Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

V BMW sa rozhoduje o novej stratégii pre elektrické autá

V nemeckej automobilke BMW sa v týchto dňoch rozhoduje o stratégii pre elektrické autá. Manažment musí niečo zmeniť, pretože predaje elektrického modelu i3 (25-tisíc predaných kusov vlani) sú nielen hlboko za číslami dominantnej značky na trhu - Tesla, ale aj za očakávaniami výrobcu.

V BMW sa rozhoduje o novej stratégii pre elektrické autá

Foto: BMW

Podľa agentúry Reuters časť vedenia spoločnosti presadzuje štart výroby elektrického modelu Mini. No tento zámer naráža na vysoké náklady z dôvodu nutnosti prispôsobenia konštrukcie modelu obrovskej batérii a prestavby tovární.

Niektorí manažéri sa zdráhajú investovať viac do elektrických vozidiel, pokiaľ sa nezvýši predajnosť modelu i3. Aj preto automobilka zvýšila kapacitu batérií o polovicu a tým dojazdnosť na 200 kilometrov na jedno nabitie. Okrem Tesly musí BMW súperiť na elektrickom trhu aj s ďalšími značkami ako Mercedes-Benz, Volkswagen, či Chevrolet.

“Základná otázka, ktorej čelí vedenie automobilky je, akým spôsobom môže expandovať v stratovom segmente elektrických vozidiel a zároveň si udržať prvenstvo v ziskovosti,” cituje agentúra Reuters nemenovaný zdroj.

Náklady na prestavbu platformy pre výrobu i3 tak, aby vyhovovala Mini, by mohli znamenať, že cena elektrického miniauta by výrazne presiahla 40-tisíc eur, teda za koľko sa predáva i3.

Ďalšiu otázku, ktorú musí automobilka riešiť, je odchod časti vysokého manažmentu, vrátane členov tímu zodpovedného za vývoj elektrických áut. Tí vymenili ťažkopádny a pomaly sa rozhodujúci stroj za čínsky startup Future Mobility Corporation.

“Rovnaká vec vo veľkej korporácii trvá pol roka, pretože namiesto s desiatimi sa musíte rozprávať s 500 ľuďmi,” objasňuje dôvody odchodu Carsten Breitfeld, bývalý šéf programu i8. “Nadobudol som dojem, že tradičné automobilky, nielen BMW, nebudú v skutočnosti schopné držať tempo a robiť veľké kroky, ktoré budú potrebné.”

Neoficiálne správy prichádzajúce z Mníchova hovoria o tom, že výsledkom rozhodnutia, ktoré padne koncom septembra, bude schválenie výroby plne elektrických modelov 3 (vyrábajú sa od roku 2013), X4 (SUV určené najmä pre americký trh) a Mini Cooper.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

Náklady na vybudovanie fermentačných zariadení budú podľa plynárov rádovo nižšie ako pri spaľovniach. Postaviť ich chcú v minimálne šiestich oblastiach.

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Slovenské elektrárne dostali od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 80 úloh na odstránenie zistených nedostatkov.

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Ministerstvo financií chce akútny deficit v spoločnosti OKTE riešiť navýšením jej základného imania.