INNOGY
INNOGY
INNOGY

Vláda zaujala stanovisko k európskemu klimatickému zákonu. Má výhrady

Nariadenie EÚ o dosiahnutí klimatickej neutrality do roku 2050 umožňuje Bruselu jednoduchšie stanoviť cieľ a sprísňovať opatrenia. SR chce zachovať právo na vlastnú cestu.

Vláda zaujala stanovisko k európskemu klimatickému zákonu. Má výhrady

Foto: depositphotos

Európska komisia zverejnila začiatkom marca návrh nariadenia pre dosiahnutie klimatickej neutrality, takzvaný európsky klimatický predpis. Ambíciu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050 potvrdilo aj nové vedenie EK v tzv. Európskej zelenej dohode.

Členské štáty teraz zaujímajú predbežné stanovisko k návrhu nariadenia, ktoré sa po schválení Európskym parlamentom stane priamo účinné v národnej legislatíve. Ministerstvo životného prostredia SR je gestorom stanoviska, ktoré v súčasnosti prechádza medzirezortným pripomienkovým konaním.

Okrem definovania cieľa, ktorým je dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050, návrh klimatického zákona prichádza s ambíciou nastavenia postupu prípravy trajektórie pre znižovanie emisií skleníkových plynov. Táto cesta sa má vyhodnocovať a možno prehodnocovať každých päť rokov.

Návrh nariadenia o klimatickom zákone zavádza mechanizmus pri nedostatočnom pokroku v plnení cieľov. Zároveň umožňuje Komisii prehodnotiť existujúcu legislatívu a politiky, ak nebudú v súlade s vytýčenou cestou a cieľom.

Konkrétna cesta dosiahnutia uhlíkovej neutrality však nebude súčasťou nariadenia. EK čaká na výsledky dopadovej štúdie, ktorá má preskúmať možnosti zvýšenia cieľa do roku 2030 (zo súčasných 40 % na 50-55 %). Podľa nového cieľa sa bude určovať aj záväzná trajektória po roku 2030. Komisia má vyhodnotiť možnú zmenu právnych predpisov EÚ vzhľadom k novému cieľu do 30. júna 2021.

EK zároveň posúdi súlad národných klimatických a energetických politík do 30. septembra 2023 a potom každých päť rokov. Ak opatrenia členského štátu nebudú v súlade s cieľom alebo stanovenou trajektóriou, Komisia môže odporučiť nápravu. Avšak z návrhu nie je jasná záväznosť týchto odporúčaní.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Prípravu novej Regulačnej politiky ÚRSO nestíha, zmeny v regulácii chce odložiť

Prípravu novej Regulačnej politiky ÚRSO nestíha, zmeny v regulácii chce odložiť

Nová Regulačná politika na obdobie od 2022 až 2026 sa mala pôvodne schvaľovať už v marci budúceho roka.

Slovensku môže k nižším emisiám pomôcť  aj geotermálna energia

Slovensku môže k nižším emisiám pomôcť aj geotermálna energia

Európa mieri k uhlíkovej neutralite. V prípade Slovenska má pri znižovaní emisií skleníkových plynov značný potenciál aj geotermálna energia.

Teplári: Boj o uhlie sme prehrali. Cene povoleniek nemožno vzdorovať

Teplári: Boj o uhlie sme prehrali. Cene povoleniek nemožno vzdorovať

Ekonomická kalkulácia jasne ukazuje, že musíme zmeniť zdroje, tvrdí K. Havlíček, český minister priemyslu. Alternatívou k uhliu je plyn, biomasa a odpad.