na energetickú náročnosť, dosahuje 1,2 milióna m2.