V Martine otvorili linku na výrobu drevných peliet a brikiet z drevných pilín | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

V Martine otvorili linku na výrobu drevných peliet a brikiet z drevných pilín

Nová linka je špecifická tým, že dokáže spracovať produkty z viacerých druhov dreva v rôznych formách. Tento vedľajší produkt píl donedávna končil na skládkach.

V Martine otvorili linku na výrobu drevných peliet a brikiet z drevných pilín

Spoločnosť ECOEN Slovakia spustila v Martine výrobu drevných peliet a brikiet s celkovou výrobnou kapacitou viac ako 13 000 ton ročne.

Medzi aktivity spoločnosti už dlhodobo patrí dodávka energetickej štiepky pre teplárne a vykonávanie výrubov náletových drevín.

Spustená výroba patrí medzi desať najväčších na Slovensku a zároveň je svojou kapacitou najväčším výrobcom v Turci.

Prečítajte si tiež
Pelety na Slovensku
Pelety a všeobecne tuhé palivo (palivové drevo, brikety, pelety, biomasa) je jedným z najrozšírenejších zdrojov tepla v slovenských domácnostiach s rodinnými domami.

Vstupným materiálom peletovacej a briketovacej linky je drevná pilina, ktorá je zvyškovým produktom regionálnych spracovateľov dreva z okruhu do 100 km.

Tá potom prechádza v rámci linky procesom sušenia tak, aby dosiahla na výstupe vlhkosť na úrovni cca. 10 %. Následne dochádza k peletovaniu, prípadne briketovaniu piliny a výsledkom je produkt – drevné pelety alebo brikety.

Linka je špecifická tým, že dokáže spracovať vedľajšie produkty z viacerých druhov dreva v rôznych formách - piliny, vláknina, vláknina na kôre, pomocou odkôrňovača a štiepkovača.

Výsledným produktom novej linky je vysoko ekologické palivo vyrobené výhradne z drevených pilín z obnoviteľných zdrojov bez chemických prísad, ktoré sa vyznačuje vysokou výhrevnosťou,“ hovorí ekonomický riaditeľ spoločnosti ECOEN Ing. Andrej Polonec a dodáva: „Výhodami takýchto peliet a brikiet sú najmä využiteľnosť v automatizovaných systémoch kúrenia, nízke náklady v porovnaní s inými druhmi paliva, jednoduché skladovanie, nízka prácnosť pri manipulácii a v neposlednom rade malá tvorba popola v porovnaní s drevom alebo uhlím. To má potom samozrejme zásadný vplyv aj na ekológiu takýchto kotlov.“

Väčšina odberateľov peliet a brikiet je z radov fyzických osôb. Tí ich využívajú najmä na vykurovanie rodinných domov.

Generálnym dodávateľom výrobnej linky bola česká spoločnosť ČKD Energy, pričom výstavba linky bola sčasti financovaná z nenávratného finančného príspevku z Operačného programu EÚ „Konkurencieschopnosť a hospodársky rast“.

Stratégiou spoločnosti je predávať vyrobené pelety a brikety v rámci regiónu Turiec, ale aj na zahraničných trhoch ako sú napríklad Taliansko a Rakúsko.

Do budúcna plánuje ECOEN rozšíriť svoju činnosť o výstavbu kotolní na drevné pelety.

ECOEN v rámci realizácie projektu vytvoril 20 nových pracovných miest.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Elektromobily na Slovensku nie sú populárne. Ich podiel na trhu sa stále blíži nule

Elektromobily na Slovensku nie sú populárne. Ich podiel na trhu sa stále blíži nule

Slovensko zaznamenalo najväčší prírastok predaných automobilov za rok 2021. Autá s elektrickým pohonom tvoria desatiny percenta.

Dovoz plynu do EÚ padol na minimá, ukazujú prvé dáta za rok 2023. Nie je za tým len nižší dovoz z Ruska

Dovoz plynu do EÚ padol na minimá, ukazujú prvé dáta za rok 2023. Nie je za tým len nižší dovoz z Ruska

Pozrite si, koľko zemného plynu aktuálne prúdi do štátov EÚ plynovodmi a po mori.

Posledné eurofondy z OP KŽP idú na podporu fotovoltiky. Predstavili podmienky

Posledné eurofondy z OP KŽP idú na podporu fotovoltiky. Predstavili podmienky

Vládna agentúra pôvodne plánovala výzvu otvoriť už v polovici januára.