Vláda zaujala stanovisko k európskemu klimatickému zákonu. Má výhrady | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Vláda zaujala stanovisko k európskemu klimatickému zákonu. Má výhrady

Nariadenie EÚ o dosiahnutí klimatickej neutrality do roku 2050 umožňuje Bruselu jednoduchšie stanoviť cieľ a sprísňovať opatrenia. SR chce zachovať právo na vlastnú cestu.

Vláda zaujala stanovisko k európskemu klimatickému zákonu. Má výhrady

Foto: depositphotos

Európska komisia zverejnila začiatkom marca návrh nariadenia pre dosiahnutie klimatickej neutrality, takzvaný európsky klimatický predpis. Ambíciu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050 potvrdilo aj nové vedenie EK v tzv. Európskej zelenej dohode.

Členské štáty teraz zaujímajú predbežné stanovisko k návrhu nariadenia, ktoré sa po schválení Európskym parlamentom stane priamo účinné v národnej legislatíve. Ministerstvo životného prostredia SR je gestorom stanoviska, ktoré v súčasnosti prechádza medzirezortným pripomienkovým konaním.

Okrem definovania cieľa, ktorým je dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050, návrh klimatického zákona prichádza s ambíciou nastavenia postupu prípravy trajektórie pre znižovanie emisií skleníkových plynov. Táto cesta sa má vyhodnocovať a možno prehodnocovať každých päť rokov.

Návrh nariadenia o klimatickom zákone zavádza mechanizmus pri nedostatočnom pokroku v plnení cieľov. Zároveň umožňuje Komisii prehodnotiť existujúcu legislatívu a politiky, ak nebudú v súlade s vytýčenou cestou a cieľom.

Konkrétna cesta dosiahnutia uhlíkovej neutrality však nebude súčasťou nariadenia. EK čaká na výsledky dopadovej štúdie, ktorá má preskúmať možnosti zvýšenia cieľa do roku 2030 (zo súčasných 40 % na 50-55 %). Podľa nového cieľa sa bude určovať aj záväzná trajektória po roku 2030. Komisia má vyhodnotiť možnú zmenu právnych predpisov EÚ vzhľadom k novému cieľu do 30. júna 2021.

EK zároveň posúdi súlad národných klimatických a energetických politík do 30. septembra 2023 a potom každých päť rokov. Ak opatrenia členského štátu nebudú v súlade s cieľom alebo stanovenou trajektóriou, Komisia môže odporučiť nápravu. Avšak z návrhu nie je jasná záväznosť týchto odporúčaní.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Vláda schválila zavedenie solidárneho príspevku pre ropné odvetvie, ktorý sa má použiť na zmiernenie vysokých cien energií pre odberateľov.

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.