INNOGY
INNOGY
INNOGY

Vlak na vodíkový pohon. V Nemecku už čoskoro

Technológia vodíkových palivových článkov predstavuje sľubnú alternatívu k tradičným fosílnym palivám. Vlak vzbudil veľký záujem na veľtrhu InnoTrans, ktorý sa konal v septembri v Berlíne.

Vlak na vodíkový pohon. V Nemecku už čoskoro

Foto: Alstom

Francúzska firma Alstom uvádza, že ich novinka menom Coradia iLint je regionálny vlak, ktorý neprodukuje žiadne emisie oxidu uhličitého.

Za chodu vydáva iba minimum hluku a je poháňaný vodíkovým palivovým článkom, z čoho vyplýva, že ako vedľajší produkt vylučuje jedine paru a kondenzovanú vodu.

Hoci táto technológia už bola použitá v nákladných vlakoch, Alstom je jedným z prvých výrobcov na svete, ktorý ju aplikoval do vlaku na prepravu osôb. S cieľom zjednodušiť prevádzkovateľom zavedenie modelov do obehu ponúka sama spoločnosť hotový balík – vlak vrátane údržby spolu s vodíkovou infraštruktúrou.

„Naša spoločnosť je hrdá, že môže na trh uviesť prelomovú inováciu v oblasti ekologickej dopravy, ktorú predstavuje rad regionálnych vlakov Coradia. Tento projekt ukazuje našu schopnosť úzko spolupracovať s našimi zákazníkmi a vyvinúť vlak za obdobie iba dvoch rokov,“ vyhlásil predseda spoločnosti Alstom, Henri Poupart-Lafarge.

Spoločnosť novinkou na trhu reaguje na súčasnú situáciu v Európe, kde sú železnice väčšiny krajín stále závislé od dieselových motorov, ako uvádza aj portál Business Engineering.

Firma funguje už viac ako šestnásť rokov, počas ktorých predala už vyše 2400 súprav do regiónov po celom svete.

Predlohou pre model Coradia iLint bol osvedčený motorový vlak Coradia Link 54, ktorý, podobne ako jeho nová vodíková alternatíva, disponuje kapacitou 150 miest na sedenie a ďalších 150 na státie.

Konštrukcia vlakov bude prebiehať v najväčšej výrobni spoločnosti, ktorá sa nachádza v nemeckom meste Salzgitter.

Základ pre funkciu motora tvorí vodíková nádrž, ktorá je umiestnená na streche a ktorej obsah vystačí na 800 km cesty, a palivový článok, ktorý premieňa chemickú energiu vodíka po reakcii s kyslíkom na elektrinu. Energia, ktorá nie je využitá hneď, sa uskladní v lítiových batériách nachádzajúcich sa v podvozku vagóna. Stroj je schopný dosiahnuť rýchlosť 140 km/h.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Neoprávnený odber plynu stál ženu takmer život

Neoprávnený odber plynu stál ženu takmer život

Podľa plynárov možnou príčinou výbuchu rodinného domu v Bratislave, pri ktorom sa v sobotu zranila jedna žena, mohol byť neodborný zásah do plynovej prípojky s cieľom odoberať plyn načierno.

Štát nemusí zaplatiť 35 miliónov eur z predaja emisných kvót firme Interblue Group

Štát nemusí zaplatiť 35 miliónov eur z predaja emisných kvót firme Interblue Group

Okresný súd Bratislava I zamietol žalobu kontroverznej spoločnosti voči ministerstvu životného prostredia.

ÚRSO pre SEPS znížil koeficient zahrnutia rezervovanej kapacity výrobcov o 27 %

ÚRSO pre SEPS znížil koeficient zahrnutia rezervovanej kapacity výrobcov o 27 %

Regulátor začal voči SEPS nové cenové konanie z vlastného podnetu.