Nízky dopyt po elektrine počas sviatkov a vysoká produkcia OZE spôsobili núdzovú situáciu v Poľsku. Prebytok smeroval aj na Slovensko.
Sviatočné dni so zníženou ekonomickou aktivitou prinášajú aj pokles dopytu po elektrine. S rastúcim podielom premenlivých obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe a pri chýbajúcich zariadeniach na uskladňovanie energie dochádza niekedy k prebytku elektriny v sústave.
Ako Energie-portal.sk nedávno informoval, negatívne ceny elektriny sa počas sviatkov objavili opäť vo viacerých krajinách Európy, vrátane Slovenska. Podľa údajov OKTE sa ceny medzi Vianocami a Novým rokom pohybovali medzi -14 eur/MWh až po takmer 90 eur/MWh.
Okrem veľmi nízkych alebo záporných cien elektriny však vysoká produkcia veterných, či fotovoltických elektrární môže viesť k odstavovaniu časti zdrojov kvôli zachovaniu stability siete. Minulý rok cez Veľkú noc takúto situáciu zažili prevádzkovatelia fotovoltických parkov v Česku, na Vianoce čelili rovnakým dôsledkom veterné elektrárne v Poľsku.
V článku sa dozviete:
- aký rekordný objem elektriny vyrobili veterné elektrárne v Poľsku počas jedného dňa,
- ako na vzniknutú situáciu reagoval prevádzkovateľ prenosovej sústavy a aké náklady mu z toho vyplývajú,
- aké množstvo elektriny museli núdzovo odobrať okolité krajiny, vrátane Slovenska,
- o koľko vzrástol podiel OZE v Poľsku za posledné dva roky.
Dňa 25. decembra vyrobili tamojšie veterné elektrárne taký rekordný objem elektriny (184 GWh), že prevádzkovateľ prenosovej sústavy musel nariadiť vypnutie niektorých turbín a zabezpečiť prenos energie do okolitých krajín nad rámec bežných objemov a v núdzovom režime.
Ako uvádza server Notes from Poland, elektrina z vetra pokryla v tento deň 44 % dopytu, ktorý je počas sviatkov výrazne nižší ako v bežných dňoch. Spolu s fotovoltickými zdrojmi zabezpečili tieto elektrárne okolo poludnia 61 % dopytu po elektrine.
Núdzový export nadbytočnej produkcie
Výrazný nadbytok produkcie však nebolo kam umiestniť a prevádzkovateľ musel zhruba 60 GWh elektriny prepraviť do Nemecka a ďalších 5 GW aj na Slovensko a Ukrajinu. Zvýšený objem bol na trhu aj na druhý deň, kedy smerovalo za hranice 17,4 GWh elektriny, opäť najmä do Nemecka.
Keďže preprava sa nerealizovala v rámci štandardného obchodovania s elektrinou, ale uplatňoval sa núdzový postup, prevádzkovateľ poľskej siete PSE musel za dodaný objem zaplatiť okolitým prevádzkovateľom bližšie nešpecifikovanú sumu.
Ďalšie náklady pre prevádzkovateľa sústavy vyplývajú z povinnosti kompenzácií pre dočasne odstavených výrobcov. Časť veterných elektrární automaticky prispôsobila produkciu situácii na trhu a obmedzila výkon v daných hodinách.
26 % z OZE
Zostáva vám 21% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.