Vojna na Ukrajine môže ohroziť aj energetiku. Plynu, ropy aj jadrového paliva máme dosť, tvrdí Sulík | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Vojna na Ukrajine môže ohroziť aj energetiku. Plynu, ropy aj jadrového paliva máme dosť, tvrdí Sulík

Núdzový mechanizmus by podľa slovenského rezortu hospodárstva mohol pre Európu sprístupniť aj strategické zásoby ropy zo Spojených štátov.

Richard Sulík

Minister hospodárstva Richard Sulík / Foto: NR SR

Aktuálna napätá situácia po útoku Ruska na Ukrajinu má vplyv aj na svetové hospodárstvo a dodávky energií. Slovenská republika preto pozorne monitoruje aktuálne dodávky ropy a plynu. 

Uvádza sa to v stanovisku, ktoré v reakcii na ruskú inváziu k nášmu východnému susedovi, vydalo Ministerstvo hospodárstva SR.

„V súčasnosti nie je dôvod na paniku. Dodávky v rámci Európy sú zatiaľ stabilné. Odberateľov môžeme ubezpečiť, že plynu máme dostatok,” podotkol štátny tajomník MH SR Karol Galek (SaS).

Karol Galek | Foto: Energie-portal.sk

Čo sa týka ropy, Slovensko svoj postup podľa ministerstva koordinuje s ďalšími krajinami, či už v rámci Európskej únie alebo v rámci Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA), aby v prípade potreby mohol byť aktivovaný kolektívny núdzový mechanizmus IEA.

„V rámci tohto procesu by mohli byť uvoľnené aj rezervy zo Strategických ropných rezerv (The Strategic Petroleum Reserve) v Spojených štátoch amerických (USA), ktoré disponujú najväčšou núdzovou zásobou ropy na svete,“ uviedol rezort hospodárstva.

Sulík: Slovnaft dal prísľub, Slovenské elektrárne konajú

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) nateraz pre vojnový konflikt na Ukrajine neočakáva problémy s dodávkami plynu, ropy či jadrového paliva.

Ako vyhlásil po stredajšom rokovaní vlády, dodávky plynu z Ruska cez Ukrajinu zatiaľ neboli obmedzené ani prerušené. Slovensko má podľa neho na konci zimy aj dostatok plynu v zásobníkoch.

„Takže môžem povedať, že s plynom je to v poriadku,“ podotkol Sulík.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Do siete sa tento rok môže pripojiť viac lokálnych zdrojov, hlási MH SR a oznamuje limit aj na rok 2023

Do siete sa tento rok môže pripojiť viac lokálnych zdrojov, hlási MH SR a oznamuje limit aj na rok 2023

V aktuálnom a budúcom roku sa môžu na Slovensku pripojiť lokálne zdroje s celkovým výkonom takmer 280 MW. Možnosti v rámci západného, stredného a východného Slovenska sa však rôznia.

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Päť európskych krajín požaduje zmiernenie znižovania emisií v cestnej doprave a zavedenie prechodného obdobia pre zákaz spaľovacích motorov.

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.