VSE
VSE
Belimo 2

Vďaka Východoslovenskej energetike a.s. sa zazelenajú školské záhrady

VSE podporí vznik nových klimatických záhrad v areáloch škôl na východnom Slovensku.

Vďaka Východoslovenskej energetike a.s. (VSE) sa zazelenajú školské záhrady.

Foto: Flickr/OZ Sosna

  • Aktuality |  25.05.2021 |  TS VSE | (ave)

Kompletnú realizáciu a príslušné školenia pre pedagógov a deti prvých desiatich škôl zabezpečí autor projektu, Občianske združenie SOSNA (SOSNA) sídliace v obci Družstevná pri Hornáde už tento mesiac. Vzájomná spolupráca nadväzuje na službu Zelená energia, ktorú VSE svojim zákazníkom predstavila v apríli tohto roku.

Spoločnosť VSE vníma urgentnú potrebu pomôcť životnému prostrediu. Preto sa aj na základe zákazníckeho prieskumu rozhodli určiť hlavný smer dlhodobej podpory, a to zamerať sa na výsadbu zelene v mestách a obciach so zreteľom na ochranu slovenských včiel.

„Klimatické záhrady sú jedným zo šiestich projektov, ktoré počas tohto roka podporíme. Veríme, že klimatické záhrady budú prínosom pre školy ako inštitúcie, pre pedagógov ako pre šíriteľov vzdelania a mienkotvorcov a pre deti ako pre našu budúcu generáciu, ktorá si zaslúži kvalitný život na zdravej planéte. “ uviedol Miroslav Kulla, riaditeľ divízie Obchod a predseda predstavenstva VSE a.s.

„V SOSNE sa desať rokov venujeme plánovaniu a tvorbe školských prírodných záhrad. Postupne sme k ekologickým funkciám záhrad pridali dve ďalšie, ktoré sú v dnešnej dobe tak dôležité, a to terapeutickú a aj klimatickú. Preto sme tento projekt nazvali „Klimatické záhrady", uviedla Silvia Szabóova zo SOSNY.

"Ide o tvorbu klimatických, adaptačných a mitigačných opatrení a riešení v školskej záhrade. Vytvárame priestor pre vyučovanie či záujmové aktivity zamerané na osvetu v rámci ochrany životného prostredia."

"Naše záhrady sú nami vytvorené plochy, ktoré na jednej strane minimalizujú emisie skleníkových plynov a na druhej strane podporujú pohlcovanie skleníkových plynov. Sú to teda záhrady, ktoré výraznejšie zmenšujú našu uhlíkovú stopu a pomáhajú zadržiavať vodu v krajine,“ pokračuje S. Szabóová.

Pri realizácií záhrad vychádza SOSNA z troch kľúčových oblastí, v ktorých školské záhrady môžu pomôcť klíme:

  • Pomáhajú regulovať teplotu okolia a zmierňujú extrémne výkyvy.
  • Podporujú zadržiavanie dažďovej vody v pôde a zlepšujú mikroklímu.
  • Viažu uhlík v pôde a dreve a tak bránia jeho úniku do atmosféry.

Súčasťou celého procesu je aj vzdelávanie o klimatickej zmene a o tom, ako a čo sa na miestnej úrovni dá urobiť. Pre školy je pripravený program školení pre učiteľov a aktivity a metodické materiály.

Viac informácií nájdete na webovej stránke OZ SOSNA.

Spoločnosť VSE od 1. apríla spustila predaj novej služby Zelená energia. Jej zakúpením môže zákazník znížiť svoju uhlíkovú stopu a podporiť zelené projekty. VSE ide príkladom a sama podporuje niekoľko projektov, jedným z nich sú aj klimatické záhrady.

Pridajte sa k zákazníkom Zelenej elektriny a podporte zelený rozvoj vo svojom okolí. Viac informácií nájdete na webovej stránke www.zelenaenergia.sk.


VSE je komunikačným partnerom denníka Energie-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc pre elektromobily

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc pre elektromobily

Najnovšie stanice pribudli v Košiciach.

Monitoring energetiky | 7. - 13. 5. 2024

Monitoring energetiky | 7. - 13. 5. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Pribudlo 40 GW batérií. Celosvetová kapacita sa vlani zdvojnásobila

Pribudlo 40 GW batérií. Celosvetová kapacita sa vlani zdvojnásobila

Pod rast sa podpísala najmä elektromobilita.