Plán hovorí o diverzifikácii dodávok, zásobníkoch aj o obmedzovaní spotreby. Podpora obnoviteľných zdrojov sa má zamerať na šesť oblastí.
Štát má krízový plán, podľa ktorého sa bude krajina riadiť, ak Rusko preruší dodávky zemného plynu. Materiál z dielne Ministerstva hospodárstva SR (MH SR), ktorého cieľom je zabezpečiť stabilitu dodávok v najbližších dvoch rokoch, včera (13. júla) prijala vláda.
Materiál okrem iného mapuje možnosti týkajúce sa dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) a potrubného plynu z alternatívnych zdrojov, ako aj predpokladaný postup pri prípadnom obmedzovaní spotreby plynu.
Podľa vyhlásenia ministra Richarda Sulíka zo začiatku týždňa Slovensko už má v zásobníkoch dostatok plynu na nadchádzajúcu zimu, pričom objem zásob má zodpovedať 49 % ročnej spotreby Slovenska. Šéf rezortu hospodárstva však zároveň pripustil, že plynu nemusí byť dostatok, ak väčší priemyselní odberatelia zvýšia svoj odber nad doterajšiu úroveň.
Na druhej strane oficiálne čísla z databázy plynárenských zásobníkov v Európe (AGSI) ukazujú o čosi nižšiu naplnenosť zásobníkov na slovenskom území vo vzťahu k ročnej spotrebe, hoci aj podľa nich Slovensko patrí k štátom s relatívne najväčšími zásobami. Koľko plynu je aktuálne v zásobníkoch jednotlivých krajín EÚ a akú časť spotreby im dokážu zásoby pokryť, nájdete tu.
V článku sa dozviete:
- v čom bude podľa prijatého plánu pre trh s plynom kľúčový 21. júl,
- ako SPP diverzifikuje svoje zdroje od októbra 2022 a kedy sa spustí poľsko-slovenský plynovod,
- čo krízový plán hovorí o obmedzovaní spotreby plynu v priemysle,
- ako je to s naplnenosťou zásobníkov a prečo je údaj poskytnutý ministrom Sulíkom vyšší ako čísla AGSI,
- s akými novými opatreniami plán počíta.
O ďalšom vývoji rozhodne 21. júl
Krízový plán MH SR, ktorý schválila vláda, v úvode mapuje súčasný stav po vypuknutí vojny na Ukrajine. Rezort hospodárstva konštatuje, že od útoku na Ukrajinu Rusko postupne obmedzilo tok plynu do viacerých štátov EÚ a krátenie dodávok sa nevyhlo ani Slovensku.
Od mája 2022 sú znížené dodávky prostredníctvom ukrajinskej prepravnej trasy, keďže plyn sa odvtedy prepravuje iba cez rusko-ukrajinský prepojovací bod Sudža. Štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý má v dodávkach plynu na Slovensku najväčší trhový podiel, dostal podľa údajov MH SR v tomto období dodávky plynu z Ruska krátené o 15 % až 30 %. „Aktuálne krátenie dodávok plynu je o 70 %,“ uvádza Sulíkov rezort v materiáli.
Situáciu zároveň ešte viac skomplikovalo zníženie prepravy plynu aj cez plynovod Nord Stream 1, ktoré Gazprom odôvodnil nedostupnosťou náhradných dielov potrebných pre servis zariadení v dôsledku sankciám. V súčasnosti sú dodávky cez túto prepravnú trasu zastavené úplne, a to pre pravidelnú odstávku kvôli údržbe. Skončiť by sa mala budúci týždeň.
Zostáva vám 71% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.