Francúzsko presadzovalo, aby politika EÚ rátala aj s vodíkom vyrobeným z jadrovej elektriny.
„Obnoviteľný vodík je kľúčovou súčasťou našej stratégie pre nákladovo efektívny prechod na čistú energiu a zbavenie sa ruských fosílnych palív v niektorých priemyselných procesoch.“ Týmito slovami v piatok (10. februára) komentovala najnovší krok Európskej komisie Kadri Simson, komisárka pre energetiku.
Bude sa však za „obnoviteľný“ vodík považovať aj vodík vyrobený za využitia elektriny z jadrových elektrární? Práve táto otázka bola v centre pozornosti pri príprave nových pravidiel a stala sa aj jedným z dôvodov, prečo tvorba legislatívy nabrala sklz.
Nedoriešenou otázkou tiež zostávalo, ako zabezpečiť, aby výroba vodíka „neodčerpala“ obnoviteľnú elektrinu z iných odvetví. Komisia napokon prišla s požiadavkami, ktoré podľa nej zaistia, že zelený vodík sa bude vyrábať z „dodatočných“ zdrojov.
V článku sa dozviete:
- aký spor sa viedol ohľadom nových pravidiel,
- aké pravidlá Komisia napokon navrhla,
- koľko elektriny bude potrebnej na dosiahnutie vodíkových cieľov,
- aké pravidlá majú platiť pre elektrinu z OZE slúžiacu na výrobu vodíka,
- ako budú návrhy Komisie postupovať v legislatívnom procese.
Francúzi lobovali za vodík z jadra
Na úrovni EÚ sa o vodíku intenzívne diskutuje najmä od roku 2020, kedy Komisia prijala svoju vodíkovú stratégiu. Až doposiaľ však zostávalo nejasné, ako sa bude politika EÚ pozerať na vodík z jadra, niekedy označovaný aj ako tzv. modrý vodík.
Práve o produkciu jadrových elektrární sa opiera aj slovenská Národná vodíková stratégia. „Pri výrobe vodíka vieme zohrať rolu tým, že momentálne máme v prevádzke štyri jadrové bloky, tento rok k nim pribudne piaty a v rámci aktuálneho volebného obdobia aj šiesty,“ objasňoval v lete 2021 vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).
Spúšťanie tretieho bloku Mochoviec sa napokon stáva realitou až začiatkom roka 2023, no s podporou tzv. modrého vodíka počíta aj akčný plán nadväzujúci na vodíkovú stratégiu. Tento materiál ministerstvo predstavilo v septembri 2022.
Najhlasnejším podporovateľom vodíka z jadra sa však na úrovni EÚ stala tradičná jadrová veľmoc. Francúzsko intenzívne lobovalo za zahrnutie vodíka z jadrovej elektriny do vodíkových cieľov EÚ a tému spájalo aj s výstavbou nového plynovodu so Španielskom.
Zostáva vám 67% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.