Mesto bude 10 rokov bez starostí. Vďaka novému verejnému osvetleniu od VSD | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Gelničania budú 10 rokov bez starostí. Vďaka novému verejnému osvetleniu od VSD

Východoslovenská distribučná bude mestu na 10 rokov poskytovať nepretržitú, 24-hodinovú starostlivosť o verejné osvetlenie.

verejné osvetlenie

Foto: VSD

Staré, dosluhujúce a neekologické verejné osvetlenie je v časti Gelnice už minulosťou. Miestna radnica sa ešte na jar minulého roku rozhodla, že aj vo veciach bezpečnosti staví na nové moderné technológie a rozhodla sa vymeniť pôvodné verejné osvetlenie v obci, pozostávajúce zo sodíkových výbojkových žiariviek, za LED-kové.

Za partnera si vybrala Východoslovenskú distribučnú (VSD). Jednak pre 90-ročné know-how v oblasti elektrifikácie, tiež odbremenenie od počiatočných investičných nákladov na rekonštrukciu. Nemenej atraktívna je zároveň garancia, že na 10 rokov bude o svetlo v meste postarané automaticky vrátane celej prevádzky a údržby verejného osvetlenia. A za režijný paušál, bez ohľadu na početnosť a náročnosť servisných služieb.

Aktuálne svieti Gelničanom už takmer mesiac 80 svietidiel v časti Mária Huta a ďalších 31 v Perlovej doline, každé s výkonom 30 W a svietivosťou 4200 lm. Spolu s nimi bolo vymenených štyritisíc metrov nevyhovujúceho neizolovaného vedenia verejného osvetlenia za izolované. S doplnením štyri kilometre izolovaných vodičov sa v Gelnici už nemusia rozhodovať, či budú svietiť alebo hlásiť v mestskom rozhlase, keďže osvetlenie aj mestský rozhlas budú napojené samostatne.

Verejné osvetlenie v Gelnici | Foto: VSD

V rámci rekonštrukcie VSD ešte vymenila 23 podperných betónových bodov (stĺpov) za nové, keďže pôvodné boli už v nevyhovujúcom technickom stave. Nové rozvádzače verejného osvetlenia sú doplnené o inteligentný merací systém. V Gelnici sa zároveň už nesvieti ani o minútu dlhšie (čím je zabezpečená úspornosť verejného osvetlenia), ale ani kratšie (pričom je zachovaná bezpečnosť na prvom mieste), ako je potrebné. Verejné osvetlenie sa totiž riadi „gelnickým časom“. Teda podľa presného výpočtu, kedy v meste „zapadá a vychádza Slnko“.

A ako sa dá toto všetko zvládnuť bez počiatočnej, pritom finančne nemalej investície mesta?

„Využili sme príležitosť, konkrétne plánovanú úpravu NN časti distribučnej sústavy VSD a domových prípojok a popritom sa pod jedným s VSD dohodli na rekonštrukcii verejného osvetlenia a zastaraného riešenia rozhlasu. Touto spoločnou rekonštrukciou sme ušetrili nemalé finančné prostriedky. Podobnú príležitosť od VSD plánujeme využiť aj v časti Gelnica – Légy,“ uviedol primátor Gelnice Dušan Tomaško.

Zároveň prezradil, že ani tam sa rekonštrukcia nekončí, práve naopak. S rovnakými výhodami chce postupne obnoviť komplet verejné osvetlenie v meste.

Foto: VSD

„Celkovo tak získava mesto za mesačný paušál moderné osvetlenie s LED technológiou od slovenského výrobcu, ktoré je garanciou vysokej kvality svietivosti, a teda aj bezpečia na uliciach mesta aj po zotmení. A za toto preberá VSD na 10 rokov nepretržitú, 24-hodinovú starostlivosť. Počet výjazdov nevyhnutných na prípadné opravy a údržbu zariadení sa zároveň nijako neprejavia na výške mesačných poplatkov, bez ohľadu na ich náročnosť či počet,“ priblížil Jaroslav Hrušč, riaditeľ divízie Sieťový obchod vo VSD.

Pripomenul, že moderné verejné osvetlenie je zároveň ekologickejšie, keďže je na mieru šité gelnickému svitaniu a stmievaniu. Po 22. hodine je nateraz, podľa požiadavky, prednastavené na polovičnú svietivosť, čím zároveň znižuje tzv. svetelný smog.


Spoločnosť VSD je komunikačný partner Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Deviaty ročník medzinárodnej konferencie sa uskutoční v polovici apríla v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

K hlavným témam podujatia patrili garantované energetickú služby, energetická efektívnosť, budovy, obnoviteľné zdroje energie, ale aj podporné nástroje a energetická legislatíva.

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Prípadová štúdia porovnáva návrh tepelného čerpadla pre rodinný dom na severe Slovenska v pôvodnom aj rekonštruovanom stave.