Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Viessmann Share ponúka zákazníkom nezávislosť na rastúcich cenách energií

Dodávateľ technológií a dodávateľ elektriny prichádzajú na trh so službou energetickej komunity, kde si zákazník nastaví vlastnú úsporu energií.

Viessmann Share ponúka zákazníkom nezávislosť na rastúcich cenách energií

Obrázok: Viessmann

Vývoj na trhu s energiami posilňuje význam riešení založených na využívaní obnoviteľných a lokálnych zdrojov. Hoci nie sú zárukou úplnej energetickej sebestačnosti, limitujú vplyv rastúcich cien a možného obmedzovania centralizovaných dodávok energií.

„Ukazuje sa čoraz jednoznačnejšie smerovanie k systémom využívajúcim obnoviteľné zdroje energie. Svet už nebude ako predtým. K téme klimatickej zmeny a uhlíkovej neutrality pribudol dramatický nárast cien energií. Zároveň je definitívne na stole téma nezávislosti na ruskom plyne. Znamená to, že celý proces, smerujúci k masívnemu využívaniu OZE, sa ešte viac zrýchľuje,“ uviedol vo vysielaní Viessmann štúdia šéf spoločnosti pre SR a ČR Miroslav Janda.

K väčšej nezávislosti na fosílnych palivách a raste cien energií pre odberateľov elektriny má prispieť aj horúca novinka dodávateľa, ktorý už nie je iba poskytovateľom jednotlivých technológií, ale komplexných riešení a služieb s pridanou hodnotou. Takou je aj energetická komunita Viessmann Share, ktorá je výsledkom spolupráce s dodávateľom elektriny a bola uvedená na trh začiatkom apríla.

Hoci nových účastníkov na trhu s energiami, ako sú samospotrebitelia, aktívni odberatelia, energetické komunity, či agregátori, pripravovaná legislatíva ešte len „uzákoní“, Viessmann na zmenu nečaká a už teraz prichádza s riešeniami. „Viessmann Share predstavuje revolučný tarifný program pre systémové riešenie s fotovoltikou. Je to energetická komunita, prostredníctvom ktorej sú zákazníci už dnes nezávislí na raste cien energií.“

Paušálny poplatok alebo dynamické tarify

Služba zahŕňa dva individuálne programy: Paušál a Tarif. Umožňujú rôzne vyskladanie riešení, pričom základom je vždy fotovoltický systém. K tomu sa bude pripájať batériové úložisko, tepelné čerpadlo, či elektronabíjacia stanica využívajúca prebytky pre dobíjanie elektromobilu.

Paušálny program ponúka zákazníkovi jednoduché riešenie v jednej mesačnej faktúre a s jedným poplatkom. Nie je potrebné nič riešiť, pričom fixná cena za elektrinu ako komoditu vychádza z inštalovaných prvkov systému. Čím viac kombinácií OZE, tým výhodnejší paušál.


Pre technologicky pokročilejších a náročnejších zákazníkov je určený program Tarif. Mesačná faktúra bude závisieť od skutočnej spotreby elektriny v jednotlivých časových pásmach počas dňa či týždňa. S dynamickou tarifikáciou sa dosahujú úspory presunom spotreby do času s nižšou cenou elektriny.

Oba programy umožňujú zdieľanie prebytkov 100 % zelenej energie cez zdieľanú batériu. Samozrejmosťou je možnosť prenesenia uloženej, no nespotrebovanej elektriny v zdieľanej batérii do ďalšieho mesiaca, či roka. Rovnako tak prenos miesta spotreby elektriny, ak ide o rovnakého výrobcu/odberateľa.

Nastavenie vlastnej výšky úspor energií

„Prečo vyrábať vlastnú elektrinu cez energetickú komunitu Viessmann Share? Tých dôvodov je veľa. Rastie dopyt odberateľov po riešeniach umožňujúcich nezávislosť od rastúcich cien, fosílnych palív, či konvenčných dodávateľov. Služba presne toto rieši,“ myslí si Daniel Hrčka, produktový manažér pre fotovoltické systémy a konzultant pre OZE.  

Viessmann nechce byť iba dodávateľom energetického systému, ktorý nasľubuje „hory-doly“ a po inštalácii zariadení sa už o koncového zákazníka nezaujíma. „Neodchádzame od zákazníka s prianím veľa šťastia pri používaní zariadení. Ale ručíme za to, že navrhnutý energetický systém prinesie reálne úspory s danými mesačnými nákladmi. Toto zatiaľ nikto na trhu neponúka.“

Výšku úspor a konkrétnu mesačnú platbu za energie si môže navrhnúť sám odberateľ. Práve na to slúži konfigurátor riešení Viessmann Share, dostupný na internetovej stránke share.viessmann.sk. Konfigurátor vypočítava výšku nákladov na základe ročnej spotreby elektriny (reálnej alebo predpokladanej), používaní a inštalovaní ďalších zariadení, ktoré sú súčasťou systému (elektromobil, veľkosť batérie, FV systém, výkon čerpadla, ako aj lokalitu umiestnenia a čas uvedenia do prevádzky).


Pri modelovom príklade trojčlennej domácnosti s ročnou spotrebou 3750 kWh a inštalovanou fotovoltikou o výkone 6 kW vychádza najnižší paušálny poplatok necelých 12 eur mesačne. V prípade štvorčlennej domácnosti s pomerne vysokou spotrebou 13 500 kWh (tepelné čerpadlo, elektromobil, batéria, fotovoltika s výkonom 10 kWp) predstavuje mesačný paušál 73 eur.

Spolupráca s inovatívnym dodávateľom energií

Energetická komunita Viessmann Share vznikla spoluprácou dodávateľa technológie s dodávateľom energií, spoločnosťou Magna Energia. Tá je priekopníkom v poskytovaní inovatívnych riešení pre zákazníkov na slovenskom trhu.

„Spolupráca vychádza z toho, čo už realizujeme aj napriek neexistujúcej legislatíve. O dynamických tarifách sa v EÚ začalo hovoriť zhruba v roku 2018, my sme vďaka rozhodnutiu o zavádzaní inteligentných meracích systémov toto začali ponúkať už v roku 2016,“ hovorí Martin Ondko, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Magna Energia.

Dodávateľ elektriny má k dispozícii údaje o spotrebe zákazníkov v 15-minútových intervaloch. Podrobné meranie a monitorovanie umožňuje rozdeliť deň na rôzne časové pásma s odlišnými cenami elektriny. „Zákazníci, ktorí začali efektívne riadiť svoju spotrebu, na tom výrazne šetria. Úspory dosahujú v najlepších prípadoch až 30 %,“ konštatuje M. Ondko.

Lokálny zdroj je pre firmy už zaujímavejší

Najlacnejšia elektrina býva spravidla v nočných hodinách, najdrahšia počas rannej a večernej špičky. V iné dopoludňajšie hodiny je o niečo drahšia ako poobede. S pribúdajúcimi fotovoltickými elektrárňami sa však aj tento trend mení, hoci iba čiastočne.

„Počas slnečných dní je štandardom, že cez deň je elektrina lacnejšia než v noci. Ale je to možno pár desiatok dní v roku, nie je to pravidlo. Rovnako novým prvkom je, že ak v Nemecku fúka vietor, elektrina má často zápornú cenu a za jej spotrebu druhá strana platí našej bilančnej skupine,“ ozrejmuje M. Ondko.

Magna Energia ponúka dynamické tarify aj firmám a podľa slov dodávateľa je cítiť v poslednej dobe zvýšený záujem. Doterajšie podmienky pre tzv. lokálny zdroj neboli podľa M. Ondka priaznivé pre podniky, ktoré nefungovali cez víkendy. Toto sa však novelou legislatívy zmenilo a podmienky sa zmiernili.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: CARBON DAY 2024

Pozvánka na konferenciu: CARBON DAY 2024

Organizátor podujatia EKOS PLUS pozýva na tretí ročník odbornej konferencie zameranej na klimaticko - energetickú politiku a obchodovanie s emisnými kvótami.

Pozvánka: Jesenná konferencia SPNZ

Pozvánka: Jesenná konferencia SPNZ

Slovenský plynárenský a naftový zväz pozýva na odborné podujatie, ktoré sa uskutoční na konci septembra vo Vysokých Tatrách.

Blíži sa konferencia NO-DIG 2024. Prinesie trendy v bezvýkopovoých technológiách

Blíži sa konferencia NO-DIG 2024. Prinesie trendy v bezvýkopovoých technológiách

Bezvýkopové technológie sa v použijú aj pri výstavbe horúcovodu z JE Dukovany v Česku.

X
X
X
X