Inovatívny rotor s dvoma ohybnými lopatkami má neštandardnú konfiguráciu a je vhodný predovšetkým na pobrežia. Odolá aj silným náporom vetra.
Potrebujeme turbíny do extrémneho počasia
Veterné turbíny sú čoraz väčšie a výkonnejšie. Ich veľkosť však môže predstavovať problém, napríklad na východnom pobreží USA, kde pobrežné veterné parky čelia extrémnym výkyvom počasia. Silné hurikány od Atlantického oceánu ohrozujú samotné konštrukcie, ale aj budúcnosť veternej energie v tomto regióne.
Tím výskumníkov z Coloradskej univerzity v meste Boulder sa preto venuje vývoju turbín odolnejším voči hurikánom. Najnovšie predstavili model inšpirovaný palmami, ktoré dokážu nehostinné podmienky hurikánu prežiť.
Vo všeobecnosti možno rozlíšiť dva typy veterných turbín. „Upwind“ turbíny majú rotor umiestnený vpredu a sú poháňané vetrom, ktorý na ne fúka spredu, kvôli čomu ich lopatky musia byť masívnejšie a hrubšie. Väčší objem spotrebovaného materiálu pri výrobe sa potom odráža aj na ich cene.
„Downwind“ turbíny majú rotor umiestnený v zadnej časti, takže bývajú ľahšie a pružnejšie. Na ich výrobu sa spotrebuje menej materiálu a tým pádom sú lacnejšie. Navyše, keď sa o ne oprie silný vietor, tieto lopatky sa nezlomia, ale ohnú – podobne ako palmy. Viac sa o nich dozviete vo videu:
Pružné lopatky odolajú nárazom vetra
Vedkyňa Lucy Pao so svojím tímom posledných šesť rokov pracujú na vývoji „downwind“ turbíny s dvoma lopatkami. Koncept štyri roky testovali na 53,38 kilowattovom prototype v Národnom laboratóriu pre energiu z obnoviteľných zdrojov v štáte Colorado. Zistili, že ich turbína v nárazovom vetre fungovala konzistentne a efektívne.
„Lopatky sú vyrobené tak, aby boli ľahké a veľmi ohybné, takže sa dokážu prispôsobiť nárazom vetra. Týmto spôsobom dokážeme znížiť náklady na výrobu lopatiek aj náklady za energiu,“ hovorí Mandar Phadnis, hlavný autor novej štúdie, ktorej výsledky tím tento mesiac odprezentoval na konferencii American Control Conference.
Takáto inovácia je veľmi užitočná, keďže v kontexte meniacej sa klímy sa kladie čoraz väčší dôraz na prechod na obnoviteľné zdroje energie a zároveň je možné, že rastúce teploty budú mať za následok aj zosilnenie hurikánov. Vedci na tento rok v Atlantiku predpovedajú nadpriemernú hurikánovú aktivitu – od 1. júna do 30. novembra sa odhaduje výskyt až šiestich silných hurikánov s rýchlosťou vetra 180 km/h alebo viac.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.