Vďaka CZT je v mestách menej smogu, tvrdia teplári | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Vďaka CZT je v mestách menej smogu, tvrdia teplári

Výrobcovia tepla tvrdia, že vyspelé krajiny Európy prechádzajú na centrálne zásobovanie teplom.

Vďaka CZT je v mestách menej smogu, tvrdia teplári

Znečistenie ovzdušia smogom je opätovne témou posledných týždňov. Od začiatku roka bola vo viacerých oblastiach na Slovensku (Ružomberok, Martin, Žilina, Jelšava, Vrútky, Veľká Ida, Trenčín, Nitra...) vyhlásená smogová situácia.

Odborníci upozorňujú na zdravotné riziká. Smog dokáže zásadne ohroziť aj zdravie človeka.

Jedným zo zásadných faktorov ovplyvňujúcich znečistenie ovzdušia a vytváranie smogu je okrem dopravy aj vykurovanie. Množstvu smogu v ovzduší nahrávajú nízke teploty a zlé rozptylové podmienky.

Najdôležitejšou dlhodobou otázkou podľa Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) aj krajiny je to, ako efektívne vykurovať s minimalizáciou dopadov na životné prostredie.

„V severských krajinách Európy, kde spotrebujú najviac tepla, je jedným z riešení týchto problémov centrálne vykurovanie,“ hovorí Stanislav Janiš, predseda predstavenstva SZVT.

Centrálne systémy vykurovania dokážu byť v porovnaní s domácimi zdrojmi nielen výhodné a efektívne, ale vzhľadom na ich moderné technológie a pravidelné kontroly predchádzajú nekontrolovanému šíreniu škodlivín do ovzdušia a vzniku smogu.

Aj meteorológovia upozorňujú, že dediny a predmestia s individuálnym vykurovaním sú príčinou znečistenia ovzdušia v obývaných územiach. Energeticky efektívne a regulované centrálne vykurovanie z jedného zdroja s jedným komínom je ekologicky priaznivejšie ako stovky malých komínov, roztrúsených v meste.

„Týmto smerom idú na západ od Slovenska, kde sú dokonca realitou aj úvahy o zákaze budovania nových individuálnych plynových kotlov v budúcnosti z dôvodu snahy o ekologickejšie vykurovanie,“ konštatuje S. Janiš.

Príklad centrálneho zásobovania teplom v Kodani

Tento trend potvrdil aj dánsky vedec Brian vad Mathiesen z univerzity v Aalborgu, ktorý je koordinátorom projektu Heat Roadmap Europe. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako hacknúť CO2 za 32 hodín? Zapojte sa do Hackathonu

Ako hacknúť CO2 za 32 hodín? Zapojte sa do Hackathonu

Ako môžete znížiť svoju osobnú uhlíkovú stopu? Odpoveďou môže byť výzva prvého Hackathonu, súťaže, ktorú organizujú SPP, Keboola a Microsoft v júni 2022.

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2022

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2022

Dvadsiaty prvý ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Hybridné zdroje energie pre vetranie a klimatizáciu" sa uskutoční tradične vo Vysokých Tatrách.

Elektromobily môžu distribútorom elektriny pomáhať s vykrývaním špičiek

Elektromobily môžu distribútorom elektriny pomáhať s vykrývaním špičiek

Technológiu obojsmerného dobíjania už automobilky inštalujú do vybraných modelov alebo ju testujú.